Raiffeisen: a reáleszközök tűnnek jó befektetésnek
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a Raiffeisen Alapkezelő írását olvashatják:
"Márciusban továbbra is az amerikai hozamemelkedés volt a fókuszban, az emelkedés a februári megugrás után sem állt meg, csak alacsonyabb ütemben folytatódott. Ennek megfelelően a részvénypiacon folytatódott a növekedési típusú részvények alulteljesítése és az értékalapú befektetések felülteljesítése. Az indexekben kifejezve ez komoly emelkedést jelentett a Dow Jones Industrial Average és a Eurostoxx 50 indexekben, míg az inkább növekedési részvényeket tartalmazó Nasdaq teljesítménye negatív volt.

Pozitívumnak tekinthető ugyanakkor a részvénypiaci volatilitást követő VIX index lassú csökkenése, ami a részvénypiaci opciók iránti kereslet relatív csökkenését mutatja. Persze nem tudjuk, hogy ez a vételi opciókra vagy inkább az eladási opciókra igaz, de az elmúlt egy évben azt láthattuk, hogy a vételi opciókkal történő spekuláció nagyon népszerű lett, ami a kiemelkedő kockázatosság miatt a piac törékenységét növelte, tehát itt egy visszarendeződés pozitív lehet.
A világkép alapvetően nem változott, az általános várakozás, hogy az oltási kampányok eredményeként a koronavírus járvánnyal kapcsolatos korlátozások megszűnése, elsősorban a fejlett világban, komoly keresletnövekedést fog generálni, főleg a szolgáltatási szektorban. Ennek rövid távon minden bizonnyal lesz egy inflációemelő hatása, amit az ultralaza monetáris és fiskális környezet is erősít. A kérdés, hogy ez hosszabb távon hogyan fog alakulni, mindenesetre az államadósságok nagymértékű emelkedése nem jó jel arra vonatkozóan, hogy az alacsony inflációs környezet a jövőben is tartósan fennmarad.
A nyersanyagpiacokat a rövid távú keresleti és kínálati várakozások mozgatják, ezen belül az olaj inkább alulteljesítő volt, mert az oltási programok lassan haladnak, a kereslet felívelése ugyanis nagyrészt attól függ, hogy a fejlett világ polgárai mikor fognak elkezdeni ismét utazni. Az arany továbbra is inkább gyengülő trendben van, az arany árfolyamára ugyanis a hozamemelkedés negatívan hat. Ugyanakkor, amennyiben inflációs hedge-ként tekintünk rá, akkor továbbra is van helye egy befektetési portfólióban.
A devizapiacon a március a dollár erősödését hozta. Ez elsősorban a tovább emelkedő hozamkörnyezetnek volt köszönhető, ami főleg az euróövezeti hozamokkal szemben ma már komoly hozamelőnyt jelent, bár a reálhozamok Amerikában is még mindig negatívak.
Összességében továbbra is a reáleszközök tűnnek megfelelő választásnak, ezért a modellportfólióban a részvények és az alternatív eszközök (ezen belül az ingatlan és az arany) súlya a meghatározó. Továbbra is az értékalapú részvénybefektetéseket preferáljuk, emiatt viszonylag magas a nagyobbrészt ilyen típusú részvényekből álló hazai, régiós és a fejlődő piacok súlya."

Az eszközallokáció csupán tájékoztató jellegű.