Nem sokáig tartott ki a jó hangulat
Kora estére a forint 398 fölé gyengült vissza, vagyis nem sokáig tartott ki az erősödés. Persze még mindig viszonylag messze a történelmi mélypont, de érezhetően fordult a hangulat.
Kiderült: mentőövet dobhat Brüsszel a magyar kormánynak az EU-pénzek terén

A lengyelekhez hasonló megoldást választhat Magyarország esetén is az Európai Bizottság, azaz előzetesen elfogadhatja a magyar helyreállítási tervet, de kifizetéseket csak akkor teljesíthet belőle, ha a megszabott feltételeket maradéktalanul teljesíti a magyar kormány – tudta meg a hvg.hu egy magas rangú bizottsági tisztviselőtől. A cikket szemléző Bloomberg-anyagra azonnal jelentős forinterősödés indult, igaz perceken belül az is kifulladt a borús piaci hangulatban.
Tovább a cikkhezHirtelen megrántották a forintot
Percek alatt erősödött nagyot vissza a forint, most 397,3-nál jár az euróval szemben, ami még így ismajdnem fél százalékos gyengülés tegnaphoz képest. A mozgást az válthatta ki, hogy ismét pozitív hírek jelentek meg a lehetséges uniós megállapodásról. A HVG értesülései szerint a Bizottság egy a lengyelhez hasonló megoldáson dolgozik a magyar kormánnyal, ezt a cikket szemlézte a Bloomberg, utána indult el a forinterősödés.
Az amerikai inflációs adat, ami megmozgatta péntek délután az árfolyamokat

Májusban 1% volt a fogyasztói árak havi emelkedési üteme az Egyesült Államokban, ami meghaladta a 0,7%-os áremelkedést előrevetítő elemzői konszenzust.
Tovább a cikkhezA forint is megérezte a dollár erejét
A dollár erősödése a forint számára rossz hír, a magyar deviza 399 fölé gyengült az euróval szemben az elmúlt percekben, gyakorlatilag bármikor jöhet az új történelmi mélypont a magyar deviza szempontjából.
A dollár-forint pedig már 378 felett is járt, ami 1,5%-os emelkedést jelentett csütörtök estéhez képest.
Tépik a dollárt az inflációs adatra
Az amerikai infláció a várt 8,3% helyett 8,6%-ra emelkedett, erre rögtön ugrik a dollár, 1,054-ig esett az euró-dollár jegyzés, ami bő fél százalékos dollárerősödés tegnaphoz képest.
Kapaszkodik a dollár is
Külön rossz hír a forint számára, hogy a dollár is erősödik, az euró-dollár jegyzés 1,06 alá esett, ami 0,2%-os dollárerősödést jelent tegnaphoz képest.
Új történelmi csúcson a dollár-forint
A dollárral szemben új történelmi mélypontra esett már a forint, a 376,7-es árfolyam 1,1%-kal magasabb a tegnapinál.
Mindjárt 399 az euró
Kora délutánra 398,8-ig gyengült a forint, vagyis újra indul a következő gyengülési hullám. Ezzel már 0,8%-os esésben van a magyar deviza, az amerikai tőzsdenyitáskor akár a március elején látott 400-as történelmi mélypont is meglehet.
Alulteljesítő a forint
A Reuters hírügynökség péntek délelőtti devizapiaci összefoglalójában is úgy fogalmaz, hogy a forint alulteljesíti a régiós társait, ami elsősorban most azzal függ össze, hogy a magyar kormányfő jelezte: fenntartja a kormány az árstop intézkedéseket.
"Orbán Viktor megerősítette, hogy az üzemanyagárakra vonatkozó ársapkát a kormány tovább fenntartja, épp akkor, amikor az Európai Unió kikezdte ezt az intézkedést. Ez nem kedvez a forint számára" - mondta a devizapiaci kereskedő a hírügynökségnek.
Közben a cseh és román inflációs ráta nagyon magas lett (előbbi 16% lett májusban év/év alapon, ami 30 éves csúcs, utóbbi 14,5% lett, ami 20 éves csúcs), és az elemzők itt további jelentős monetáris szigorításra számítanak. A cseh nemzeti bank 1 százalékpontos kamatemelést hajthat végre a június 22-i ülésén, míg a román jegybanktól 75 bázispontos emelést várnak július 6-án.
Ezek is közrejátszhattak a mai régiós árfolyammozgásokban.
Mi történik a forinttal?
„Szállnak ki a magyar eszközökből egyes befektetők a különadók kivetése óta. Ezt leginkább az OTP Bank papírjainak az árfolyamalakulásán lehet követni, de a forint is nagy ingadozásokat mutat” – mondta a Portfolionak egy devizapiaci kereskedő. „Nem értettem, hogy miért erősödött vissza a forint a hosszú hétévgén, hiszen nem érkeztek kedvező hírek sem a különadókról, sem a befagyasztott EU-forrásokról” – mondja a kereskedő. Szerinte könnyen lehet, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) intervencióval erősíti az árfolyamot, amikor egyébként is erősödik, de „széllel szemben” nem igazán állak be valószínűleg.
Ha átmegy a 400-as szinten az árfolyam, akkor könnyen elképzelhető, hogy ott nem állunk meg
– vélekedett.
Egyébként az elmúlt percekben a 398-as szint felett ragadt az EUR/HUF kurzusa.
A zlotyval szemben is zuhanunk
A lengyel zloty ellenében is látványosan gyengül a hazai fizetőeszköz, ami szintén arra utal, hogy a forintot leválasztották a régióról.
Ezzel a PLN/HUF árfolyama közelíti a június elsején látott történelmi csúcsát, vagyis a forint történelmi mélypontra eshet a zloty ellenében.

398 felett
Nem csillapodik a forintra nehezedő eladói nyomás: az euróval szembeni jegyzések a 398-as szint fölé kerültek péntek délelőtt.
Az látható, hogy az egész pénteki kereskedésben megtalálták a forintot (a lengyel zloty ellenében is látványosan veszített értékéből), ezért feltehetően magyar okok állnak az esés mögött. Ez akár összefügghet a miniszterelnök reggeli jelzéseivel, miszerint rendkívüli helyzet van a háborús helyzet miatt, ami azt üzeni a befektetőknek, hogy a nem piacbarát intézkedések (jelen esetben az árstopok) teljes mértékben így fennmaradnak hosszabb ideig. Ezt követően Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter adott ki közleményt a Ryanair különadóteher-áthárításával kapcsolatban, és ebben a tájékoztató anyagban meglehetősen kemény üzenetet küld és gyakorlatilag fenyegetést is belengetett a különadókkal sújtott cégek számára. Ez sem éppen piacbarát üzenet a magyar kormány részéről.

Kiakadt a kormány a Ryanair lépésén, keményen üzent a többi cégnek

A gazdaságfejlesztési miniszter pénteken kiadott közleményében elfogadhatatlannak és tisztességtelennek nevezte a kormány nevében a Ryanair jegyárusítási gyakorlatát.
Tovább a cikkhezMegint elkezdték ütni a forintot, egyre közelebb a történelmi mélypont
Az elmúlt percekben ismét elkezdték ütni a forintot, az euró jegyzései átlépték a 397-es szintet is, a dollárral szembeniek pedig a 373-as szintet. Mindkét devizakeresztben 3-3 egységnyire járunk az új történelmi forintmélyponttól, azaz 1%-os belüli ez a távolság.


Kritikus szint közelében billeg a forint, jöhet a kitörés
A vártnál magasabb infláció, illetve a maginfláció jelentős gyorsulása szerdán jókora gyengülést okozott a forint árfolyamában 390-ről 396-ig, mert közben az MNB felőli üzenettel együtt az látszik, hogy a masszív negatív reálkamat továbbra is fennmarad a magyar piacon. Ez pedig a régiós devizákkal szemben is leértékeli a forintot, nemcsak a nagy devizákkal szemben. Aztán a csütörtöki EKB kamatdöntés és üzenetek mellett sem tudott érdemben visszaerősödni a forint, hiszen a dollár újra erőre kapott az euróval szemben. Emellett a tőzsdei hangulat is újra romlott, részben az újabb shanghai lezárások hírére.
A forint jegyzése a 395-ös szint körül hullámzott tegnap és ma reggel is, aztán az utóbbi percekben 396-ig visszagyengült.
Így tehát mindössze 4 egységnyi, 1%-nyi távolságra jár a kerek 400-as szinttől, az eddigi forint történelmi mélyponttól.

Amint az alábbi két grafikonon látszik: a forint árfolyamát egyre gyengébb és gyengébb szintekre tolta az elmúlt hetekben a berajzolt trendvonal és a technikai elemzés szabályai alapján mindez afelé mutat, hogy készül a nagy kitörésre felfelé az EURHUF és az USDHUF, amihez már csak valamilyen nagyobb kiváltó tényezőre vár.


A fent említett okok, illetve az elhúzódó EU-s viták, az uniós pénzek bizonytalansága miatti magyar devizakötvény-kibocsátások együtt oda vezettek, hogy a forint láthatóan levált a régiós devizák mezőnyéről, alulteljesítővé vált. Április végéhez képest 5%-os az esése az euróval szemben (piros vonal), míg a cseh korona csak 1%-ot gyengült (bordó vonal), a lengyel zloty pedig 1%-ot erősödni tudott (kék vonal) a kitartóan lendületes lengyel jegybanki kamatemelések mellett.

Címlapkép forrása: Getty Images