Kibocsátás időzítése – mikor lesznek elérhetők a kötvényfeltételek, mikor várható az aukció?
A jelenlegi tervek szerint a szeptember 23-ával kezdődő héten megküldésre kerülnek az indikatív, de véglegesnek gondolt kötvényfeltételek (részletes term-sheet), az aukció hivatalos meghirdetésére pedig legkésőbb egy héttel az aukció napja előtt fog sor kerülni. Az aukció várható időpontja október második fele-vége. Az ALTEO rating riportja augusztus 7-én lett nyilvános, innen számítva 3 hónap áll rendelkezésre az MNB útmutatása alapján a kötvénykibocsátásra anélkül, hogy új ratinget kellene készíteni. Emiatt a mostani rating alatt a kötvénykibocsátás véghatárideje: november 7.
Nyilvános lesz az aukció?
Jelenlegi elképzelések szerint nyilvános kibocsátást tervez az ALTEO végrehajtani. A nyilvános kibocsátás feltétele az alaptájékoztató MNB általi jóváhagyása. Amennyiben a jóváhagyás időben elhúzódik, akkor a társaság újra megfontolja a zártkörű kibocsátást is. Egy ilyen változtatásról természetesen az ALTEO időben tájékoztatni fogja a befektetőket. Az aukciót követően a kibocsátó a BÉT vállalati kötvény szekciójába kívánja bevezetni a kötvényeket.
Az aukción meghatározásra kerül-e alsó ajánlattételi limit?
Jelenleg nincs ilyen elképzelés, akár 1 db kötvényre is nyújtható majd be ajánlat (50 millió Ft névérték)
Nagy érdeklődés esetén mekkora túljegyzést fogadna el a kibocsátó?
Az NKP Terméktájékoztatóban foglaltakkal összhangban az ajánlatok benyújtását követően a Kibocsátó által elfogadásra kerülő mennyiség legfeljebb 10%-kal haladhatja meg az aukciós hirdetményben meghirdetett mennyiséget.
A másodpiaci árjegyzést ki végzi és milyen feltételekkel fog történni?
Az árjegyzést a kötvény teljes futamideje alatt az Erste Bank Hungary Zrt. fogja végezni az NKP Terméktájékoztatóban szereplő előírásokkal összhangban, mely szerint:
- „az árjegyző minden kereskedési napon saját számlás kétoldali ajánlatokat tesz (egyidejű vételi és eladási ajánlat), amelyeket legalább 15 percen keresztül fenntart,
- az ajánlat névértéke a vételi és az eladási oldalon is egyaránt eléri a legalább 100 ezer eurónak megfelelő forintösszeget,
- a vételi és eladási árfolyamhoz tartozó, az árjegyzés napját követő második kereskedési napra számított hozamok közötti különbség nem haladja meg a 200 bázispontot.”
A források döntően meglévő bankhitelek kiváltására (előtörlesztésére) kerülnek majd felhasználásra, melyek ezek a hitelek? Lesz-e költsége a hitelszerződések felmondásának?
Nem nyilvános információ, az ALTEO széles körű a banki kapcsolatrendszerrel bír és számos bankkal áll aktív hitelezési kapcsolatban. Általánosságban elmondható, hogy a rövidebb hátralévő futamidejű (~2-7 év), hiteleket kívánják refinanszírozni, amelyek kondíciói várhatóan nem számottevően kedvezőbbek a kibocsátásra kerülő kötvények kondícióinál. A hitelek kiváltásának, előtörlesztésének lesz költségvonzata, de ezek összességében nem jelentősek és figyelembevételre kerültek a belső kalkulációk során. A 10 évnél hosszabb futamidejű projekthitelek (naperőműves hitelek) refinanszírozása nem prioritás, mivel az NKP során legfeljebb 10 éves futamidejű kötvényeket lehet kibocsátani és a finanszírozás futamidejének csökkentése nem cél.
A korábban kibocsátott kötvények közül melyek kerülnek refinanszírozásra?
A tervek szerint a 2020. szeptember 30-án lejáró ALTEO 2020/I kötvény tekintetében fog lejárat előtti visszavásárlást meghirdetni a Kibocsátó (kintlévő össznévérték 2,15 mrd Ft). Az ALTEO a befektetési lehetőségeinek megvalósulásától, illetve a kötvénykibocsátás sikerességétől függően még fontolóra veheti a kötvénykibocsátást követően a 2022/I, 2022 januárjában lejáró kötvényei visszavásárlását részben vagy egészben, természetesen amennyiben az erre vonatkozó esetleges visszavásárlási ajánlatot a kötvényesek elfogadják.
A kibocsátott kötvény visszafizetése lejáratkor, egy összegben történne (bullet), szemben a jelenlegi amortizálódó hitelekkel. Mi a stratégia a futamidő alatt képződő többletforrások felhasználására vonatkozóan?
A többletforrások lehetőséget fognak biztosítani arra, hogy az ALTEO további külső forrásbevonás (eladósodás vagy tőkeemelés) nélkül tudjon újabb ígéretes projekteket megvalósítani. A körülményektől függően nem kizárt az NKP kötvény lejárat előtti visszavásárlása sem (erre vonatkozó call opció kikötése nélkül), ugyanakkor nem cél a jelenlegi osztalékpolitika megváltoztatása, azaz a kifizetések materiális növelése (lásd még: 12. kérdés). Az NKP kötvény visszavásárlására kötelezettséget vállalni az ALTEO nem tud a jelenlegi kibocsátás során.
A hitelkiváltások eredményeként felszabaduló eszközök megterhelésre kerülnek majd új hitelek biztosítékaként?
Lásd az előző kérdést – az ALTEO-nak van egy megcélzott eladósodottsági rátája (~30% tőke/70% hitel, ideértve a kötvényeket is), amelyet nem kíván átlépni, legfeljebb átmenetileg, egyes intenzív befektetési, beruházási időszakokban. További cél, hogy a nettó adósság/EBITDA szorzó hosszabb távon ne kerüljön számottevően és tartósan a 4x-es szint fölé. Ezek okán a felszabaduló eszközök újbóli megterhelése nem várható, maximum eseti jelleggel, szigorúan az adott eszköz működőképességének fenntartását, élettartamának hosszabbítását, vagy technológiai modernizációját célzó jelleggel és nem számottevő arányban.
A kibocsátást és a hitelkiváltásokat követően hogyan fog kinézni a finanszírozási struktúra?
A jelenlegi, nagyságrendileg 20 mrd Ft kötelezettségállomány (hitel+kötvény) legfeljebb nagyjából 45%-a kerülne kiváltásra.
Mi az ALTEO jelenlegi és tervezett osztalékpolitikája?
Amióta az ALTEO a nyilvános részvénypiacra lépett, következetesen „növekedési sztorinak” tekinti magát, amellyel összhangban tudatosan alacsonyan tartotta, tartja az osztalékfizetési szintet. Változatlan cél, hogy a (kis)részvényesek a betéti kamatokat némileg meghaladó, nagyságrendileg 2% körüli osztalékhozamban részesüljenek. Hangsúlyozzuk azonban, hogy a jelenlegi osztalékpolitika fenntartására vonatkozó vállalást, a kifizetésekkel kapcsolatos kötvénytulajdonosi kontrolljogot a kötvénydokumentáció nem fog tartalmazni.
Rendelkezésre áll-e hosszabb távú üzleti terv, és elérhető lesz-e a potenciális kötvénybefektetők számára? Van-e lehetőség elemző jellegű kérdések feltételére, a megalapozottabb döntéshozatal érdekében?
Az ALTEO három évnél hosszabb tervet nem szokott készíteni, illetőleg ezek is belső használatra készülnek, előrejelzéseket a társaság nem szokott közzétenni. Az ALTEO jelenlegi finanszírozó bankjai esetében az ALTEO működését, pénzügyi teljesítményét érintő kérdéseket, adatigényeket javasolt a hitelezői kapcsolat keretében feltenni, illetve jelezni. Továbbá érdemes megnézni a Scope Ratings előrejelzését, amely nem az ALTEO terveit, hanem a Scope előrejelzését tartalmazza, ennek ellenére jó kiindulópont lehet ilyen irányú modellezéshez.
Beépítésre kerülnek-e bizonyos kovenánsok a kötvény feltételrendszerébe?
Az ALTEO irányító szerve a market sounding során érkezett potenciális befektetői visszajelzések ismeretében fog döntést hozni a kötvény végleges feltételeiről. Azonban ahogyan az a személyes találkozók során elhangzott, a Scope Ratings által a kibocsátandó „senior unsecured” kötvényre kiadott kedvező minősítés (BBB-), valamint az ALTEO közel 10 éves tőkepiaci jelenléte okán a társaság csak korlátozott mértékben gondolkodik kovenánsok alkalmazásában, a Program kiíró szándékaival összhangban.
Milyen tájékoztatási kötelezettségeknek fog eleget tenni a kibocsátó?
Tekintve, hogy az ALTEO részvények a BÉT Prémium kategóriájában jegyzettek, kötvénye(i) pedig a BÉT szabályozott hitelpapír szekciójában, a társaság eddig is a tőzsdei cégektől elvárt legszigorúbb követelmények szerint teljesítette a rendes, ill. rendkívüli közzétételeket. Az NKP keretében kibocsátásra kerülő kötvény a tervek szerint szintén a szabályozott piacra kerül bevezetésre.
A szolgáltatási és kereskedelmi szerződések jellemzően milyen időtartamra köttetnek?
A hosszú távú O&M (operation & maintenance) szerződések esetén a futamidő 5 évnél hosszabb szokott lenni. Ez adja az energetikai szolgáltatások üzletág alapját a saját tulajdonú erőművek O&Mja mellett. Emellett az egyszeri karbantartási és fővállalkozási munkák szerződéses futamideje jóval rövidebb, itt jellemzően projekt nagyságától és bonyolultságától függ a futamidő. A kereskedelemi szerződések esetén (villamos energia és földgáz kiskereskedelmi szerződéseket értjük) jellemzően 1, max. 2 éves futamidőre szokott szerződéseket kötni a társaság.
Mely projekteknél járt már le a KÁT?
Három szélerőmű esetében (Windeo) és a gibárti vízerőműnél, azonban ez utóbbi egység közel 20 évre METÁR támogatást kapott és jelenleg felújítás és modernizáció alatt áll. A KÁT nélküli erőművek az ALTEO szabályozási központjának részévé válnak és annak számára nyújtanak villamos energiát és kapacitást. A szabályozási központnak köszönhetően ezen megújuló erőművek a normál, zsinór villamos energia értékesítéshez képest jelentős többletértéket tudnak teremteni, mert a rendelkezésre álló gázmotoros kapacitásaink és az anyagköltség nélküli megújulós erőműveink igen jól kiegészítik egymást.
A KÁT árhoz képest hogy alakulnak a piaci árak?
A spot piaci, ún. zsinór villamos-energia árban nagy kilengések vannak, de általánosságban elmondható, hogy jelenleg a MAVIR-os (KÁT) árnak nagyjából 40-50%-a, de ez időben változhat. A piaci értékesítés tőzsdei fedezeti ügyleteken keresztül történik, így az ALTEO-t a közelmúltban tapasztalható spot piaci volatilitás mérsékelten érintette.
Az Alteonál a 790 forintos ellenállási és a 730-as támasz szinteket kell figyelni.

Címlapkép: MTI