
Gyenge magyar adat
A kormány egy hónappal ezelőtt, március végén jelentette be a 2026-os költségvetés makrogazdasági előrejelzésének ismertetésekor, hogy frissítette növekedési prognózisát. Ekkor derült fény arra is, hogy a 2025-re eredetileg várt 3,4%-os GDP-növekedést 2,5%-ra rontotta. Az azóta eltelt időszakban azonban felgyorsultak az események olyannyira, hogy azok már a magyar gazdaság növekedési kilátásait is befolyásolják: gondoljunk csak az időközben kirobbant vámháborúra (amiben egyelőre kisebb szünet állt be), valamint a szerda reggel megjelent, várakozásokat alulmúló első negyedéves magyar gazdasági teljesítményre.
A friss fejlemények fényében kíváncsiak voltunk arra, hogy a kormány hivatalosan is reagál-e mindezekre, vagyis módosítja-e makrogazdasági előrejelzését 2025-re és 2026-ra, ezáltal pedig a jövő évi, épp készülőben lévő költségvetési terveit. A GDP-adat kapcsán szerda reggel kiadott minisztériumi közleményben ugyanis erre vonatkozóan nem volt információ. A tárca abban azt közölte, hogy "a magyar kormány továbbra sem adja föl azt a tervét, hogy a lehető legnagyobb gazdasági növekedést érje el, a 2025-ös és 2026-os gazdaságpolitikai programok továbbra is ezt az ambiciózus célt tűzik ki maguk elé", és konkrét intézkedésként kiemelte, hogy "az ipari termelést és erősítjük a beruházási aktivitást, a korábban meghirdetett 100 új gyár programot 150-re bővítjük. A vonatkozó beruházások listáját a kormány hamarosan közzéteszi".
Megjött a hivatalos válasz
Szerdán az NGM meg is küldte hivatalos válaszát, amiből kiderült:
a kormány nem készít friss prognózist, a korábbiak mellett nyújtja be a költségvetést.
"Ahogy az elemzőintézetek, úgy a kormány is negyedévről-negyedévre vizsgálja felül azokat, ahogy ezt legutóbb március végén is tette. A következő felülvizsgálat így június végén esedékes" - vetíti előre a minisztérium a Portfolio-nak küldött válaszában.
De mégis mi várható idén?
A beérkező, frissített (egyelőre kevés) elemzői GDP-prognózisból készítettünk egy új előrejelzést is az idei év várható gazdasági teljesítményre. Ebből jól látható, hogy mekkorát romlottak a kilátások idénre. Most nagyon úgy tűnik, hogy
már annak örülhetünk, ha a magyar gazdaság 1%-ot meghaladó mértékben bővül 2025-ben.
Ehhez képest az egyelőre még érvényben maradó 2,5%-os idei növekedési prognózis a kormányzat részéről meglehetősen optimistának tűnik. A 2025-ös költségvetést pedig 3,4%-os GDP-növekedéssel tervezte meg tavaly év végén a kormány, vagyis az idei büdzsé eredeti makrogazdasági alapjai is megkérdőjeleződtek mára.
A friss minisztériumi válasz azt is jelenti, hogy a 2026-os költségvetés kidolgozásáért felelős Nemzetgazdasági Minisztériumot nem tántorítják el az aktuális gazdasági fejlemények attól, hogy 1) ragaszkodjon a jövő évi költségvetés korai elfogadásához és az ezzel járó kockázatokat hátrébb sorolja; 2) változatlanul hagyja a 2026-os makrogazdasági pályát, amire épül a jövő évi büdzsé. Ezáltal pedig megint fennáll az a lényeges veszély, hogy a 2026-os költségvetés már az idén nyári elfogadásának pillanatában nem fogja tükrözni a valóságot, hiszen a bázisfolyamatok (2025-ös gazdasági növekedés és költségvetési számok) lényegesen másképp alakultak. A szerdai események is rávilágítanak a korai büdzséelfogadás kockázataira, amelyről részletesen ebben az elemzésünkben írtunk legutóbb.

Címlapkép forrása: MTI Fotó/Lakatos Péter
Árrobbanás a lakáspiacon? A számok mögé nézve egészen más kép rajzolódik ki
Ma két évvel hamarabb jön ki egy panel ára az átlagbérből, mint 30 éve.
Négy napra bezár a magyar tőzsde, mutatjuk, hol lehet kereskedni a világban
Itthon szünnap van csütörtökön és pénteken.
Súlyos kérdés előtt a világ: mi történhet, ha tényleg egymásnak esik a világ két atomhatalma?
Aggasztó forgatókönyvek az asztalon.
Bréking! Megkötötte Ukrajna és Amerika a rendkívül fontos megállapodást
Szerda éjszaka jelentették.
Hivatalos: Magyarország is kéri Brüsszeltől a vészhelyzeti klauzula aktiválását
A költségvetési problémákon enyhíthet a kedvezmény.
Az utolsó pillanatban jött a felpattanás New Yorkban
Nagy mínuszból ugrottak fel az amerikai indexek.
Hatalmas robbanás történt Murom mellett, elfoglalták az oroszok Novét - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Repülőrajt helyett földbe állás
A tragikus 2023-as és 2024-es év után a Főnök bejelentette év elején, hogy repülőrajttal fog Magyarország gazdasága az égig emelkedni, az éves növekedési ütem 3-6% lesz. Az inflációnak, a
Greenhushing: új trend a vállalatok világában
A greenwashing mellett az utóbbi időben egy új vállalati zöld kommunikációs trendet is megfigyelhetünk.
Turbórészvény vagy az új arany? Szemtől szemben az alapkezelő és a kriptobefektető
Pár éve még elképzelhetetlen lett volna: leült egymással vitatkozni a HOLD vezérigazgatója és az egyik legnagyobb hazai kriptós cég, a Cryptofalka alapítója. Távolról sem értenek...
The pos
Hogyan szerezheti vissza a nukleáris piacon egykori vezető szerepét az Egyesült Államok?
Az Egyesült Államoknak most valódi esélye van arra, hogy visszaszerezze korábbi vezető szerepét a globális nukleáris piacon.
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T


- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen