Már 375-nél az euró
Folyamatosan jön vissza a forint az euróval szemben, az utóbbi percekben már a 375 körüli szintekre erősödött a hazai deviza. A dollárral szemben jelenleg 348-as szintnél mozog a forint.

Visszahúzták kicsit a forintot, de továbbra is erős a dollár
A gyors gyengülés után 377 felettről kicsit vissza tudott erősödni a forint 376 körülig az euróval szemben, a dollár/forint jegyzések pedig 350 felettről 349 közelébe süllyedtek, de közben a dollár továbbra is kitartóan erős az euróval szemben. Ebben az amerikai adósságplafon körüli huzavona mellett annak is szerepe lehet, hogy a vártnál alacsonyabb lett a ma közzétett heti friss munkanélküli segélykérelmi adat az Egyesült Államokban, így ez fokozta a júniusi újabb Fed kamatemeléssel kapcsolatos várakozásokat.
A friss adat szerint 22 ezerrel 242 ezerre csökkent a kérelmek száma, míg a piaci konszenzus 254 ezer fős adatra számított. A négyhetes mozgóátlag 244 ezer főre csökkent, a tartósan munkanélküli segélyt kérők száma pedig 1,8 millió főre csökkent, ami március 4. óta a legalacsonyabb. Elemzők 11 ezer fős növekedésre számítottak.
Mindez tehát arra utalt, hogy még mindig feszes az amerikai munkaerőpiac a kamatemelések ellenére is, mi továbbra is béremelésekre késztetheti a munkaadókat, így az inflációs kockázatok tvábbra is megmaradtak. A piaci árazások szerint a tegnapi 28%-ról 36%-ra emelkedett a júniusi újabb 25 bp-os kamatemelés esélye az 5,25-5,50%-os sávra, ez pedig táplálja a dollár erejét.

Ütik tovább a forintot, kezd bedurvulni a dollár
A késő délutáni-kora esti kereskedésben még tovább ütötték a forintot, mivel a dollár még tovább erősödött az euróval szemben, ez pedig egyre több carry trade pozíció zárását indíthatta el a forint piacán (amelyek korábban a kiugróan magas kamat bezsebelésére nyíltak ki, de a devizapiaci volatilitás megugrása, illetve a magyarspecifikus kockázatok nem kedveznek nekik). Az euró jegyzése 377 fölé ugrott az elmúlt percekben, azaz napon belül 7 egységnyit esett a forint, ez tegnap estéhez képest 1,8%-os esésnek felel meg. Aztán volt egy gyors visszahúzás 376-ig, de közben a dollár egyre csak erősödik az euróval szemben. Most éppen 1,076-nál jár, miután tegnap és ma fontos technikai szinteket tört át 1,085-nél és 1,0810-nél (lásd előző posztjainkat). A dollár ereje és a forint hanyatlása együtt oda vezetett, hogy ismét kiugró volt a napi elmozdulás a dollár/forint árfolyamban: a jegyzések az imént 350 felett is jártak, amire másfél hónapja nem volt példa, és ez 2,5%-os napon belüli forintesést jelent.



Ütik tovább a forintot, egyre jobban belendül a dollár
Az utóbbi percekben újabb nagyobb ütést kapott a forint, ahogy kezd egyre jobban belendülni a dollár az euróval szemben (már 1,077-nél jár!), és az euró jegyzései hirtelen 376-ig ugrottak, a dolláré 349-ig. Ez azt jelenti, hogy újabb kéthetes, illetve egyhavi forintmélypontról van szó. A forint ma 1,7%-os esést szenvedett el az euróval szemben (a zloty csak 0,7%-ot, a korona csak 0,3%-ot), míg a dollárral szemben 2,2%-os hanyatlásról beszélhetünk.



Áttört egy újabb fontos szintet a dollár
Azután, hogy tegnap letörte a dollár a féléves emelkedő trendvonalat az EURUSD-ben 1,085 körül, kezd egyre nagyobb lendületbe jönni az amerikai adósságplafon félelmek mellett. Percekkel ezelőtt letörte az árfolyam 1,0810 körül a 100 napos mozgóátlagot is, a jegyzések 1,08 alá kerültek, azaz csaknem kéthavi csúcsra ugrott a dollár. Ez újabb kedvezőtlen hír a feltörekvő piaci devizák között a forintnak is, amely a fokozódó dollárerő mellett nem szokott jól teljesíteni. Az egyre erősebb dollárral szemben már 346,5 körülig esett a forint, ami új egyhavi mélypontot jelent.


Ütik tovább a forintot, máris többhetes mélypontokról beszélhetünk
A délutáni kereskedésben újabb forintesési hullám alakult ki, így az euróval szembeni jegyzések a 374-es szint fölé emelkedtek, ami új kéthetes forintmélypontot jelent. A dollár közben kitartóan erősebb szinteken ragadt az euróval szemben 1,08 közelében, így vele szemben 346-nál új egyhavi mélypontra bukott a forint.


A forint ma 1,2%-kal esett, a zloty 0,6%-kal, de ha az utóbbi két napot együtt nézzük, akkor láthatjuk, hogy nagyjából azonos a gyengülés mértéke, így tehát nem lóg most ki a forint a régiós teljesítménye, pontosabban a megelőző hetek nagy menetelése után most a forint-zloty páros most együtt gyengül. A cseh korona gyengülése már pár napja elkezdődött.

Javul a hangulat, felpattantak a tőzsdék

Az elmúlt napokban leginkább csak oldalaztak a tőzsdék, viszont tegnap az USA-ban egy jelentősebb felpattanást lehetett látni, elsősorban annak köszönhetően, hogy az amerikai adósságplafonról szóló tárgyalások a jelek szerint jól haladnak. A hírek szerint Joe Biden amerikai elnök és a kongresszusi vezetők közelebb kerültek a megállapodáshoz az amerikai adósságplafon emeléséről és a fizetésképtelenség elkerüléséről. Kevin McCarthy, a képviselőház elnöke azt mondta, hogy szerinte akár hétvégéig sikerülhet megegyezni, Biden pedig lerövidítette ázsiai útját, hogy a tárgyalásokra összpontosíthasson. Ezekre a hírekre tehát pozitívan reagált a piac, az ázsiai tőzsdék emelkedtek ma, és az európai piacokon - beleértve a magyar tőzsdét - is kedvező a hangulat.
Tovább a cikkhezKiszivárgott: már puhítják a magyar és ukrán kormányt az OTP listázása ügyében

Magyarország zárt ajtók is mögött elismerte, hogy az OTP Bank ukrajnai listázása volt a fő oka annak, hogy blokkolta az Európai Békekeretből a soron következő kifizetést, ami az egymással nem összefüggő ügyek miatt frusztrációt okozott néhány uniós diplomata körében, és most a helyzet tisztázása zajlik, illetve a háttérben egyeztetések kezdődtek a magyar és az ukrán kormánnyal az előrelépés érdekében, mert a fő prioritás Ukrajna támogatása a háború megnyeréséhez – jelezték névtelenséget kérő diplomaták a Reutersnek.
Tovább a cikkhez373 körül billeg az euró
Az elmúlt egy órában 373 körül oldalazott a forint az euróval szemben, azaz megállt a délelőtti hirtelen forintesés, de nincs érdemi visszaerősödés sem.

Közben a dollár kitartóan erősebb szinteken mozog az euróval szemben 1,0810 körül a tegnapi trendtörés után. Most a 100 napos mozgóátlag tartja egyelőre az árfolyamot. Így a dollár ereje és a forint gyengélkedése miatt a dollár/forint jegyzések 345-ig emelkedtek, ami egyhavi forintmélypontot jelent.


Jócskán ráemelt az adósságkezelő a mai kötvényértékesítésekre

Mindhárom magyar államkötvény sorozat esetén bőséges volt a vételi érdeklődés a mai aukciókon, így ezt látva az Államadósság Kezelő Központ a 3 és a 10 éves papír esetén érdemben ráemelt a meghirdetett mennyiségekre. Így a tervezettnél végül 19,5 milliárd forinttal többért, 59,5 milliárd forintért adott el papírokat. A hozamok vegyesen változtak a tegnapi másodpiaci referenciahozamhoz, illetve a megelőző hasonló futamidejű aukciókhoz képest.
Tovább a cikkhezMegállt a forintesés, de nincs visszaerősödés sem
Az elmúlt egy órában a 373-as szint körül stabilizálódott a forint árfolyama az euróval szemben, így tehát a reggeli-délelőtti gyors esés után nincs visszaerősödés. A jelek szerint az előző posztokban jelzett csökkenő trendvonal felfelé áttörése (372,3-nál) után ez már gátolja a forint visszaerősödését. A dollár kurzusa most éppen 345 körül mozog a bankközi forintpiacon.

A magyar kormány egyetlen uniós országként ellenzi az Európa Tanács határozatát a háborúról

Magyarország (öt másik tagország mellett, egyetlen EU-országként) nem írja alá az emberi jogi ügyekre a második világháború után létrehozott Európa Tanácsban, hogy az Ukrajnának okozott károkról egy nyilvántartást hozzanak létre - számolt be a Reuters.
Tovább a cikkhezÜtik tovább a forintot
Folytatódik a forint hirtelen reggeli/délelőtti esése: már 373 felett jár az euró jegyzése, azaz áttörte az alább is berajzolt rövid távú csökkenő trendvonalat az árfolyam 372,3 körül, így kinyílt a tér a további forintesésre. A dollár kurzusa már 345 körül jár.

Ütni kezdték a forintot, máris egy fontos szinthez ért
A reggeli stabil kezdés után ütni kezdték a forintot és rövid idő alatt 372 fölé ugrott az euró jegyzése, azaz gyengébb már a forint, mint amikor tegnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentésére (blokkoluk a 11. uniós szankciós csomagot és a békekeret kifizetését az OTP ukrán listáról levételéig) hirtelen megütötték a magyar fizetőeszközt. A mai eséssel egyúttal elkezdte tesztelni az árfolyam a berajzolt csökkenő trendvonalat 372,3 körül, és ha azon átmegy felfelé a kurzus, akkor további tér nyílik meg a forintesés előtt.

A forint helyzetét, piaci megítélését az is kedvezőtlenebbé teszi, hogy közben az EURUSD tegnap letört egy fontos szintet, aminek fontosságára már hétfői technikai elemzésünkben felhívtuk a figyelmet. A letörés kinyitotta a teret a további dollárerősödés előtt, igaz most a 100 napos mozgóátlag (kék vonal) tartja az árfolyamot 1,0810 körül. Ha az is elesne, akkor még komolyabb dollárerősödés indulhatna el 1,05 körülig.

A dollár ereje és a forint gyengülése miatt a dollár/forint jegyzések is meglódultak felfelé: most éppen már 344-nél jár a kereskedés a bankközi piacon.

A forint mellett egyébként a zloty és a korona is gyengül ma az euróval szemben. Amint az alábbi relatív teljesítményt bemutató ábrán láthatjuk: a koronánál már napok óta tart a gyengülés, a zlotynál a megelőző napok nagy menetelése után tegnap indult el az esés, így most a régiós hatások is rányomják a bélyegüket a forint teljesítményére.

A Molnak nem volt más választása, aláírta a megállapodást a horvátokkal

Ahogy arról a Portfolio tegnap beszámolt, a Janaf horvát olajvezeték-üzemeltető bejelentette, hogy olajszállítási és tárolási szerződést kötött a Mollal, miután a két félnek több mint egy éven át tartó tárgyalás után sikerült megállapodnia. A hazai olajcég ma reagált a hírre, és a közleménynek nem éppen pozitív a kicsengése. Arra, hogy a Mol egyfajta kényszerhelyzetben cselekedhetett a Barátság kőolajvezeték körüli bizonytalanság miatt, és emiatt volt kénytelen elfogadni a sokszoros tranzitdíjat, már tegnapi cikkünkben utaltunk azután, hogy kiderült: állítólag az ukránok felől jött a jelzés a Molhoz, hogy leállhat a vezetéken a szállítás.
Tovább a cikkhezCsak egy kicsit ijesztettek rá a forintra, maradt 370 körül
A forint 370,13 körül jár az euróval szemben csütörtök reggel, ez 0,2 százalékos gyengülést jelent a magyar deviza szempontjából. Szerdán 372 környékén is járt a jegyzés miután Szijjártó Péter külügyminiszter bejelentette, hogy a magyar kormány addig nem támogat további Oroszország elleni szankciókat, illetve az Ukrajnának szánt segélyt addig, amíg Kijev a háborút finanszírozó szervezetek között tartja az OTP-t. Ezzel ismét élesedhet a konfliktus a magyar kormány és a többi európai ország között, ami a forint szempontjából negatív. A következő napokban a befektetők elsősorban a jövő keddi kamatdöntésre figyelnek, az MNB Monetáris Tanácsa akár már most elkezdheti a 18 százalékos irányadó kamat csökkentését. Ez pedig a forint árfolyamát is érdemben befolyásolhatja. A dollárral szemben most 341,77-nél járunk, míg az angol font 426,34 forintba kerül.

A forint régiós versenytársai közül a lengyel zloty stagnálással, a cseh korona pedig minimális gyengüléssel kezdte a napot az euróval szemben. A feltörekvő piacon a török líra minimális gyengüléssel indítja a napot a dollárral szemben, míg az orosz rubel 0,2 százalékos gyengülésben van.
Az euró-dollár árfolyamban sem látszik komoly elmozdulás egyelőre, most 1,0832 körül jár a jegyzés, ami 0,1 százalékos dollárerősödést jelent egyelőre. A japán jen minimális erősödést, az angol font pedig alig érzékelhető gyengülést mutat.

Címlapkép: Getty Images
Cáfolja a Bizottság, hogy a Barátság olajvezeték leállítását javasolták

Álhírnek nevezte az Európai Bizottság azt az állítást, hogy a Mol és az ukrán Ukrtransnafta cégek közötti elszámolási vitában a Barátság kőolajvezeték leállítását javasolta Ursula von der Leyen elnök.
Tovább a cikkhezJön a 400 forintos euró?

„Hogy a fenébe ne erősödne egy deviza, ahol ilyen eszméletlen magas a kamat?” – tette fel a költői kérdést az OTP Private Banking által szervezett online szakmai eseményen Al-Hilal István, a Fidelity International kelet-közép-európai vezetője.
Tovább a cikkhez