Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) „csendes járványnak” nevezi az antibiotikum-rezisztenciát, illetve általában az antimikrobiális rezisztenciát (AMR), amelyet gyakran figyelmen kívül hagynak, pedig egyre nagyobb problémát jelent az egész világon.
Az ENSZ a világ tíz legnagyobb, az emberi egészséget veszélyeztető fenyegetés közé sorolja a jelenséget, amely mintegy 1,3 millió áldozatot szed a világon évente.
A WHO szerint ez a szám sürgős intézkedések nélkül drámaian meg fog nőni.
Antimikrobiális rezisztenciának azt nevezzük, amikor kórokozók (baktériumok, vírusok, gombák) ellenállást tudnak kifejteni azokkal a gyógyszerekkel szemben, melyeket velük szemben kifejlesztenek. Az antibiotikum-rezisztencia speciálisan a baktériumok ellenállása az ellenük kifejlesztett antibiotikumokkal szemben. A jelenség egyik oka az antibiotikumok túlhasználata vagy nem megfelelő használata.
A klímaváltozással együtt járó általános felmelegedés felgyorsíthatja a rezisztens kórokozók terjedését, ugyanis minél magasabb a hőmérséklet, annál több fertőző betegség terjedhet.
Az antibiotikum-rezisztencia fenyegetését súlyosbítja az is, hogy a gyógyszeripar számára nem igazán profitábilis az antibiotikumokba és fejlesztésükbe való tényleges befektetés.
Címlapkép forrása: Getty Images