A Morgan Stanley befektetési bank jövőre inkább a jobb minősítéssel bíró vállalati kötvényeket ajánlja a vállalati kötvénybefektetők számára, a bóvli kötvények 2024-ben esedékes lejárati hulláma ugyanis több, alacsonyabb minősítésű vállalatot is veszélyeztet.
A nagybank várakozása szerint a Federal Reserve a kamatemelési ciklus végéhez közeledik, és jövőre a gazdaság „puha landolása” várható (soft landing, avagy puha landolás: amikor az infláció a gazdasági növekedés drasztikus visszaesése, vagyis recesszió nélkül tud visszatérni a normális kerékvágásba – a szerk.).
Bár 2023-ban a bóvli kötvények többsége sikeresen kifutott, további 73 milliárd dollárnyi befektetésre nem ajánlott kategóriájú vállalati kötvény lejárata esedékes a következő 18 hónapban – jegyezte meg a Morgan Stanley.
Sőt, a következő hat hónapban ez a szám várhatóan 125 milliárd dollárra emelkedik.
A probléma ott kezdődik, hogy még a jövőre lejáró jobb minőségű bóvli kötvények esetében is várhatóan a jelenlegi kamatszintjüknél 125–250 bázisponttal magasabb kamatszint mellett sikerül a refinanszírozás.
Bár a hitelfelvevők is a kamatköltségek folyamatos emelkedésével szembesülnek, a bóvli kötvényeket kibocsátó vállalatoknak drámaibb sokkhatással kell szembenézniük a magasabb kamatok miatt
– jegyezték meg a jelentés szerzői.
A bóvli kötvények kibocsátói számára még borúsabb a kép. A Moody's és az S&P által B3/B- kategóriába besorolt hitelfelvevők 20-25%-ának átlagos kamatfedezete kevesebb mint egyszeres. A Morgan Stanley szerint a jövő évben esedékes lejáratok elérésekor ezeknek a vállalatoknak a 15-20%-át valószínűleg le fogják minősíteni CCC-re.
A leminősítések ráadásul nem korlátozódnak kizárólag a bóvli kibocsátókra, a bank 75 és 100 milliárd dollár közötti vállalati kötvényállomány leminősítésére számít az A besorolású, befektetésre ajánlott vállalatok körében is BBB-re, ami a Moody's legalacsonyabb befektetési besorolása.
Címlapkép forrása: Getty Images