Philip Lane, az EKB igazgatótanácsának tagja és vezető közgazdásza a Portfolio-nak úgy nyilatkozott, hogy a kötvényvásárlás a pandémia utáni években vélhetően fennmarad, amíg az EKB el nem éri az inflációs célt, de a pandémia utáni eszközvásárlás mértéke várhatóan messze nem lesz akkora, mint jelenleg. Lane emellett hangsúlyozta, hogy a reálgazdaságban minden a járvány lefutásán múlik, és arra számít, hogy
a korlátozások nagy részét nyáron vonhatjuk vissza, de a teljes feloldásra csak 2022 elején kerülhet sor.
Mindez globálisan sokkal tovább tarthat. Hosszú távú gazdasági hatásokra viszont nem számít, mert a járvány nem a tudásintenzív szektorokat ütötte meg legnagyobb mértékben, hanem a turizmust, szálláshely-szolgáltatókat stb - zárta gondolatait Philip Lane.
Az EKB jelentős mértékű eszközvásárlási programot futtat
Az Európai Központi Bank már a járvány előtt is vásárolta az államkötvényeket az Asset Purchase Programme (APP) nevű kezdeményezés keretében, ennek a havi összege 20 milliárd euró volt. Az APP-t szigorú feltételek kötötték, így például az EKB csak a tőkejegyzési kulcsok arányában vásárolhatott az egyes államok kötvényeiből (azaz olyan arányban, amilyenen a tagállamok a központi bank alaptőkéjéhez hozzájárultak), és a kibocsátott állomány mindössze 33%-a lehet az EKB tulajdonában.
A járvány idején azonban a jegybank egy újabb eszközvásárlási programot is elindított, a PEPP-et (Pandemic Emergency Purchase Programme), amelyet semmilyen fenti kritérium nem köt.
Az EKB ennek keretében jelentős összegű vásárlásokat folytat mind a mai napig, messze meghaladva az APP havi keretösszegét, és így összességében a jegybank már rég túllépte a 33%-os határt (de mint azt fent írtuk, ezt csak az APP-t köti).
Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke a jegybank havi kamatdöntése után elmondta, hogy a PEPP mindaddig marad, amíg a járvány azt indokolja, az APP-t pedig egészen az inflációs cél (2% közeli, de azt meg nem haladó áremelkedés) eléréséig futtatni fogják.
Philip Lane is erről beszélt a Magyar Nemzeti Bank mai Lámfalussy-konferenciáján, ahol elmondta, hogy az EKB továbbra is elkötelezett a laza monetáris kondíciók fenntartása mellett. Elmondta, hogy az EKB a pandémia elején felismerte, hogy a piaci sokk elkerülése érdekében fel kell lépni, így született meg a PEPP (pandémiás eszközvásárlási program). Lane szerint a cél az volt, hogy biztosítsák a szükséges likviditást és egyben stabilan tartsák a kötvénypiacokat is. A fiskális politikai fellépés ugyanakkor szintén fontos, a járvány elhúzódásával a támogató fiskális intézkedések is fennmaradhatnak. Előadásában is megerősítette, amit a Portfolio-nak is nyilatkozott, hogy a PEPP keretén belül zajló vásárlásokat az aktuális gazdasági helyzet határozza meg – ha a kötvényhozamok stabilitásához nem szükséges kihasználni a havi keretet, akkor nem fogják, de ha szükséges, akár bővíthetik is azt.
Címlapkép: Getty Images