Portfolio signature

Öngól lenne ragaszkodni a megszokott gázbeszerzésekhez, van egy új lehetőség faragni a költségeken

Az európai ipari energiafogyasztók gázszerződései szinte teljes mértékben a holland TTF gáztőzsdéhez, vagy valamely európai gáztőzsdéhez vannak indexálva, és öngól lenne, ha továbbra is csak egyetlen indexre tennék fel a vállalatok „az életüket” – hangsúlyozta a Portfolio-nak adott exkluzív interjúban Szabó Gergely. A MET Central Europe régiós elnöke három konkrét érv, köztük a potenciális árelőny, miatt azt szorgalmazza, hogy a cégek a gázbeszerzéseik egy részét az amerikai Henry Hub-hoz indexálják. Szerinte hiába várnak a cégek állami, vagy uniós szintű segítségre, az nem fog jönni, és a Henry Hub-indexáláson kívüli lehetőségekre utalva leszögezte: „nem nagyon látunk olyan érdemi megoldást az ipari energiafelhasználóknak, amellyel saját hatáskörben lehet javítani a gázbeszerzés költség oldalán.” Rámutatott: „már egy részleges Henry Hub indexálás is természetes védelmet nyújthat az emelkedő árkörnyezet ellen”, a csökkenő árkörnyezetben pedig nem olyan lényeges versenyképességi tényező az iparnak a gázár.

Portfolio: Nagyon izgalmas, innovatív javaslatot dobott be a minapi LNG Summit konferencián, amelyet úgy tálalt: az európai ipari energiafelhasználók számára jó lehetőség lehet, ha részlegesen az amerikai Henry Hub-hoz indexált földgázszerződéseket kötnek. Mi ennek a felismerésnek és az abból születő javaslatnak a háttere?

Szabó Gergely: Kezdjük az elején, a fő problémával. A legtöbb európai energia-intenzív iparági szegmens mára kiárazódott a globális versenyből, és ezzel komoly versenyhátrányba került a kontinensünk. Gondoljunk csak a műtrágya- vagy acélgyártásra, ahol a költségszerkezetben jelentős részt képvisel az energia. Itt nem sok babér terem európai cégeknek, mivel a nem Európában termelő globális versenytársaik sokkal versenyképesebb energiabeszerzéssel tudnak operálni. Ennek elég nyilvánvaló okai vannak – Európa 2022 óta lényegében lemondott a szomszédban lévő, számára "hazai termelésnek" számító volumenekről, és lecserélte a világ másik végén kitermelt cseppfolyós gázra. Ennek mindenki érti az okait, de látnunk kell a következményeit is.

A most felvetett javaslatunk lényege röviden annyi, hogy ha már egyszer a völgyben vagyunk, kezdjük el magunkat inkább kifelé ásni.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés