VIG: Egyre kockázatosabbak lehetnek a dollár-befektetések
"Az április másodikai „Függetlenség Napja” volt a hónap vezető eseménye, amikor is Donald Trump bejelentette a régóta várt, új kereskedelmi vámtarifákat. Az USA kereskedelmi partnereire kivetett vámok szintje a pesszimista forgatókönyveknél is magasabb lett, ami jelentős piaci esést eredményezett. A bejelentés utáni feszültségeket ugyanakkor enyhítette a vámok elhalasztásának híre, valamint a különböző országok tárgyalási kezdeményezései, de a befektetők hangulata továbbra is nyomott maradt. Az amerikai gazdaság növekvő recessziós félelmei mellett a részvénypiacok továbbra is nagy volatilitást mutattak, a kötvénypiacokon pedig a 10 éves amerikai állampapír hozama 4,6%-ra emelkedett. A legfrissebb negyedéves jelentések, például a UnitedHealth Group egészségügyi óriás és a PepsiCo üdítőital gyártó gyenge gazdasági teljesítménye, arra figyelmeztetnek, hogy a defenzív szektorok is nehézségekkel küzdhetnek. Ezzel szemben azok a cégek, amelyek valamilyen felmentést kapnak a vámok alól (mint például az Apple technológiai vállalat) felülteljesíthetik a piaci átlagot.

Az általános árfolyamesés miatt több befektetési intézmény Európában is egyre nagyobbnak látja a recesszió esélyét. A kötvénypiacok várhatóan követik az amerikai folyamatokat, az inflációs nyomás miatt emelkedhetnek a hozamok. A védelmi és infrastrukturális szektorok befektetői szemmel továbbra is vonzóak lehetnek, az új európai gazdaságpolitika stimulációs intézkedései ugyanis növelhetik ezeknek a szektoroknak a teljesítményét.
Magyarországon a gazdasági helyzet viszonylag stabil, ám a nemzetközi gazdasági és politikai bizonytalanságok hatásai itthon is érezhetőek. A kötvényhozamok esetleges csökkenése pozitív hatású lehet, miközben az inflációs nyomás újra központi kérdés. A kormány árrés-sapkával próbál reagálni a magas árakra, amit a részvénypiacon, különösen a fogyasztási cikkek és az alapanyaggyártás területén érdemes figyelembe venni. A magyar részvénypiacok az európai trendekkel párhuzamosan a defenzív szektorok felé orientálódhatnak, miközben a magas volatilitású ágazatok, például a technológiai részvények és a kiskereskedelem kockázatai felerősödhetnek a közeljövőben.
A dollár gyengülése és az amerikai gazdasági lassulás miatt a dollár alapú befektetések kockázata is emelkedett. Az amerikai részvénypiacok volatilitása és az erős kötvényhozamok mellett a dollárban denominált eszközök súlya csökkenthető, különösen a magas kamatlábak és az amerikai pénzügyi politikai bizonytalanságok fényében. Az európai gazdasági helyzet és az EKB monetáris politikája kedvező lehetőségeket biztosíthat, különösen, ha az euró gyengülése előnyös helyzetet teremt az európai eszközökben. A forint stabilitása és a magyar gazdaság belső növekedése mellett, a hazai vállalatok és kötvények továbbra is vonzó lehetőségeket kínálnak a kockázatok mérséklésére. A forint alapú befektetések súlya az alacsonyabb kamatkülönbözetek és a magas infláció figyelembevételével optimális lehet, különösen, ha a globális volatilitás továbbra is magas marad."

2025 áprilisától a portfólióajánló sorozatban a modellportfóliók devizák szerinti kitettségét is követjük. A VIG Alapkezelő modellportfóliójának devizák szerinti aktuális kitettségei:
- HUF kitettség: 25%
- EUR kitettség: 35%
- USD kitettség: 30%
- Egyéb devizás kitettség: 10%
Az eszközallokáció csupán tájékoztató jellegű.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Találd meg a neked való befektetési alapot!
Megvan a nagy amerikai-ukrán alku, mégsem bukták el az ukránok teljesen a kulcsrégiót - Háborús híreink csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül.
Árrobbanás a lakáspiacon? A számok mögé nézve egészen más kép rajzolódik ki
Ma két évvel hamarabb jön ki egy panel ára az átlagbérből, mint 30 éve.
Négy napra bezár a magyar tőzsde, mutatjuk, hol lehet kereskedni a világban
Itthon szünnap van csütörtökön és pénteken.
Súlyos kérdés előtt a világ: mi történhet, ha tényleg egymásnak esik a világ két atomhatalma?
Aggasztó forgatókönyvek az asztalon.
Bréking! Megkötötte Ukrajna és Amerika a rendkívül fontos megállapodást
Szerda éjszaka jelentették.
Hivatalos: Magyarország is kéri Brüsszeltől a vészhelyzeti klauzula aktiválását
A költségvetési problémákon enyhíthet a kedvezmény.
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Repülőrajt helyett földbe állás
A tragikus 2023-as és 2024-es év után a Főnök bejelentette év elején, hogy repülőrajttal fog Magyarország gazdasága az égig emelkedni, az éves növekedési ütem 3-6% lesz. Az inflációnak, a
Greenhushing: új trend a vállalatok világában
A greenwashing mellett az utóbbi időben egy új vállalati zöld kommunikációs trendet is megfigyelhetünk.
Turbórészvény vagy az új arany? Szemtől szemben az alapkezelő és a kriptobefektető
Pár éve még elképzelhetetlen lett volna: leült egymással vitatkozni a HOLD vezérigazgatója és az egyik legnagyobb hazai kriptós cég, a Cryptofalka alapítója. Távolról sem értenek...
The pos
Hogyan szerezheti vissza a nukleáris piacon egykori vezető szerepét az Egyesült Államok?
Az Egyesült Államoknak most valódi esélye van arra, hogy visszaszerezze korábbi vezető szerepét a globális nukleáris piacon.
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T


- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.