
Az Európai Bizottság jelenleg azon dolgozik, hogy milyen ajánlattal álljon elő az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi tárgyalásokon.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke már tavaly novemberben jelezte, hogy az EU kész növelni az amerikai LNG (cseppfolyósított földgáz) vásárlásait, különösen annak fényében, hogy a blokk 2027-ig teljesen le kíván válni az orosz földgázról. Hozzá kell tenni, hogy a terv kiadása régóta csúszik, a legutóbbi hírek szerint május elején jelenhet meg:
Trump több alkalommal is kijelentette, hogy az EU-nak több amerikai olajat és gázt kellene vásárolnia, hogy csökkenjen az Egyesült Államokkal szembeni kereskedelmi többlete. Bár elméletileg ez egy olyan megoldás lenne, amely mindkét félnek megéri, a számok nem teljesen stimmelnek. Ugyanis ha az EU a nyersolaj, finomított olajtermékek és földgáz szükségleteinek 100%-át Amerikából importálná, még akkor is fennmaradna a külkereskedelmi deficitjének nagyjából a fele. Tehát jelenleg nem realitás, hogy csak erre alapozva le lehessen dolgozni a külkereskedelmi eltérést az EU és USA között - ráadásul az amerikai kitermelési kapacitások is kérdésesek.
A mostani tárgyalások során az EU éppen ezért hajlandó lehet technikai rugalmasságot biztosítani a metánkibocsátási szabályok alkalmazásában – közölték a források.
A cél nem a szabályozás gyengítése, hanem olyan technikai részletszabályok bevezetése lenne,
amelyek lehetővé tennék, hogy az amerikai metánszabályok "egyenértékűnek" minősüljenek az EU-s előírásokkal
- így automatikusan megfelelnének az uniós előírásoknak.
A metán egy rendkívül erős üvegházhatású gáz. A globális felmelegedési potenciálja (GWP) jelentősen meghaladja a szén-dioxidét: 20 éves időtávon 84-szeres az eltérés. Tehát hiába a metán rövidebb légköri élettartama (átlagosan 12 év), ennek ellenére, az erőteljesebb hőelnyelő képessége miatt rövid távon jelentősebb hatással van a globális felmelegedésre, mint a szén-dioxid.
A megvalósítás ugyanakkor nem lesz egyszerű, mivel Trump kormánya éppen gyengíteni készül az eddigi szabályozást azáltal, hogy visszavonná az amerikai gáztermelők metánkibocsátás-jelentési kötelezettségeit. A lépés megnehezítené az EU számára annak igazolását, hogy az amerikai cégek valóban teljesítik az EU követelményeit.
Az Európai Bizottság hivatalosan nem kívánta kommentálni az ügyet a hírügynökségnek, de az egyik szóvivő így fogalmazott:
A Bizottság folyamatos párbeszédet folytat az iparággal minden, a jogszabályainkkal kapcsolatos releváns kérdésről
Az új uniós szabályozás akár versenyelőnyt is jelenthet az amerikai LNG számára azokkal a beszállítókkal szemben, akik magasabb metánintenzitással dolgoznak – például Oroszországgal vagy Katarral szemben. Ugyanakkor az amerikai exportőrök arra figyelmeztetnek, hogy nehézségeik lesznek a megfeleléssel, mivel az USA földgázszektora erősen széttöredezett. Egy-egy LNG-szállítmány akár több különböző mezőről származó gáz keveréke is lehet,
így a teljes értékláncon belüli kibocsátáskövetés gyakorlatilag kivitelezhetetlen számukra.
A jelenleg ismert uniós szabályozás alapján 2027-től azonban már csak azok a külföldi gázszállítók köthetnek új szerződéseket európai vevőkkel, akik megfelelnek az EU metánszabályainak, vagy azokkal egyenértékű előírásokat követnek.
A hírügynökség arról is értesült, hogy az Európai Bizottság a múlt hónapban online megbeszélést tartott amerikai LNG-cégekkel, hogy meghallgassa aggályaikat az új szabályozással kapcsolatban.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Kijelölte az irányt a NATO-főtitkár: elmondta, ki jelenti a legnagyobb fenyegetést
Washingtonban puhatolózott Rutte.
Gyanús kriptobizniszre csapott le az MNB, a helyszínre is kiszálltak
Nagyon bűzlik a sztori.
A brexitet megelőzőnél is jobbá válhat a munkaerőáramlás
Brüsszel késznek tűnik alkalmazkodni a brit elvárásokhoz.
Jó hírek jöttek a vámháborúval kapcsolatban, reagálnak a befektetők
Emelkednek az európai tőzsdék.
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.
Van egy előrejelzés, ami akár működhet is
Három hete havazott, múlt héten eljött a 30 fok - mintha Donald Trump vámbejelentéseit néznénk az időjárás köntösébe bújva. Ilyen az, amikor a bőrünkön kezdjük...
The post Van egy előre


- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.