"Jobb megelőző lépéseket tenni, mint várni, hogy bekövetkezzen a katasztrófa" - mondta, majd a beszéde másik részében a történelmi átlagnál alacsonyabb, 2,25-2,50%-os alapkamatra utalva úgy fogalmazott a Reuters tudósítása szerint, hogy
ha csak ennyi mozgástér áll rendelkezésünkre, akkor jobb gyorsan csökkenteni a kamatokat, mint megvárni a gazdasági problémák első jelét.
Csütörtök este egyébként a Fox Business Networknek adott interjúban a Fed Kormányzótanácsának másik tagja és elnökhelyettese, Richard Clarida is hasonló üzenetet fogalmazott meg, amikor azt mondta: érdemes gyorsan gazdaságélénkítő (monetáris politikai) lépést tenni, ami egyfajta biztosítás lehet a növekvő kockázatokkal szemben.Nem kell várni addig, amíg a dolgok olyan rosszra fordulnak, hogy kamatvágások drámai sorozatát kell végrehajtani
- fogalmazott, majd azt is hozzátette: ha van mozgástér, akkor nem kell megvárni azt a helyzetet, amikor az adatok már egyértelműen mutatják a gyengélkedést.A befektetők úgy értelmezték a két befolyásos Fed jegybankár szavait, hogy nemcsak a július 31-i 25 bázispontos kamatvágást készítik elő, mint amit a Fed elnöke, Jerome Powell is megtett már minapi parlamenti meghallgatásain, hanem egyenesen egy agresszív, 50 bázispontos kamatvágást lengettek be. A határidős kamatpiacon így 70% fölé ugrott annak esélye az árazások alapján, hogy a Fed már most a hónap végén rögtön 50 bázispontos vágást hajt végre, noha ennek esélyét szerda este még csak 34%-ra tették a befektetők. Ez a kilátás pedig érthetően elkezdte nyomasztani a dollárt, így az euróval szemben 1,1240 körülről gyors ütemben 1,1280-ig esett, miközben a záráshoz közeledve az amerikai részvénypiacok erősödni kezdtek.
Aztán magyar idő szerint röviddel éjfél után a New York-i Fed szóvivője finoman "helyre tette" saját főnökét azzal, hogy Williams csak a 20 éves kutatási tapasztalatai alapján mondta azt, amit mondott, és a beszéde "nem potenciális monetáris politikai lépésről" szólt a július 30-31-i kétnapos Fed-ülésen. Erre a dollár azonnal visszaugrott 1,1240-ig (majd hajnalban visszagyengült 1,1260-ig), a határidős kamatpiacon gyorsan süllyedni kezdett az 50 bázispontos vágás esélye, igaz még mindig magas ennek esélye. Jelenleg már "csak" 48%-os esélyűre árazza a kamatpiac a hó végi 50 bázispontos vágás esélyét. Ez lényegében azt jelenti, hogy szinte fele-fele az esélye annak, hogy vagy 25, vagy 50 bázispontos lesz az enyhítés mértéke.
