Erőre kapott a lakáspiac - Ezek most a legkeresettebb területek

Portfolio
Kezd kilábalni a hullámvölgyből a lakáspiac, az első negyedéves tranzakciószámok az egy évvel ezelőtti évkezdethez képest majdnem 35 százalékkal magasabb forgalomról árulkodnak, főleg a főváros éledezik –összegezte a legfrissebb adatokat az Otthon Centrum vezérigazgatója.

Kosztolánczy György elmondta, hogy a tavaly január és március között mért adatokhoz viszonyítva az idei év első három hónapjában 11 százalékkal több ügyfél, 26,1 százalékkal több ingatlanmutatás és 53,2 százalékkal több vételi ajánlat született a cégcsoport hálózatában. Az igazán meghatározó adat pedig az, hogy

az eladások száma 37 százalékkal nőtt a tavalyi év hasonló időszakához képest.

Az első negyedévi eladások országos átlagértéke 49,5 millió forint, míg az átlagos négyzetméterár 676 ezer forint volt. Az árak egy év alatt jelentősen emelkedtek, a tavalyi első negyedévben az átlagos ingatlanérték még 44,4 millió forint, míg a négyzetméterár átlagértéke 604 ezer forint volt. „Ez azt jelenti, hogy az abszolút ár 11,4 százalékkal, a négyzetméterár pedig 11,9 százalékkal nőtt egy év alatt” – mondta a szakember.

Portfolio Property X 2024
Május 29-én Balatonfüreden, a Portfolio Property X 2024 konferencián találkozik az ingatlanszakma. Részletekért kattints!

Az adásvételek számának megoszlása ugyancsak rendhagyó módon alakult az első negyedévben: Budapest belvárosi kerületeiben bonyolították az összes tranzakció 17,7 százalékát, sőt a külső pesti városrészek esetében is igen magas, 16,4 százalékos részesedést mért az Otthon Centrum. Vagyis a főváros pesti kerületeiben történt az összes adásvétel több mint harmada, amihez, ha hozzávesszük a Budán mért 11,3 százalékot, akkor Budapest egyedül megközelítette az összes tranzakciószám felét.

Ki kell emelni, hogy Budapesten jellemzően magasabb az értékesítők segítségével megvalósuló tranzakciók aránya, így a valóságban feltehetően nem ennyire magas a főváros részesedése.

Az agglomerációban az adásvételek 12,3, a kisvárosokban 12,1, míg a községekben mért 10,7 százaléka megközelítőleg azonos forgalomról árulkodik. Idén januárban az adásvételek terén a leggyengébben a régióközpontok (9,9 százalék) és a megyei jogú városok teljesítettek (9,7 százalék).

A legfrissebb adatok az ingatlanpiac jelentős átrendeződéséről árulkodnak, hiszen a tavalyi év azonos időszakában kisebb különbségek voltak a településtípusok között. 2023 első negyedévében a legtöbb adásvétel Budapest belvárosában történt (14,8%), amelyet a külső pesti kerületek követtek (14,7%). Ugyanakkor az elmúlt év azonos időszakában több tranzakció volt az agglomerációban (14,4%), csakúgy, mint a kisvárosokban (13,5%) és a községekben (12,4%).

„Látványosan megerősödött a fővárosi ingatlanpiac, emellett abszolút értékben országos szinten is a tavalyinál több adásvételre lehet számítani idén” – árnyalta az adatokat Kosztolánczy György, aki szerint a lendület kitart egész évben, a keresletet pedig tovább fűti a csökkenő jegybanki alapkamat és az állami támogatások újabb formája. A CSOK Plusz várhatóan 10-15 ezer plusz tranzakciót hoz, miközben az éves tranzakciószám meghaladhatja majd a 130 ezer adásvételt. A főváros, az agglomerációs térségek, illetve a nagyvárosokban és a Balaton-parton várható a legtöbb adásvétel, míg a falusi CSOK a vidéki városok közelében lévő, ám eddig vándorlási veszteséggel küzdő településeknek adhat lendületet.

Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF