Azonnal reagált a kormány a KT javaslatára: növelik a jövő évi költségvetés általános tartalékát
Gazdaság

Azonnal reagált a kormány a KT javaslatára: növelik a jövő évi költségvetés általános tartalékát

Portfolio
A kormányzat elfogadta a Költségvetési Tanács tartaléknövelésről szóló javaslatát, így a Rendkívüli Kormányzati Intézkedések előirányzatát 50 milliárd forintról 192 milliárd forintra növeli.

A kormány (...) jelenleg nem lát okot a 2026-os költségvetést megalapozó makrogazdasági pálya felülvizsgálatára, azt a nyár folyamán tartja célszerűnek megtenni, írja ma reggel kiadott közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Ezzel együtt elfogadja a Tanács által jelzett, tartaléknövelésre vonatkozó javaslatot, ezért a Rendkívüli Kormányzati Intézkedések előirányzatát 50 milliárd forintról 192 milliárd forintra növeli

– áll a közleményben.

Ezzel párhuzamosan ugyanekkora kiadáscsökkentést hajt végre a tervezetben, így a költségvetés egyenlege nem változik, ellenálló képessége ugyanakkor növekszik – írja a közlemény.

A Portfolio hétfőn reggel írta meg, hogy a Költségvetési Tanács elemzése szerint rosszabb a 2025-ös gazdasági teljesítmény, emiatt elcsúsznak a bázisfolyamatok, kedvezőtlenebbek a 2026-os növekedési kilátások, illetve rendkívül alacsony az általános tartalék. A Nemzetgazdasági Minisztérium ma reggeli döntésével reagált is a KT figyelmeztetésére, amely az alacsony tartalékszintről szólt.

A KT rögzítette, hogy a Tanács megítélése szerint a kockázatok kezelését nehezíti, hogy az általános tartalékként szolgáló Rendkívüli Kormányzati Intézkedések előirányzata mindössze 50 milliárd forint, amely elmarad a múltbeli szintektől és a kockázatok mértékéhez képest sem kielégítő nagyságú. Erre tekintettel a Tanács javasolta a Rendkívüli Kormányzati Intézkedések előirányzatának jelentős megemelését.

A Horváth Gábor KT-elnök, Varga Mihály jegybankelnök és Windisch László számvevőszéki elnök által jegyzett dokumentum szerint komoly veszélyek övezik az államadósság csökkentését is. Mindezektől függetlenül a Tanács ezúttal sem tartotta indokoltnak az egyet nem értés jelzését.

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye rögzíti, hogy az ország finanszírozási helyzete stabil és biztonságos, miközben a Kormány elkötelezett az erős költségvetési kontroll fenntartása mellett, amely hozzájárul a költségvetési hiány és az államadósság csökkentéséhez.

Címlapkép forrása: Portfolio

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Omlik a kártyavár Oroszországban: apad az államkassza, dőlnek a hitelek

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Ez is érdekelhet