A múlt hét végén érkezett a bejelentés a Google anyacégétől, hogy
AZ ALPHABET MINTEGY 12 000 MUNKAHELYET, AZAZ A MUNKAERŐ 6 SZÁZALÉKÁT BOCSÁTJA EL.
Sundar Pichai, az Alphabet vezérigazgatója a döntéssel kapcsolatban elmondta, hogy vállalata az elmúlt években túl gyorsan bővítette a létszámot, egy a maitól jelentősen eltérő gazdasági környezetben. A bejelentett leépítés egyaránt érinti a vállalat munkaerőtoborzással, valamint vállalati funkciókkal foglalkozó részegységeit is.
A milliárdos fedezeti alapkezelő Sir Chris Hohn nem sokkal később kelt levelében úgy fogalmazott, hogy a Google lépése nem elég mélyreható ahhoz, hogy csökkentse a technológiai óriásvállalat problémáit. A The Children's Investment Fund Management (TCI) alapítója, aki 6 milliárd dolláros részesedéssel rendelkezik a Google anyavállalatában, közvetlenül a cég vezérigazgatójának írt figyelmeztetést, miszerint "előbb-utóbb a menedzsmentnek tovább kell mennie". Többek között ezt írja:
A 12 000 munkahely (megszüntetése) egy lépés a helyes irányba, de még a 2022-es nagyon erős létszámnövekedést sem kompenzálja
Hohn tavaly rekordot érő napi 1,5 millió fontot fizetett magának; a guru hozzátette, hogy a Google-nek "foglalkoznia kell a túlzott alkalmazotti kompenzációval", kiemelve, hogy az Alphabetnél az átlagos fizetés közel 300 000 dollár. Szerinte a vállalatnak mérsékelnie kellene a részvényalapú kifizetéseket is.
A menedzser elmondása szerint az Alphabet az elmúlt öt év során több mint kétszeresére növelte alkalmazottainak számát, és scak 2022 első kilenc hónapjában 30 000 új munkahelyet hozott létre.
Úgy vélem, hogy a vezetésnek arra kellene törekednie, hogy a létszámot 150 ezer fő körülire csökkentse. Ez 20 százalékos nagyságrendű teljes létszámcsökkentést igényelne
- írta. A korábban 200 ezer főt foglalkoztató tech-óriásnál a nemrég bejelentett elbocsátás után körülbelül 188 ezer ember dolgozik jelenleg, és amennyiben a cégvezetés elfogadná Hohn javaslatát, akkor az újabb 20 százalékos leépítés közel 38 ezer embert érintene.

Címlapkép: Getty Images