FONTOS Miért hagyott le minket annyira Lengyelország? Leginkább az oktatásban kell keresni az okokat
Forrnak az indulatok Brüsszelben a vitatott magyar jogszabály miatt
Uniós források

Forrnak az indulatok Brüsszelben a vitatott magyar jogszabály miatt

Portfolio
Már az Európai Bizottságtól követeli több mint 60 képviselő az Európai Parlamentből, hogy a végrehajtó testület tagjai aktívan lépjenek fel a szerintük a magyarországi gyülekezési jogot korlátozó, márciusban elfogadott jogszabály miatt. Már a héten felvetették azt is, hogy további magyar uniós forrásokat fagyasszanak be, míg most egy nyílt levélben azt kérik, hogy a Bizottság tagjai vegyenek részt a Pride-tüntetésen Budapesten jelezve a kiállásukat.
Megkezdődtek az EU következő közös költségvetéséről szóló tárgyalások az uniós intézményrendszerben. Most még bárki beleszólhat a döntéshozatalba – regisztráljon következő webinárunkra, hogy első kézből értesüljön a jövő uniós pályázatait és forráselosztását érintő legfontosabb változásokról!

A magyar kormány márciusban fogadott el egy a gyülekezési jogra vonatkozó jogszabályt: ez amellett, hogy a tüntetők arcképes megfigyelését lehetővé teszi, valamint tilos olyan gyűlést tartani, amely sérti a gyermek jogát testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődését. A kormány pedig azt mondta, hogy ez a Budapest Pride megtartására is vonatkozik.

Erre válaszul 60 európai parlamenti képviselő levélben szólította fel az Európai Bizottságot, hogy „látványosan legyen jelen” a júliusi felvonuláson – tudta meg az Euractiv.

A képviselők csalódottságuknak adtak hangot amiatt, hogy Ursula von der Leyen elnök hivatala – a korábbi hírek szerint – lebeszélte a biztosokat a részvételről. A brüsszeli testület egyébként tagadja, hogy ilyen intelmet intéztek volna a kollégium tagjaihoz.

Az ügy a héten nem először kerül elő: az Általános Ügyek Tanácsa ismét napirendre tűzte a magyar jogállamiság helyzetét az uniós 7-es cikk szerinti eljárás keretében. Több tagállam – köztük Németország, Svédország és Franciaország – bírálta a magyar kormány által elfogadott új törvényeket, különösen a gyülekezési jogra vonatkozó korlátozásokat, valamint a civilek és sajtótermékek külföldi támogatását tiltó átláthatósági törvényt.

Húsz uniós ország hétfőn közös nyilatkozatban ítélte el a fejleményeket, amelyek szerintük ellentétesek az EU alapértékeivel.

Az ülésen több tagállam – köztük Svédország és Németország – jelezte: elfogyott a türelmük, és amennyiben Budapest nem változtat az irányon, ideje lehet a 7-es cikk második szakaszának megfontolására, amely akár szankciókat is eredményezhet. Ugyanakkor egyelőre nincs meg a szükséges többség a szankciókhoz. A magyar kormány részéről Bóka János EU-ügyi miniszter tagadta, hogy Pride-tilalom lenne érvényben, és politikai hisztériának nevezte a vitát.

Az Európai Bizottság korábban arra kérte Magyarországot, hogy vonja vissza az átláthatósági törvény tervezetét, mivel annak elfogadása súlyos uniós jogsértést jelentene. A gyülekezési jog korlátozását is elítélték Brüsszelben.

Az Európai Parlament részéről a két jogszabállyal kapcsolatban már olyan felhívások is érkeztek a Bizottsághoz, amelyek szerint további Magyarországnak járó uniós forrásokat kellene felfüggeszteni a jogállamisági aggályok miatt.

Címlapkép forrása: EU

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
KonyhaKontrolling

Bérlet helyett menetjegy?

A használat és a költség örök problémája, hogy gyakorlatban sokszor elválnak egymástól. Ez pedig szinte mindig kedvezőtlen eredményhez vezet. Nagyon sok ilyen helyzet van az életünkben; pél

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megjött a Moody's friss ítélete Magyarországról
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum 2025
2025. június 4.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes előadás

Divat vagy okosság? ETF-ek és a passzív befektetések világa

Fedezd fel az ETF-ek izgalmas világát, és tudd meg, miért válhatnak a befektetők kedvenceivé!

Ez is érdekelhet