"Törékeny egyensúlyt" tapasztaltak a külföldi szakértők Parajdon, ahol véleményük szerint a sóbányát elárasztó víz eltávolítása csak a Korond-patak elterelése után kezdődhet el. Szerdán a helyi vállalkozókat is tájékoztatták az általuk igényelhető román állami támogatásról.
Viharos széllökések és rekordmennyiségű csapadék bénította meg néhány órára hétfőn Bukarestet.
A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. Az intézet közleménye szerint az így gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni és a felszín alatti mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetővé válnak a parajdi tragédia hosszabb távú hatásai.
Az elmúlt hét folyamán tragikus felvételeket tettek közzé az Erdélyben található, világhírű parajdi sóbánya állapotáról. A heves esőzések miatt a bányába betörő Korond-patak vizét a szakemberek próbálták megfékezni, hogy megmentsék az évente több százezer látogatót vonzó székelyföldi turistalátványosságot az összeomlástól, azonban az elmúlt néhány nap után úgy tűnik, nem jártak sikerrel. A víz mostanra teljesen feltöltötte a föld alatti tárnákat, a legfrissebb figyelmeztetések szerint pedig akár szökőár is fenyegetheti a közeli lakosokat. A Google Trends segítségével megvizsgáltuk, hogy a Google-keresési statisztikákban mennyire látszódik a katasztrófa iránti internetes érdeklődés.
Elkezdődtek a Korond-patak elterelési munkálatai a bányakatasztrófa sújtotta Parajdon. A sóbányából kijutó sós víz környezetvédelmi problémákat okozhat - közölte kedden a Digi24-nek nyilatkozva Mircea Fechet román környezetvédelmi miniszter.
Tovább nőttek és mélyültek az eddig meglévő süllyedések a parajdi Dózsa-bánya felett, a Transtelex beszámolója szerint ez azzal a kockázattal jár, hogy bármelyik pillanatban beszakadhat a bánya egész boltozata. A településen felkészültek a "legrosszabb forgatókönyvre", egy omlás miatti esetleges árhullámra. Bíró Barna Botond Hargita megyei tanácselnök szerint újabb beomlások nem keletkeztek a vízzel elöntött sóbánya régi részlegének tetején, ami a szökőár elkerülésére ad reményt.
Súlyos válsághelyzet alakult ki a parajdi sóbánya környékén, ahol a felszín több ponton megsüllyedt, és fennáll egy nagyobb bányaomlás veszélye, ami árhullámot indíthat el - írta meg a Transtelex.
Megkezdődött a lakosság kitelepítése Parajdon, miután a sóbánya egyik fala leomlott, és fennáll a veszélye, hogy a tárnákból kicsapó sós víz árhullámot okozhat a településen – tudósított a Magyar Hang.
A katasztrófa sújtotta székelyföldi Parajdra érkezett szombat délben Nicusor Dan román államfő.
Vélhetően a parajdi sóbánya utolsó perceit mutatja az a felvétel, amelyet a maszol.ro portál tett közzé Facebookon.
A magyar katasztrófavédelem tegnap felajánlotta a segítséget Romániának - áll a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleményében.
Fel kellett adni a föld alatti védekezést a parajdi sóbányánál csütörtökön, miután nem sikerült megóvni a beáramló víztől a létesítmény legújabb részlegét, a Telegdy-bányát - mondta el Nyágrus László parajdi polgármester a Maszol hírportálnak.
Továbbra is súlyos a helyzet a parajdi sóbányában, ahol a megduzzadt Korond-patak vize várhatóan szerdán eléri a turisták által látogatott részeket is. A Hargita megyei önkormányzat válságstábot hozott létre a térség turizmusának megmentésére.
Orbán Viktor miniszterelnök a magyar kormány segítségét ajánlotta a Székelyföldön található sóbánya megmentéséhez.
Kelemen Hunor együttérzéséről biztosította a parajdi sóbányánál kialakult rendkívüli helyzet miatt a Hargita megyei község lakosait. Minden támogatást megadunk Parajdnak - írta kedden este Facebook-oldalán az erdélyi magyar politikus. Petres Sándor Hargita megyei prefektus szerint a bányába beáramló víztömeget lehetetlen megfékezni, de szakértők szerint egyelőre nem kell aggódni a bánya esetleges összeomlása miatt.
Az utóbbi napokban jelentős esőzések érték az Erdélyi-medence keleti részeit, ennek következtében több patak és folyó is megáradt. A legnagyobb gondot az jelenti, hogy a világhírű parajdi sóbányát is a megsemmisülés fenyegeti.
A H5N1 most Kambodzsában terjed.
Korábban generátorról működött a létesítmény.
A közelmúltbeli jogszabályi változások miatt lépett a szolgáltató.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!