Az Oxfam jelentésének szerzői a Stockholmi Környezetvédelmi Intézet (SEI) kutatásainak adataira támaszkodtak, és a különböző jövedelmű csoportok fogyasztásával összefüggő károsanyag-kibocsátást vették vizsgálat alá. Az adatok 2019-ig bezárólag álltak rendelkezésre.
Az Oxfam megállapította, hogy
a leggazdagabb 1 százalék – azaz 77 millió ember – felel életmódjával a világ üvegházhatásúgáz-kibocsátásának 16 százalékáért. Ugyanekkora arányú károsanyag-kibocsátásért felel a legalacsonyabb jövedelműek 66 százaléka, azaz 5,11 milliárd ember.
Az egyes országokra vásárlóerő-paritás alapján számolták ki, hogy mekkora jövedelem fölött tartozik valaki a leggazdagabb kategóriába.
A tanulmány szerint az 1990-es évek óta a leggazdagabbak kétszer akkora karbonmennyiséget égettek el, mint a legszegényebbek. 2030-ra a legfelső 1 százalék kibocsátása 22-szer akkora lesz, mint az a limit, ami az 1,5 Celsius fokos melegedési küszöb alatt maradáshoz szükséges. További megállapításuk, hogy a leggazdagabb 1 százalék kibocsátása 2019-ben mintegy 1,3 millió ember halálát okozta az általa kiváltott felmelegedés miatt.
The new Oxfam report, Climate Equality, shows that in 2019, the super-rich 1% were responsible for the same carbon pollution as the poorest two thirds of humanity - 5 billion people.Read the full report: https://t.co/Unqs5I3MtQ
— Oxfam (International) November 20, 2023
Címlapkép forrása: Getty Images