Portfolio signature

Pénzmosási botrányok után reformálta meg a Vatikán pénzügyeit Ferenc pápa

Ferenc pápa megválasztása után a világ figyelme azonnal hitéleti és teológiai reformertörekvéseire irányult, de legalább ilyen jelentős volt az a csendes, de mélyreható átalakulás, amit a Vatikán pénzügyeinek rendbetétele miatt kezdett el. Az elmúlt bő évtized alatt az Apostoli Szentszék gazdasági működését alapjaiban próbálta átláthatóbbá, szabályozottabbá és kiszámíthatóbbá tenni – nem kis ellenállással szemben. Ezzel együtt az egykor gazdagságáról ismert Vatikán súlyos gazdasági nehézségekkel küzd.

Amennyire átható és gyökeres változásokat kezdett el a katolikus egyház hitéletében Ferenc pápa, úgy próbálta meg fenntarthatóbbá tenni a Vatikán gazdálkodását is tizenkét évig tartó pápasága alatt.

A reformok szükségessége nem volt kérdéses: a 2013 előtti években súlyos pénzügyi visszaélések, pazarlás és strukturális káosz jellemezte a Szentszékhez tartozó intézményeket.

Például – amint arról a BBC akkor beszámolt – 2009 és 2012 között több nemzetközi vizsgálat is fényt derített arra, hogy a Vatikáni Bank több ezer olyan számlát működtetett, amelynek tulajdonosai nem kötődtek közvetlenül az egyházhoz – például olasz üzletemberek, politikai szereplők, sőt, bűnözők is.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés