Egy 22 éves fiatal, Wenzi Dada példája jól szemlélteti ezt a trendet. Miután belefáradt a városi munkákba, egy bambuszkunyhóba költözött Guizhou tartományban. "Ahogy telik az idő, elkezdek elgondolkodni az élet értelmén. Az élet nem csak a város jólétéről szól. A vidék nyugalma is egyfajta szépség" - írta Douyin profiljában.
A jelenség hátterében a kínai gazdaság nehézségei és a rekordmagas ifjúsági munkanélküliség áll. Chung Chi Nien, a Hongkongi Műszaki Egyetem professzora szerint az álláskeresés különösen nehéz fiatalok számára. Idén 11,8 millió friss diplomás lépett be a munkaerőpiacra, ami fokozta a versenyt és a diplomák "leértékelődéséhez" vezetett.
A népszerű visszavonulási célpontok közé tartozik Yunnan, Guizhou és Sichuan, ahol a megélhetési költségek jóval alacsonyabbak, mint a nagyvárosokban. Dan Wang, a Hang Seng Bank China vezető közgazdásza szerint
a magas hozzáadott értékű szolgáltatási ágazatok zsugorodása is hozzájárul a problémához.
A fiatal "nyugdíjasok" gyakran kritikákkal szembesülnek, de sokan közülük új lehetőségeket keresnek, például az e-kereskedelemben vagy influencerként. Wang szerint a vidék jó helyszín lehet ezeknek a vállalkozásoknak a működtetéséhez.
Bár a vidéki "nyugdíjazás" jelensége átmenetinek tűnhet, jól tükrözi a fiatal kínaiak szorongását és a lassabb tempójú életmód iránti vágyát. Hosszú távon azonban valószínű, hogy sokan visszatérnek majd a városokba, ahol jobb lehetőségek várják őket.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio