Amerika félelmetes rakétarendszerekkel jelez Kínának: felveszik a kesztyűt a fenyegetéssel szemben

Portfolio
Az Egyesült Államok több mint négy évtized után újra nagy hatótávolságú rakétarendszereket telepít a távol-keleti térségbe. A bejelentéssel Washington azt jelzi Kínának, hogy készek versenyre kelni a keleti nagyhatalom katonai terjeszkedésével szemben - jelentette a South China Morning Post.

Charles Flynn tábornok, az amerikai hadsereg csendes-óceáni parancsnoka egy dél-koreai látogatás során jelentette be, hogy új rakétaindító rendszereket fognak telepíteni a régióba. A térségbe helyezett rendszerek képesek lesznek a Standard Missile-6 (SM-6) elfogórakéta és a Tomahawk tengeri csapásmérő rakéta kilövésére. Elemzők szerint egyértelmű üzenetet küld Pekingnek az Egyesült Államok döntése, hogy közel négy évtized után ismét közepes hatótávolságú rakétákat telepít az ázsiai-csendes-óceáni térségbe.

Peking határozottan ellenzi az amerikai közepes hatótávolságú rakéták telepítését a térségben.

A kínai külügyminisztérium aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy Washington lépései aláásnák a regionális békét és a stabilitást. A most bejelentett eszközök közül az SM-6 több mint 240 km-es hatótávolságú, míg a Tomahawk rakéták akár 2500 km-re is képesek elérni célpontjait.

Az amerikai tábornok által elmondottak két szempontból is érdekesek. Egyrészt az Egyesült Államok technológiai fejlesztéssel szeretné növelni a kapacitását a térségben, másrészt pedig jelzi, hogy Washington komolyan veszi Kína növekvő katonai erejét a kulcsfontosságú indo-csendes-óceáni térségben.

A mobil indítóállomások kulcsszerepet játszhatnak abban, hogy nehezebben észlelhetővé és kevésbé sebezhetővé váljanak ellenséges csapásokkal szemben. Az ilyen típusú védelmi intézkedések lehetőséget adnak arra is, hogy baráti területeket megvédjenek légicsapásoktól és tengeri fenyegetésektől. Az 1987-es INF-szerződés felmondása után az Egyesült Államok új közepes hatótávolságú rakéták fejlesztésébe kezdett. Ez részben válasz volt Peking növekvő katonai kapacitásaira, amely magában foglalja jelentős számú közepes és nagy hatótávolságú ballisztikus rakéta kifejlesztését is.

Az amerikai hadsereg által leginkább bevetett fegyverrendszerek célja nemcsak a saját védelmi képesség javítása, hanem az elrettentő erő térségi megjelenítése is.

Washington mostani lépései egy Tajvan elleni kínai invázió esélyével is számolnak, a fegyverrendszerek telepítésével pedig azt jelzik Pekingnek, hogy készek megvédeni a szigetet egy nagyszabású támadás esetén.

dén először szervez közösen konferenciát a Portfolio és a Wolters Kluwer a témában – körüljárjuk, hogyan hat a LegalTech és a DigitalCompliance a versenyképességre és melyek a digitális térben való jelenlétet meghatározó legfontosabb jogi-szabályozási területek. Vegyen részt Ön is a jogi, üzleti, informatikai és kiberbiztonsági területek aktív párbeszédében.

Címlapkép forrása: Smith Collection/Gado/Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF