Figyelmeztet a szakember: Európa csúnyán ráfázhat a Kínával való izmozásra

Portfolio
Jens Eskelund, az Európai Unió Kínai Kereskedelmi Kamarájának elnöke szerint az európai és kínai kereskedelmi feszültségek tovább nőhetnek, mivel Kína stratégiai iparágakban olcsóbban képes termelni, ami aggodalomra ad okot Európában - tudósított a Cnbc.

Pekingben Jens Eskelund, az Európai Unió Kínai Kereskedelmi Kamarájának vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy az európai és kínai kereskedelmi kapcsolatokban bekövetkező feszültségek várhatóan növekedni fognak. Ez annak köszönhető, hogy Kína a stratégiai iparágakban olcsóbb gyártási lehetőségeket kínál.

Eskelund egy sajtótájékoztatón a helyzetet egy lassú vonatbaleset zajlana le előttünk.

Eskelund szerint Európa nem nézheti tétlenül, ahogy kulcsfontosságú iparágai kiszorulnak a piacról, ami biztonsági kérdéssé teszi a kereskedelmet. Hangsúlyozta, hogy Kína talán még nem ismerte fel teljes mértékben ennek jelentőségét.

Kína a csúcstechnológiás feldolgozóipart támogatja, célja a technológiai önellátás növelése és a gazdaság ingatlanszektor-függőségének csökkentése. Ennek eredményeként nőtt a feldolgozóipari beruházások és állami pénzügyi támogatások mértéke. A túlkapacitás aggodalomra ad okot, mivel Kína több árut képes előállítani, mint amennyit belföldön vagy külföldön el tudnak adni, ez pedig árháborúkhoz vezethet.

Eskelund megjegyezte, hogy szinte minden iparágban túlkapacitást tapasztalnak, legyen szó vegyi anyagokról, fémekről vagy elektromos járművekről. Elmondása szerint még nem helyezték üzembe az összes kapacitást, ami a következő években éri majd el a piacokat.

Felhívta a figyelmet arra, hogy szükség van egy őszinte párbeszédre Európa és Kína között annak érdekében, hogy ne szakadjon meg a kereskedelmi forgalom. Szerinte nehéz elképzelni, hogy Európa csendben nézné saját dezindusztrializációját.

A feldolgozóipar az EU-ban jelentős foglalkoztatást biztosít és hozzáadott értékkel járul hozzá a gazdasághoz. Az EU volt Kína legnagyobb regionális kereskedelmi partnere Délkelet-Ázsia előretöréséig.

Eskelund beszámolt egy jelentésről is, amelyet a China Macro Group tanácsadó céggel közösen készítettek. A jelentés szerint az Egyesült Államok által indított kereskedelmi háború és Peking válasza nehezítette az európai vállalkozások helyzetét Kínában. Az USA korlátozta a fejlett félvezető-technológiákhoz való hozzáférést bizonyos kínai vállalatok számára nemzetbiztonsági okokból.

Markus Herrmann Chen rámutatott: Kínában megnőtt a biztonság fontosságának hangsúlyozása az ötéves tervezési dokumentumokban. Az európai vállalkozások már most is érzik ennek hatásait: egyesek piaci részesedése 10 év alatt nullára esett vissza.

A jelentés kiemeli azt is, hogy az európai árképzési mechanizmusok miatt nehézségekbe ütközik az európai vállalkozások versenyképessége a kínai piacon. Eskelund szerint ez idővel változtatható meg diversifikálódással, de ez több mint 10 évig tarthat.

Végül arra hívta fel a figyelmet, hogy Kína exportja rekordmagas arányt ért el globálisan, miközben importja alulteljesített. Ez tovább súlyosbítja az európai-kínai kereskedelmi egyensúlytalanságokat.

Címlapkép forrása: EU

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF