A napilap (az iparági véleményekkel egybehangzóan) úgy látja, hogy Magyarország a holland gáztőzsdén (TTF) két hónappal korábban érvényes ár alapján fizet az orosz gázért. (Az sem kizárt, hogy még ennél is kisebb az átfutási idő, egyszerűen a fizetési határidő miatt látunk időbeli elcsúszást a piaci és az orosz gázért fizetett ár között.)
A májusi gázárunk viszonyítási alapjának tekinthető márciusi TTF 1282 eurón állt (ezer köbméterre vetítve), ami szűk száz euróval kevesebb, mint amit mi fizettünk. Ez sem okoz meglepetést, hiszen eddig is úgy látszott, hogy kicsivel a világpiaci ár felett vásároljuk a gázt. A Népszava számítása szerint 2017 óta 7,8%-os felár adódik.
Pénzcentrum rezsikalkulátor Számold ki, mennyit kell majd fizetned a gázért, áramért augusztustól!
Mivel májushoz képest négy hónappal előre láthatunk, ezért sejthetjük, hogy a gázért a következő időszakban még többet fizetünk majd, hiszen a TTF-en a jegyzésárak tovább emelkedtek. Míg márciusban (egy durva megugrást leszámítva) 100-110 euró között mozgott 1 MWh gáz ára, addig az utóbbi napokban már 200 euró feletti jegyzéseket láthatunk, de már júliusban is 150 euró felett járt a piaci ár.
A magas energiaár következménye, hogy az MVM becsült idei vesztesége 1000 milliárd forintról 2000 milliárd forintra kúszott fel.
A Népszava megjegyzi, hogy a számok továbbra is igazolják: a kormányzat azon érvelése, ami az orosz gázszerződésre vezette vissza a rezsicsökkentés fenntarthatóságát hamis volt. Ezt azóta láthatjuk is, hiszen a rezsidrágítás az orosz gázszerződés ellenére e héttől megtörtént.
Címlapkép: Getty Images