A Wise honlapján a következő olvasható:
Az utóbbi időben emelkedett az alábbi pénznemekből indított utalások díja: USD, CHF, CAD, JPY, HUF, MYR, TRY, INR, SEK, PLN, CZK, DKK, NOK, RON, illetve az alábbi pénzemekbe indított utalásoké is: USD, INR, THB, PHP, IDR, MYR, MXN, PLN, PKR, KRW, VND, MAD, HUF.
Meg kell emelnünk a díjakat ezeknek az új költségeknek a fedezésére.
Ennyivel kell többet fizetni
Amennyiben forintból indítottunk utalást úgy, hogy euróba történik átváltás, 1000 forint esetén eddig 45 forintot számított fel a Wise. Ez az összeg fix 41 forintból és egy változó díjból állt, ami az átutalt mennyiség 0,44 százaléka, (gyors utalás esetén 1,12 százalék) azaz 4,44 forint volt. A Wise most a fix és a változó díjat is megemelte: jelenleg 73 forint fix és 0,51 százalék (gyors utalás esetén 1,15 százalék) változó díjat kell fizetnünk. Azaz 1000 forint átutalása esetén 77 forintot.
A díjak a többpénznemű számlához köthető tranzakciók esetén is emelkedtek.
A Wise egyelőre egy e-mailben küldött linken keresztül tájékoztatta a felhasználóit. A linken egy kalkulátor segítségével a felhasználó kiszámolhatja, hogy mekkora díjat kell fizetni az egyes pénznemekhez tartozó tranzakciókért. Az applikációban egyelőre még a régi árazás szerint tüntették fel a díjakat.
Egyelőre sok a kérdés
- Nem egyértelmű, hogy más országokban is volt-e drágítás, vagy csak a Magyarországról indított tranzakciókra vonatkozik a mostani áremelés.
- Szintén nem egyértelmű, hogy mikor lesz érvényes az új díjszabás, bár a Wise honlapján feltüntetett információk szerint a cég kötelezettséget vállal arra, hogy az árváltoztatásról bejelentett lakóhely szerint meghatározott időn belül értesíti az ügyfeleit. Ez az EU országaiban 2 hónap. Az árváltozás így vélhetően októbertől lesz érvényes.
- A Wise azt sem fejtette, ki, hogy mit ért azok alatt a költségek alatt, amelyek miatt most drágításra kényszerült.
Korábban az általunk megkérdezett szakértők szerint, a Wise esetében vélhetően nem kérdés, hogy a rendelet alapján az illetékfizetési kötelezettség teljes egészében úgy fog vonatkozni rájuk, mint a hazai bankokra. A mostani drágítás a 20 ezer forint alatti összegeket is érinti, így biztos nem közvetlen áthárításról van szó, ugyanis a 20 ezer forint alatti lakossági utalások Magyarországon tranzakciós illeték mentesek.
Az "extraprofitadókról" szóló kormányrendelet értelmében a pénzügyi tranzakciós illetéket a határon átnyúló szolgáltatásokat Magyarországon végző, de magyarországi székhellyel vagy fiókteleppel nem rendelkező szereplőkre is alkalmazni kell. Ennek értelmében a Wise - és számos külföldi pénzügyi szolgáltató - legkorábban 2022 július 1-jétől a tranzakciós illetékfizetési kötelezettség alanyává válik, és legkésőbb 2022. szeptember 1-ig köteles bejelentkezni az állami adóhatósághoz.
A Wise válaszolt a kérdéseinkre, a következőket írták:
A globális áremelés és a magyar tranzakciós illeték (Financial Transaction Tax, FTT) két különálló kérdés. Sajnos a közelmúltban globálisan meg kellett emelnünk az árainkat. Ennek két oka van: a piaci volatilitás és a folyamatos infrastrukturális beruházásaink, amelyek célja a fizetések gyorsabbá és olcsóbbá tétele. Ez világszerte számos ügyfelünket érinti, akik USD, INR és HUF pénznemekbe utalnak és onnan indítanak tranzakciót.
A Wise azt írja, mindettől teljesen független a tranzakciós illeték, ami biztosan érinteni fogja a céget, de a hatások felmérése - mind az ügyfelekre, mind az üzletmenetre - még folyamatban van. Azt írják, amint teljes mértékben kielemzik az adó hatását, közölni fogják döntésüket az ügyfeleikkel.
A fintech azt írja továbbá, hogy nem keresztfinanszírozza a termékeit, azaz igyekszik kitartani amellett, hogy minden terméke és a devizaútvonala önmagában is fenntartható legyen. A Wise elmondta, hogy amint hozzáférést kapott a magyarországi azonnali fizetési rendszerhez, az ezzel járó költségmegtakarítás révén 15 százalékkal csökkentette a díjakat a magyarországi ügyfelei számára. A cég szerint tehát a költségmegtakarítás azonnal meglátszik az áraikon, de ellenkező esetben, költségnövekedés esetén kénytelenek árat emelni.
Címlapkép forrása: Shutterstock