Bejelentették: Amerika a nukleáris világégést is túlélő katonai repülőgépet épít

Portfolio
Az amerikai légierő pénteken közölte, hogy 13 milliárd dolláros szerződést kötött a Sierra Nevada nevű céggel az E-4B repülőgép, vagy becenevén "világvége repülőgép" utódjának kifejlesztésére, amely az ígéret szerint egy nukleáris háborút is képes túlélni.  

A Survivable Airborne Operations Center (SAOC) projekt célja az 1970-es évekből származó, elöregedett repülőgépek leváltása, amelyek közelednek az élettartamuk végéhez - közölte a légierő szóvivője egy nyilatkozatban. Az SAOC munkálatai Coloradóban, Nevadában és Ohióban fognak zajlani, és várhatóan 2036-ban fejeződnek be - tette hozzá a légierő.

A hadműveleti követelmények teljesítése érdekében a fegyverrendszer egy katonai követelményekhez igazított és módosított sugárhajtású repülőgép lesz. A Reuters decemberben arról számolt be, hogy az amerikai légierő kizárta a Boeinget az E-4B Nightwatch utódjának kifejlesztésére kiírt versenyből.

Az E-4B-t, amelyet jellemzően az amerikai védelmi miniszter szállítására használnak, olyan mobil parancsnoki állomásra tervezték, amely képes ellenállni a nukleáris robbanásoknak és az elektromágneses hatásoknak, lehetővé téve az amerikai vezetők számára, hogy nemzeti vészhelyzet esetén parancsokat adjanak a hadseregnek. Az E-4B képes légi utántöltésre is, valamint konferencia- és eligazítóhelyiségekkel és fejlett kommunikációs berendezésekkel rendelkezik.

A légierő jelenleg négy E-4B repülőgépet üzemeltet, amelyek közül legalább egy mindig készenlétben áll. A nagymértékben átalakított Boeing 747-200-as Jumbo repülőgépekből álló flotta karbantartása egyre nehezebbé és drágábbá vált, mivel az alkatrészek elavulnak. Az E-4B várhatóan a 2030-as évek elején éri el élettartamának végét.

Címlapkép forrása: USAF via Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF