
A sziget célja, hogy olyan
elrettentő erőt építsen ki, amely vagy megakadályozza a kínai támadást, vagy legalább addig késlelteti azt, amíg amerikai segítséget kaphat.
A tajvani légvédelmi arzenál hazai fejlesztésű Sky Bow, földi telepítésű Sky Sword II és Antelope rakétarendszereket, valamint amerikai gyártmányú Patriot és NASAMS rendszereket tartalmaz. Ez utóbbiak nagy sikerrel vizsgáztak a kelet-európai országban az orosz rakéták ellen. A Nemzeti Csung San Tudományos és Technológiai Intézet 16 gyártósoron állít elő légvédelmi rakétákat és egyéb támadó lőszereket, 2023-ban és 2024-ben is 1000-1000 rakétát gyártva.
Tajpej egy hidegháborús AN/FPS-115 PAVE PAWS korai előrejelző radarra is támaszkodik, amelyet 2000-ben vásárolt az Egyesült Államoktól 1,8 milliárd dollárért. A 2013 óta működő radar akár 5000 km távolságból is képes észlelni a rakétaindításokat. A partraszállás elleni védekezéshez Tajvan Hsziung Feng és Harpoon hajó elleni rakétákat telepít. 2026-ban új Parti Védelmi Parancsnokságot hoznak létre, amely hat ilyen rendszerekkel felszerelt bázist fog felügyelni. Emellett hat Min Csiang osztályú gyors aknatelepítő hajót építenek, és további hatot rendeltek meg.
Tajpej növeli a drónflottáját is, többek között saját fejlesztésű Csien Hsziang öngyilkos drónokkal. A következő öt évben több mint 3000 hazai gyártású drónt tervez beszerezni, és már közel amerikai 1000 Switchblade 300 és ALTIUS 600 M-V cirkáló lőszert vásárolt. Márciusban a Tajvani Hajógyártó Vállalat bemutatta az első tengeri drónt is, amely szintén az ukrajnai háborúban látottaknak köszönhető fejlesztés.
A fejlesztések ellenére Tajvan komoly kihívásokkal néz szembe.
Egyes amerikai szakértők a GDP 10%-ára növelnék a védelmi kiadásokat, amit Cso Jung-tö miniszterelnök "lehetetlennek" nevezett.
A toborzás is problémás területnek számít. A sziget 215 000 fős haderőt szeretne fenntartani, de 2023 végére csak a pozíciók 78%-át sikerült betölteni. A helyzet javítására Lai Csing-tö elnök márciusban magasabb juttatásokat jelentett be az önkéntes katonai személyzet számára. Tajvan emellett korszerűsíti kiképzési programjait is, különös tekintettel a Stinger rakétákra és drónokra.
Az továbbra is kérdéses, hogy ezzel mennyire lesznek képesek ellenállni a világ egyik legerősebb országa, Kína ellen egy invázió esetén, ám Tajvanban abban reménykednek, hogy az Egyesült Államok gyorsan a segítségükre sietne ilyen helyzetben.
Címlapkép forrása: Annabelle Chih/Getty Images
Érdekesen takarítanak meg a magyarok: olyat műveltek, mint Európában senki
Szokatlan befektetést választottak a magyar megtakarítók.
Olyan csalási mód terjed, hogy az FBI is megszólalt
A mesterséges intelligenciát használják.
Trump tervével Amerika sokkal többet veszít, mint amennyit nyer
Az ipari termelés önmagában nem érték, a rozsdaövezeti kétkezi munkások támogatása politikailag fontos, de gazdaságilag nem jár előnyökkel. Pedig nem kellene nagy változás, az Egyesült...
EU-pályázatok Bulgáriában 2025-ben - Zöld, innovatív, digitális és tudásalapú átalakulás fókuszban
Bulgária 2025-ben is jelentős mértékben támaszkodik az Európai Unió strukturális és beruházási alapjaira, hogy előmozdítsa a tudásalapú társadalmat, az innovációvezérelt gazdasági növe
Tranzakciós adó a Binx szolgáltatásaira is
Sötét napra ébredt ma az ország, a már nem létező demokrácia egy újabb hatalmas szöget kapott a koporsójába, a legsötétebb putyini diktatórikus rendelkezéseket tovább másolva Orbán is to
SAP bérszámfejtés: kihívások, megoldások és szakemberhiány Magyarországon
Az SAP az egyik legelterjedtebb vállalati szoftvercsomag a világon, amelyet a vállalkozások különböző folyamataik és működésük hatékonyságának növelésére használnak. Magyarországon is
Mit jelenthet XIV. Leó pápa beiktatása a Katolikus Egyház mesterséges intelligenciával kapcsolatos álláspontja szempontjából?
Az elmúlt napokban óriási figyelem övezte az új pápa megválasztását és természetesen ez a figyelem kiterjed arra is, hogy a frissen megválasztott - és a pápai trónt elfoglaló Rober Prevost,
Csődbe menni nem jó, de utána is jöhetnek a sikerek
Számos fociklub jut csődközelbe, egyesek konkrétan át is élik, vagy tulajdonosuk jut hasonló sorsra. Még a legmélyebb gödörből is van visszaút, ha okosak vagyunk, de...
The post Csődbe menni
Tudod, hogy nem engedheted meg magadnak!
Már rég nem újdonság a buy now, pay later fizetési séma, de most találtam egy terméket, ami több szempontból is hihetetlen volt számomra. Aki esetleg nem találkozott még vele (talán Magyarors
USA munkaerőpiac: közelgő elbocsátási hullám?
Makrogazdasági területen az elmúlt hét nem okozott számottevő meglepetést. Az USA, Kína és az eurózóna gazdaságát tekintve egyaránt megtorpanni látszik a szolgáltatóipari szektor korábbi

A Stanley kulacs felemelkedése: hogyan lett státuszszimbólum egy ipari termoszból? (x)
Újragondolt márka: így lett virális siker a Stanley kulacs.

- Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz
- Felszámolták az önjelölt király birodalmát Európa legerősebb országában: bilincsben vitték el I. Pétert
- Amióta világ a világ, ilyen még nem történt az amerikai részvénypiacokon
- Megrettent Amerika az üres polcoktól - Hamarosan nagy bejelentések jönnek a vámháborúban
- Kihúzzák a szőnyeget a magyar szankciós vétók alól
Ingatlanpiaci elemző
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Válaszút előtt Románia – küszöbön az összeomlás?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
Egyedi kormánydöntésen alapuló támogatások – Mit kell tenni értük?
A WTS szakértőivel beszélgettünk.
Világbotrány az élelmiszerpazarlás, de a változás a konyhánkban kezdődik
Játékosság, kreativitás és pozitív hozzáállás a kulcs a Munch és a Maradék nélkül csapata szerint.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.