November óta a változó kamatozású hitelek kamatát meghatározó BUBOR lényegében stagnál, a hosszú kamatperiódusú lakáshitelek kamatát befolyásoló állampapírhozamok és kamatswapok (BIRS) pedig nagyjából 2 százalékponttal lejjebb kerültek. Mivel a felvett lakáshitelek csaknem 100%-a legalább 5 éves kamatperiódusú, ezért utóbbi a meghatározóbb. Az elmúlt két hónapban tehát enyhült a nyomás a bankokon arra, hogy tovább emeljék lakáshiteleik kamatát.

A tapasztalatok szerint a bankok 3-4 hónap késéssel igazítják hozzá a referenciaértékekhez hosszú távon fix kamatozású hiteleik kamatát. Ilyen szempontból lemaradást látunk: a 4 hónappal korábbi BIRS felett megfigyelhető kamatfelár jelenleg negatív, vagyis kisebb kamatot kérnek új lakáshiteleseiktől a bankok, mint amekkora az utóbbi időben hosszú lejáratú forrásaik (határ)költsége volt.

Ez a fajta „szokásos” kamatfelárszámítás azonban most csalóka, hiszen mint láttuk, egy-két hónap leforgása alatt is jelentősen csökkentek a referenciahozamok, így már elavult lehet a korábbi csúcsokhoz viszonyítani a lakáshitelkamatokat, versenyszempontok miatt a bankok valószínűleg nem is szívesen teszik ezt. Ezért ha az MNB kamatemeléseinek kezdete (2021 júniusa) előtt látott kamatfelárakból indulunk ki, akkor az 5 éves kamatperiódusú lakáshiteleknél 0,5 százalékos, a 10 éves kamatperiódusú és a végig fix kamatozású lakáshiteleknél pedig 0,8-0,9 százalékpontos kamatemelési potenciált látunk.
Kedves Olvasónk!
Támogasd te is a minőségi gazdasági tartalomgyártást!
Ez az elemzés a Portfolio Signature cikkei közé tartozik. A cikk folytatódik, de csak egyedi előfizetéssel olvasható.
A Signature tartalmakhoz való hozzáférés díja havi előfizetéssel 2 490 forint. Az éves előfizetés díja 29 845 forint. Ezzel közvetlenül támogathatod a legmagasabb színvonalú gazdasági, üzleti újságírást.
Általános Szerződési Feltételek | Gyakran felmerülő kérdések