Zsákutcában a török ellenzék – Lehetetlen feladványt kellene megoldaniuk

Ma reggelre szinte véglegesek lettek a török parlamenti- és elnökválasztás eredményei. Elsőre az látszik, hogy Recep Tayyip Erdoğan behozhatatlan előnyre tett szert a választásokon még úgy is, hogy az ellenzék meglepő helyeken tört előre. Az eredmények tükrében arra kerestük a választ, kik támogatták Erdoğant, hova szavaznak majd a harmadik jelölt, Sinan Oğan támogatói, milyen kihívásokkal kell szembenézni az ellenzéknek a következő két hétben azok után, hogy nem hozták a földrengés sújtotta részekét, és kikre számíthat az ellenzék jelöltje, Kemal Kılıçdaroğlu a második fordulóban.
Tovább a cikkhezFolytatódik az esés
A délelőtti állapotokhoz képest nem látszik jelentősen változás a török tőzsdén, a vezető BIST 100 index továbbra is 2,7 százalékos mínuszban van, míg a bankrészvények jelentősen alulteljesítők.

Javul a helyzet a török tőzsdén
A kezdeti bezuhanáshoz képest jóval kisebb mínuszokat láthatunk a török tőzsdén, a pánikreakció lecsengése után a vezető indexként szereplő Borsa Istanbul (BIST 100) már "csak" 2,6 százalékos mínuszban van.

Ugrik a csődkockázat ára
Miközben még nem véglegesek az elnökválasztás első fordulójának eredményei, a piacokon máris heves negatív reakciókat láthatunk, mert a jelek szerint Erdogan folytathatja az elnöki székben, illetve az AKP szerezte meg legtöbb széket a parlamentben, így még ha a piacbarát üzeneteket, monetáris fordulatot ígérő ellenzéki elnökjelölt is győzne a második fordulóban, akkor is erős ellenszélben kellene vezetnie az országot.
A részvénypiaci szakadás mellett a kötvény- és devizapiacokon is látszanak a negatív reakciók. A török dolláralapú kötvények árfolyama meredeken, mintegy 7 centtel esett, így a hozamuk megugrott, és ezzel párhuzamosan a török állam (devizaalapú) csődje elleni biztosítás (CDS) éves díja is meredeken, mintegy 100 bázisponttal 600 bázispont körülre ugrott, ami
tavaly november óta a legmagasabb.
Ez egyúttal azt jelenti, hogy a piac most 34% körüli 5 éven belüli kumulált csődkockázati valószínűséget áraz a török állam kapcsán.

Nem várt veszély leselkedik Erdoganra: a devizapiac két hét alatt meg tudná buktatni a török elnököt

Mérsékelt gyengüléssel kezdett hétfőn a török líra azt követően, hogy Recep Tayyip Erdogan elnök a vártnál jobban szerepelt az elnökválasztás első fordulójában. Két hét múlva már esélyesként futhat neki a második körnek Erdogan, aki jó eséllyel újabb öt évig irányíthatja az országot, ha nem történik addig valami drámai – vélik a Commerzbank elemzői. Ez a dráma pedig akár a devizapiacról is jöhet a líra zuhanásának képében.
Tovább a cikkhezFelfüggesztették a kereskedést
Egy török lap 20 perccel ezelőtti beszámolója szerint a piacnyitásban látott bezuhanás után aktiválódott a "megszakító rendszer" a török tőzsdén - a hivatalos közlemény szerint "09.55.17-től bekapcsolták az indexhez (Borsa Istanbul) kapcsolódó áramkör-megszakítót, és ideiglenesen felfüggesztették a tranzakciókat a részvénypiac valamennyi kereskedési felületén, a határidős és opciós kontraktusoknál, valamint a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok piacán is."
A piacok a múlt héten még azt árazták, hogy a választások az első fordulóban érnek véget.
Esnek a legnagyobb vállalatok részvényei
A piaci kapiztalizációik alapján legfontosabb török vállalatok egy része nagyot esett a kereskedés első órájában - itt is látható, hogy elsősorban a bankrészvényeket ütötték meg a befektetők.

Gyengül a líra
A devizapiacon természetesen a török lírát figyelik ma kiemelten a befektetők, a devizánál azonban egyelőre csak mérsékelt elmozdulásokat lehet látni a tegnapi elnökválasztás után, a jelek szerint nem különösebben viselte meg a piacot az első forduló és a szereplők egyelőre a két hét múlva esedékes második fordulóra várnak. A líra 0,5 százalékos gyengüléssel kezdte a napot a dollárral szemben, ezzel
kifejezetten közel került a történelmi mélyponthoz,
amit egyébként alig pár napja, múlt csütörtökön ért el az amerikai pénzzel szemben a török fizetőeszköz. Idén még csak 5,1 százalékkal gyengült a líra a dollárhoz képest, míg az elmúlt 12 hónapban már több, mint 28 százalékos visszaesésről beszélhetünk.

Valószínűleg jöhet a második forduló
Parlamenti és elnökválasztást tartottak tegap Törökországban, a két esélyes jelölt a hatalmon lévő Recep Tayyip Erdoğan, a fő kihívója pedig Kemal Kılıçdaroğlu volt. A jelenlegi állás szerint, közel 99 százalékos feldolgozottság mellett biztosan nyert Erdoğan, politikai tömörülése pedig sokak számára meglepő módon többségbe került a parlamentben - előzetesen még az Erdogan mögött álló AKP képviselői is kisebb arányú győzelemmel számoltak. Az erős elnöki rendszerben Törökországban az elnöki rendeletek jelentős részét jóvá kell hagynia a parlamentnek is.
Az viszont valószínűtlen, hogy a regnáló elnök átlépné az első fordulós győzelemhez szükséges 50%-os küszöböt, ezért
NAGY VALÓSZÍNŰSÉGGEL A MÁSODIK FORDULÓRA MARAD A DÖNTÉS.
Azt mindenesetre meg lehet állapítani, hogy az előzetes várakozásokhoz képest sokkal erősebben teljesített Erdoğan, érdemi előnyre tett ugyanis szert még a függetlenek szerint is.
Reagál a tőzsde
Ahogy az várható volt, kifejezetten hevesen reagáltak és reagálnak a választási fejleményekre a befektetők, a vezető török részvényindexként szereplő BIST 100 (Borsa Istanbul) 6,4 százalékos mínuszban indította a napot, de a legnagyobb mértékben a bankrészvényeket ütik a kereskedés első perceiben, a török pénzintézeteket tömörítő index közel 10 százalékot zuhant.

A Borsa Istanbul index a mai 6,4 százalékos esés után 20,8 százalékos mínuszban van idén.

Címlapkép: Burak Kara/Getty Images
Török választás: szinte biztosan nyert Erdoğan, azonban valószínűleg jöhet a második forduló

Parlamenti és elnökválasztást tartanak ma Törökországban. A két esélyes jelölt a hatalmon lévő Recep Tayyip Erdoğan, a fő kihívója pedig Kemal Kılıçdaroğlu. A palamenti választás során egyik oldalon az Erdoğan mögött álló AKP és a vele szövetséges szélsőjobboldali-nacionalista MHP áll, a másik oldalon a hatpárti ellenzéki összefogás két párt: a CHP és az İYİ neve alatt indul. A baloldali pártok szövetsége, élükön a kurdok legnagyobb pártjával a YSP nagy listájával, illetve a legnagyobb kommunista párt pedig TİP néven található a szavazólapokon. Az eddigi eredmények alapján, 95%-os feldolgozottság mellett biztosan nyert Erdoğan, politikai tömörülése pedig többségbe került a parlamentben. Azt viszont kétséges, hogy sikerül-e átlépnie az első fordulós győzelemhez szükséges 50%-os küszöböt, nagyobb valószínűséggel marad a döntés a második fordulóra.
Tovább a cikkhez