Elkezdtek kamatemelésekről suttogni a lakáshiteleknél: készül a hidegzuhany?

Palkó István
Tartós kamatcsökkenésre, már-már a korábbi nagyon alacsony kamatszintek visszatérésére számított eddig a magyar lakáshitelpiac keresleti oldala, ehhez képest konszenzus alakult ki arról a bankoknál, hogy a mostani 6-7%-os szinten megállt a kamatcsökkenés. Az elmúlt hetekben pedig már egyre többen vélik úgy, hogy kamatemelésekre kell sort keríteni, ma például a legnagyobb hitelközvítő is megszólalt az ügyben. Több bank vezetőjét is megkérdeztük a témáról az elmúlt napokban, válaszaik alapján egyelőre nem készülnek kamatemelésre a lakáshiteleknél, pedig lenne okuk rá. Kiemelten foglalkozunk ezzel a témával a Portfolio Hitelezés 2024 konferenciáján, érdemes regisztrálni a szakmai eseményre!
Ott a helyed a Hitelezés 2024 konferencián! Részletek:

A napokban tette közzé 2023-as lakáshitel-statisztikáit a KSH, itt foglaltuk össze ezeket:

Hol állnak most a hitelkamatok?

Sokat cikkeztünk arról az elmúlt hónapokban, hogy rettenetesen beszűkült a lakáshitelek kamatfelára, aminek két fő oka van:

  • a kormánnyal kötött megállapodás értelmében 7,3%-ra csökkent az önkéntes THM-plafon értéke, ami a gyakorlatban jellemzően 6,8% alatti kamatszintet okoz a lakáshiteleknél,
  • másfél évnyi kereslethiányos időszakot követően ki vannak éhezve a bankok arra, hogy új üzletet generáljanak a lakáshitelezésben, egy részük kedvező árakkal (alacsony kamattal és díjkedvezményekkel) igyekszik növelni piaci részesedését.

Az önkéntes THM-plafonnak és az éles banki versenynek köszönhetően ma már 6% alatti hitelkamat is előfordul a piacon (speciális feltételek nélkül), de a lakáshitelek többsége 6-7% közötti hitelkamattal érhető el.

Megszólalt a Bankmonitor: kamatemelés jöhet

Ez azonban törékeny állapot, ahogy az elmúlt órában a Bankmonitor közleménye is felhívta rá a figyelmet. Azt írják, ha hosszabb távon stabilizálódna a banki forrásköltségek jelenlegi szintje, és a mostani szinten marad a BIRS mutató és az állampapírhozam értéke, akkor jó esély van egy érdemi – alsó hangon is 0,5 százalékpontos – kamatemelésre. Úgy vélik,

az önkéntes THM-plafon nem lesz visszatartó erő, ha a gazdasági, pénzpiaci helyzet úgy kívánja, akkor a bankoknak lépniük kell.

A számok alapján a Bankmonitor szerint 0,5-1,0 százalékpontos drágulás sem elképzelhetetlen, ami egy 20 millió forint összegű, 20 éves futamidejű új lakáshitelnél 6-12 ezer forint törlesztőrészlet emelkedést eredményezhet.

Emelkednek a referenciakamatok

A hitelek kamatszintjét valóban nem csupán a kormány hitelösztönző szándéka és a bankok közötti verseny mozgatja, hanem

  • a bankok profitelvárásai is, erre pedig
  • a működési költségek és
  • a kockázati költségek (várható hitelbedőlések negatív hatása) mellett
  • a forrásköltségek is jelentős hatással vannak.

Ez utóbbiak közelítő értékét a bankok a referenciakamatok (lakáshiteleknél jellemzően a BRIS és az állampapírpiaci referenciahozamok) alkalmazásával építik be a kamataikba, és itt tapasztalható probléma, ugyanis

  • az 5 éves BIRS a január közepi 5,33%-ról 6,86%-ra,
  • a 10 éves BIRS a január közepi 5,57%-ról 6,94%-ra,
  • az 5 éves ÁKK-referenciahozam a január végi 5,86%-ról 7,12%-ra,
  • a 10 éves ÁKK-referenciahozam a január végi 6,09%órl 7,01%-ra

emelkedett mára, vagyis 1-1,5 százalékpont körüli emelkedést látunk az idei mélypontokhoz képest, és lassan ott járnak, mint a THM-plafon első, tavaly októberi bevezetésénél.

A nemzetközi környezet, az alacsony inflációs szint törékenysége és a magas államháztartási hiány nem kedvez a hozamok további csökkenésének. Az USA-ban például átlagosan ismét 7% feletti kamattal adják a bankok a 30 évre fixált lakáshiteleket, ami 4-5 havi csúcsnak felel meg. Nálunk annak ellenére alacsonyabbak a lakáshitelkamatok, hogy a magyar állampapírhozamok feljebb vannak, mint az amerikaiak. Erről Becsei András, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese már év elején beszélt a Portfolio-nak:

Mit mondanak a bankok?

A bankok árazási politikája és erre vonatkozó tervei természetesen nem nyilvánosak, ezért név nélkül kérdeztünk meg néhány banki vezetőt arról, várható-e náluk a lakáshitelek drágítása. Szinte egyöntetű volt az álláspont, hogy

a lakáshitelek drágítása nem várható, inkább negatív kamatfelár mellett nyújtják a lakáshiteleiket, minthogy alulmaradjanak a jelenlegi éles versenyben.

Többen hozzátették azonban, hogy amennyiben a magasabb hozamszint tartósan is fennmarad, illetve tovább emelkedik, akkor ezek a kilátások megváltozhathatnak (ennek épp az ellenkezőjét remélik persze), mindenesetre a következő két-három hónapban jellemzően nem kalkulálnak azzal, hogy tömeges kamatemelésekre kerülne sor a lakáshitelpiacon.

A piaci kamatemelések kockázata ettől persze még fennáll, így ha valaki hitelfelvevőként szeretné minimalizálni ezt a kockázatot, akkor érdemes lehet akár előre hoznia a hitelfelvételt, mert most még akár 6% körüli hitelkamat is elérhető.

Hitelezés 2024
Ott a helyed a Hitelezés 2024 konferenciáján! Részletek:

Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF