A jegybank kedden döntött arról, hogy a korábbi 18 százalékról 100 bázisponttal 17 százalékra csökkenti az irányadó kamatot, a gyakorlatban ez a szerda reggeli tender meghirdetésével valósult meg.

A rövid lejáratú budapesti bankközi kamatlábak, vagyis a BUBOR is reagált a változásra az MNB 11 órakor megjelent napi közlése szerint. A hitelek árazása szempontjából legérdekesebb
- 3 havi BUBOR az előző napiról 31 bázisponttal 15,71%-ra,
- 6 havi BUBOR az előző napiról 31 bázisponttal 15,30%-ra,
- a 12 havi BUBOR az előző napiról 18 bázisponttal 15,25%-ra
csökkent, miközben a BUBOR hosszú lejáratú „nagytestvére”, a BIRS a releváns lejáratokon alig változott, egy-két bázisponttal még nőtt is.

A fenti BUBOR-értékek egyébként azt jelentik, hogy
az április közepi csúcshoz képest már 60-70 bázisponttal lejjebb jöttek a bankközi kamatlábak. Ez a biztató irányú változás azonban a hitelek árazásában még nem fog átütő erejű változást okozni,
már csak azért sem, mert a jelzáloghitelek és a kkv-hitelek jó része a kamatstop hatálya alá tartozik, amelyet a kormány csak a 10% alá csökkenő irányadó kamat mellett enged majd el. A meglévő hitelek kamatában egyébként egy ilyen lépés néhány hónapra még növekedést is okozhat, elemzésünk minderről itt olvasható.
Címlapkép: Getty Images