
Milyen akcióterv jöhet?
Két héten belül lesz konkrét stratégia, folyamatban vannak a számítások, milyen hatást jelentenek a magyar gazdaságra az amerikai-európai vámintézkedések - mondja Gulyás Gergely. A miniszter szerint most úgy látják, hogy tud a kormány olyan intézkedéseket hozni, melyek mérséklik ezeket a károkat. Hozzáteszi: több intézkedés is szóba került, melyekről hamarosan beszámolnak majd, ha megszületnek a döntések.
Marad a 15%-os szja-kulcs
Jövő tavaszig nem fog változni a személyi jövedelemadó 15%-os kulcsa
- mondja a miniszter.
Hozzáteszi: továbbra is célja a kormánynak az egyszámjegyű szja, de "egyszerre mindent nem tudunk megvalósítani" a költségvetés teherbíró képessége miatt.
Hamarosan dönteni kell az árrésstopokról
A kormány augusztus 21-i ülésén fog döntést hozni az árrésstopok további sorsáról
- mondja Gulyás azzal kapcsolatban, hogy a hónap végén lejár az intézkedések hatálya.
Miért köhög a magyar ipar?
Van egy súlyos összeurópai probléma, ebből a trendből Magyarország sem tud kilógni - mondja Gulyás a magyar ipar gyengélkedésével kapcsolatban. Szerinte a fő probléma, hogy Európa 2022 óta drágán vásárolja az energiát és más módon is rontja a versenyképességét. Ugyanakkor kiemelte, hogy ha az ukrajnai háború véget ér, akkor az ipar termelése magára találhat.
100 milliárd forintba kerülhet az otthonteremtési támogatás
Becsléseink vannak, általánosan a munkavállalók 18%-a fizet hiteltörlesztő részletet, ez az állami alkalmazottaknál valamivel alacsonyabb. Ha 15%-kal számolunk, akkor ez
100 milliárd forint közeli tétel lesz a költségvetésben.
Kinek jár az évi 1 milliós támogatás?
Az évi 1 millió forintos támogatásra a legtágabban vett állami dolgozói kör lesz jogosult, a kormányhivatalok, önkormányzatok, költségvetési szervek dolgozói, tanárok, rendőrök, egészségügyi alkalmazottak - mondja Gulyás Gergely.
Emelkedhet a 1,5 milliós limit?
Nem fogunk változtatni a 1,5 millió forintos négyzetméterár-limiten, ez egy erős üzenet a fejlesztők számára, hogy ilyen áron lehet lakásokat építeni ma Magyarországon, arra számítunk, hogy több tízezer ilyen lakás épül majd - mondja az államtitkár.
Devizahiteleseknek is jól jöhet a program
Visszamenőlegesen 10 évig vizsgáljuk az ingatlantulajdoni viszonyokat. Ez azért volt fontos, hogy azok is jogosultak legyenek a kedvezményes hitelre, akik például a devizahitel-válság során veszítették el az otthonukat - mondja az államtitkár. Az ingatlantulajdonról az igénylőknek nyilatkozni kell, amennyiben ez nem valós, akkor később az ellenőrzés után a kedvezményes hitel összegét 5%-os büntetőkamattal kell visszafizetni.
Lesz állami bérlakásprogram?
Mi a tulajdonban hiszünk, azzal tudunk a legtöbbet segíteni a fiataloknak, ha otthont nyújtunk nekik - mondja Panyi azzal kapcsolatban, hogy várható-e állami bérlakásprogram.
Hol lehetnek 250 lakásnál nagyobb fejlesztések?
Budapesten van számos olyan kerület, melyekben nem a legdrágábbak az ingatlanárak és vannak jelentős fejlesztési területek, ahol megvalósíthatók ezek a nagy fejlesztések a meghatározott árlimiten belül. A vidéki városok esetében is megindult a fejlesztők érdeklődése, keresik a megfelelő telkeket, fejlesztési területeket - mondja az államtitkár.
Akár 3% alatt is lehet a kamat
A bankok akár azt is megtehetik, hogy az ügyfélszerzés érdekében a 3%-os minimális kamatszint alá mennek. Nagy a mozgolódás, nagy a készülődés, én számítok versenyre és kedvezményekre - mondja Panyi.
Egy év alatt 20-25 ezer lakás építése kezdődhet meg
Arra számítunk, hogy a 100 ezer meglévő eladósorban lévő ingatlan mellett több tízezer olyan ingatlan is megjelenik a piacon, melyeket most még nem látunk - mondja Panyi Miklós. Szerinte a következő egy évben 20-25 ezer új lakás építése indulhat meg, melyek már leköthetők lesznek.
Nehéz pontosan értelmezni a 20-25 ezres számot, szó szerint értelmezve úgy tűnik, hogy a kormány várakozása szerint egy év alatt ennyi építési engedélyt adhatnak ki a hatóságok. (Alternatív értelmezés lehet, hogy addicionálisan, vagyis az eddigiekhez képest pluszban indulhat el enniy lakás építése.) A 20-25 ezer építési engedély egyébként olyannyira nem sok, hogy az elmúlt kilenc év átlaga 30 ezer kiadott építési engedély évente, idén az első fél évben is kiadtak közel 13 ezer ilyen engedélyt. Ez alapján nemigen számol a kormány érdemi többletkínálat megjelenésével a program hatására.
Ehhez képest korábban Panyi Miklós úgy fogalmazott, hogy "5 év alatt 50 ezer új lakás fog épülni és több ezer új családi ház épül meg a program hatására."
Ezen kijelentés alapján viszont a kormány egyértelműen számol több lakás megépítésével az Otthon Start hatására, így kissé zavaros a programtól várt gazdasági hatás. Mindenesetre ebből éves átlagban 10 ezer új lakás adódik, ami a 20-25 ezres számmal akkor sincs összhangban, ha ezt addicionális hatásként értelmezzük. Egyébként az az érvelés, hogy a kínálat rugalmas alkalmazkodása miatt nem okoz majd drágulást a lakáspiacon a megjelenő többletkereslet nem csak azért billeg, mert a kínálati hatás mértéke elég bizonytalan, hanem az időbeli csúszás miatt sem. A tapasztalatok szerint az építési engedélyek benyújtásához képest minimum másfél-két év, mire az új lakás a piacra kerül. A mennyiségi alkalmazkodás korlátját jelenti az is, hogy a tranzakciók alapján a használtlakás-piac sokkal nagyobb, mint az újlakás-piac (ráadásul az első lakást vásárlók számára fontosabb is). Az ellentmondások a legkönnyebben úgy oldhatók fel, ha Panyi Mikós 20-25 ezer lakásépítési indulást előrevetítő szavait nem a kiadott építési engedélyekre vonatkoztatjuk, hanem a (majd egyszer) megépülő új lakások számára. Ez esetben az új információk úgy értelmezhetők, hogy az eddigi 10-15 ezer helyett évi 20-25 ezer lakás épülhet, ami évi +10 ezerrel számolva 5 év alatt 50 ezer plusz új lakást jelent. Az így konzisztenssé váló számok viszont ismét rávilágítanak arra, hogy ezeknek a lakásoknak a megépülése még jóval odább van, vagyis a szeptembertől várhatóan megjelenő extra kereslet árfelhajtó hatását aligha fogja ellensúlyozni.
Miért lesz kiadható az új lakás?
Vannak olyan méltányolható élethelyzetek, melyek miatt a lakások kiadhatóságát lehetővé kell tenni, ugyanakkor a szigorú szabályok miatt a fiatalok nem tudják befektetési céllal megvásárolni a lakásokat - mondja Panyi Miklós. Szerinte az 50 millió forintos hitelösszeghez elég magas jövedelemre van szükség, aki ezzel rendelkezik, annak pedig jellemzően már több ingatlan van a tulajdonában.
Lakásépítés: kiemelt beruházások
A Miniszterelnökségen belül jön létre az Otthon Start Programiroda, melynek feladata a program koordinációja, az egyeztetés a szakmai szereplőkkel és a lakásépítések ösztönzése. A kormány döntése értelmében minden olyan lakásfejlesztés, ami legalább 250 lakást tartalmaz és 70%-ban megfelel a program céljainak kiemelt beruházássá válhat.
A cél, hogy a következő öt évben 50 ezer lakásfejlesztés induljon el az országban a program hatására
- mondja az államtitkár. Hozzátette: öt év alatt 4500-5000 milliárd forintnyi beruházás mozdul meg, ami több tízezer új munkahelyet és magasabb adóbevételeket jelent majd.
Négypontos segítség
A program négy ponton segít a lakásvásárlóknak - mondja az államtitkár:
- Biztonság
- A piaci hiteleknél alacsonyabb törlesztőrészlet.
- Nagyobb ingatlanok is elérhetővé válnak a fiatalok számára.
- 10%-os önerő lehetősége.
Ez a program érdemi segítség minden első lakásvásárlónak, több tízezer fiatalnak nyújt majd lehetőséget - emeli ki Panyi Miklós. Kiemelte: várakozásaik szerint szeptembertől
megindul a rendszerváltás utáni legnagyobb otthonteremtési program.
Otthon Start aktualitások
A fix 3%-os hitelprogram szeptember 1-én elindul, az ezzel kapcsolatos részletek már megjelentek, a kapcsolódó csok-rendelet pedig jelenleg társadalmi egyeztetésen van, várhatóan két héten belül szintén megjelenik majd a Magyar Közlönyben - mondja Panyi Miklós.
Miért van ott Panyi Miklós?
Panyi Miklós az Otthon Start program friss részleteiről beszél majd a mai Kormányinfón - hangzott el a tájékoztató elején.
Két héten belül jönnek a kormány tervei
Iparvédelmi és munkahelyvédelmi akcióterv elfogadására van szükség, ez
a következő két hétben várható a cégek és a minisztériumok javaslatai alapján.
Az akciótervek lényege, hogy mérsékelje a kereskedelmi megállapodásból fakadó károkat.
Ülésezett a kormány, hamarosan jönnek a bejelentések
Rendhagyó módon Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára is részt vesz a mai Kormányinfón Gulyás Gergely és Vitályos Eszter mellett. Az eseményen több fontos gazdasági kérdés is szóba kerülhet:
- Az Otthon Start program aktualitásai. Orbán Viktor már délelőtt bejelentette, hogy megalakul az Otthon Start Programiroda, részleteket a délutáni Kormányinfóra ígért.
- Az új otthontámogatási program részletei.
- A beígért iparvédelmi és munkahelyvédelmi akcióterv.
- A vártnál lassabb gazdasági növekedés hatásai.
Az eseményről a Portfolio szokás szerint élőben tudósít.
Címlapkép forrása: MTI Fotó/Szigetváry Zsolt
Értetlenül áll Brüsszel az amerikai megállapodás kritikája előtt
Az Európai Bizottság nem nézi jó szemmel a bírálatokat, amelyek azóta özönlenek feléjük, hogy Ursula von der Leyen bizottsági elnök elfogadta az Egyesült Államok kereskedelmi alkuját a 15%-os vámokról, és hatalmas nagyságrendű energiavásárlásokról. Különösen nehezményezi a német kormánytól érkező kritikákat, miután leginkább az ő exportiparuk érdekeit tartották szem előtt még a tárgyalási stratégiájuk alakításánál is.

Félelmetes felvételek érkeztek a pályaudvarról: a szakértők szerint rendkívül súlyos a helyzet
Szerintük a pályaudvart haladéktalanul le kell zárni.
Kiszivárgott: Trump személyesen egyeztetne Putyinnal és Zelenszkijjel jövőhéten
A találkozó fordulópontot jelenthet a béketárgyalásokban.
Újra bajba kerülhet Magyarország: nagy szárazság jön az előrejelzések szerint
Egy csepp esőre sincs kilátás.
Kína még drónokat is bevetett az országban terjedő veszélyes járvány megfékezésére
Több módszerrel igyekeznek megállítani a kórt.
Trump a hét végéig dönt a Fed új kormányzójáról
Eközben négy jelölt maradt a Jerome Powell helyéért zajló versenyben.
Megszólalt Zelenszkij: erről egyeztetett az ukrán elnök Donald Trumppal
Fontos beszélgetés zajlott le.
Lövöldözés történt az amerikai hadsereg egyik támaszpontján
Több katona is megsebesült az incidensben.
Energiahatékonysági szakpolitikai csomag
Az IEA friss keretrendszere világos: szabályozás, információ, ösztönzők - ezek a hatékony klímapolitika alappillérei.
SPB: Jelentős mértékben visszaesett a fogyasztás az USA-ban
Makrogazdasági szempontból egy rendkívül meghatározó időszakhoz érkeztünk. A múlt heti események alapján megerősítést nyert, hogy várakozásaink nagyrészt helytállóak voltak: előrejelz
Vagy nő, vagy fogy - Film a HOLD első harminc évéről
Nemrég ünnepeltük a HOLD 30. szülinapját. Ezt a három évtizedes utazást foglalja össze a cég eddigi három vezérigazgatója és összes partnere a szülinapi kisfilmünkben. A... The post Vagy n

Trump Signs Stablecoin Law - But Can We Stabilize the Stablecoin?
In a landmark move, the United States has passed a long-awaited law regulating stablecoins, signalling a turning point for digital assets pegged to the U.S. dollar. What if making stablecoins more stable o
3%-os hitel: újabb ingatlanpiaci áremelkedés jön?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! 3%-os hitel: újabb ingatlanpiaci áremelkedés jön? Bevezetés Újabb, kedvezményes 3%-os hitel jelent meg a lakáspiacon, amely komoly hatással lehet az i
Áfabevallás 2025: új oszlopok az áfabevallásban
2025. július 30-tól módosult a 2565-ös áfabevallás (2565M-02, 2565M-02-K lapok) szerkezete: négy új mezővel egészült ki az összesítő jelentés, amelyek az adómértékek (5%, 18%, 27%) szerin

Lehet hinni abban, hogy nem lesz háború, de a hit nem stratégia
A NATO megszavazta, hogy a tagállamok a GDP-jük legalább 5 százalékát védelmi kiadásokra fordítják, cserébe Donald Trump megerősítette az USA elkötelezettségét a NATO mellett. Az... The pos

Hogy lehetett ilyen rossz üzletet kötni?
Az Európai Unió a kettesért ment vizsgázni, és ennyit is sikerült elérnie. Megszületett ugyanis az USA és az Unió közti kereskedelmi megállapodás, de nincs benne... The post Hogy lehetett ilye



Példa nélküli félév a régió tőzsdéin – hol van még jó beszálló?
A lengyel, a cseh, a román és a magyar piac is felértékelődésen ment keresztül.
Lesújtó adatok érkeztek – Mégsem olyan ütésálló az amerikai gazdaság?
Érdemes körültekintően figyelni az USA-ban zajló változásokat.
Hihetetlen, de igaz: a teljes törlesztőrészletedet kifizethetik helyetted
Nem mindennapi lehetőségek nyílnak meg a kormány új támogatásával.
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Kereskedés külföldi részvényekkel
Kezdő vagy, de külföldi részvényekkel kereskednél? Megmutatjuk, mire figyelj a kiválasztásnál, melyik platformunk a legjobb ehhez, és hogyan segít tanácsadó szolgáltatásunk, hogy magabiztosan lépj a nemzetközi piacokra.