
"Kit érdekelnek a filmek?" – legyintesz. Hát, ez már nagyon nem a filmekről szól. Az amerikai elnök ezzel a döntéssel kilépett a fizikai áruk langyos pocsolyájából, és belecsapott a szellemi tulajdon sokkal mélyebb, veszélyesebb vizébe. És ez mindent megváltoztathat.
Miért veszélyesebb ez, mint egy konténernyi acélvám?
Eddig az ment, hogy "vámot a kínai zoknira, vámot a német autóra". Oké, fájt, de értettük a logikát: fizikai termékek jönnek-mennek, megvámoljuk. De most mi történt? Szellemi alkotások, jogdíjak, filmek – csupa megfoghatatlan "izé" kapta nyakába a 100%-os "szeretetcsomagot".
Ez egy baromi veszélyes lejtő. Amerika a világ vezető exportőre "soft goods"-ban: szellemi tulajdon, licencek, szoftverek, digitális szolgáltatások. Jogilag, üzletileg ezek nagyon hasonló kategóriák. És ha Amerika elkezdi, a világ folytatni fogja.
Innentől egyre valószínűbb, hogy előbb-utóbb a szoftverekre, a felhőszolgáltatásokra, a streamingre is vámot vessenek ki.
És ha ezekre nem Trump tolja rá a vámot, akkor az sem kizárt, hogy majd az EU vagy más fogja, mint válaszlépés. Valaki előbb-utóbb rátenyerel a "digitális leválasztás" gombjára.
Digitális Vasfüggöny: Lépésekre vagyunk tőle?
Ha a vámok megérkeznek a digitális szolgáltatások és szoftverek piacára, az már nem sima kereskedelmi vita, hanem kőkemény nemzetbiztonsági kérdés lesz mindenki számára. Gondolj bele, mekkora az amerikai cégek (Google, Amazon, Microsoft, stb.) piaci részesedése ezeken a területeken Európában és nálunk is!
Az egyetlen logikus válasz – akár reaktív, akár preventív jelleggel – az EU számára: befektetni az európai digitális függetlenségbe és az európai technológiai cégekbe.
Nincs más út. Ha nem akarunk teljesen kiszolgáltatottá válni, akkor saját megoldásokat kell fejleszteni, saját bajnokokat kell építeni. És ez óriási lehetőség az európai, és igen, a magyar cégek, különösen a startupok számára is.
Ébresztő, Európa! A Szellemi Tulajdon a Király(ság Kulcsa)
Oké, szóval Trump most a filmekre szállt rá. Nagy ügy? Fenét! Ez egy bazi nagy ébresztő pofon Európának. Eddig ment a matek a GDP-ről, az export-import egyenlegről, a munkahelyekről – mintha még mindig a 20. században élnénk, ahol a gyárak füstje jelenti a jólétet. De a világ közben nagyot fordult.
A jövő gazdasági önállósága és stabilitása nem a kikötőkben megrakott konténerek számán múlik, hanem a fejekben lévő ötleteken és az azokat védő szellemi tulajdonon.
Trump legújabb húzása (legyen bármilyen őrült) pont erre világít rá: a szellemi tulajdon-függetlenség nem úri hobbi, hanem létkérdés. Ha a szoftvered, az algoritmusod, a filmed, a zenéd, a gyógyszered licence egy másik kontinens kénye-kedvétől függ, akkor a gazdasági szuverenitásod egy fabatkát sem ér. Lehetsz te akármilyen zöld és digitális, ha a motorháztető alatt minden amerikai.
És itt jön a képbe a hazai pálya. Hirtelen, szinte egyik napról a másikra, felértékelődik az olyan, eddig talán kicsit porosnak tűnő állami szervek munkája, mint
- az NKFIH (Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal),
- a NIÜ (Nemzeti Innovációs Ügynökség)
- vagy az SZTNH (Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala).
Most kell megmutatniuk, hogy ők a magyar innováció és szellemi tulajdon védelmének agilis, gyorsreagálású kommandói.
Persze a digitális ösztönzéshez és a megváltozott világban való helytálláshoz nekik is kell majd pénz, paripa és fegyver is.
Képesek lesznek felnőni a feladathoz? Tudnak majd valódi segítséget nyújtani a magyar startupoknak a globális IP-harcban?
És persze mindez mit sem ér EU-s szintű összefogás nélkül. Brüsszelnek is fel kell ébrednie. Nem elég csak önteni a pénzt a Horizon Europe-ba meg a többi csilli-villi programba. Olyan okos szabályozásra és célzott ösztönzőkre van szükség, amelyek valóban az európai szellemi tulajdon létrejöttét, védelmét és piacra jutását segítik. Mert ha most nem lépünk, akkor tényleg csak digitális gyarmat leszünk Amerika (vagy Kína) mellett. A kérdés az, hogy van-e ehhez elég tökösség Európában?
És mi lesz a nagyokkal? Rizikóradar EU-s cégeknek
Oké, a startupoknak ez lehetőség, tiszta sor. De mi van azokkal a nagy, kényelmes európai közép- és nagyvállalatokkal, amelyek eddig vígan elvoltak az amerikai szoftverekkel, licencekkel, felhőszolgáltatásokkal? Nekik ez mit jelenthet?
Röviden: sz****t. Hosszabban: itt az ideje felébredni a Csipkerózsika-álomból, mert a várfalak mögött ott toporog a digitális sárkány.
Ezekre a rizikókra készülj fel, ha egy ilyen cégnél dolgozol, vagy épp vezeted:
- Digitális/IP-függőség mint aknamező: Eddig olcsó és kényelmes volt az amerikai tech. Most kiderülhet, hogy ez egy időzített bomba. Mi lesz, ha a kulcsfontosságú szoftveredre, platformodra vámot vetnek ki? Vagy rosszabb: politikai okokból korlátozzák a hozzáférést? A működésed egyik napról a másikra megbénulhat.
- Széteső globális ellátási láncok (már megint): Azt hitted, a COVID után már sínen vagyunk? Haha. Most a digitális ellátási láncok kerülhetnek veszélybe. Ha az amerikai partnereid kénytelenek árat emelni vagy kivonulni, neked kell alternatívát találnod – de van egyáltalán európai?
- Szabályozási káosz és compliance rémálom: Készülj fel a hirtelen változó szabályokra, export/import korlátozásokra, adatvédelmi hercehurcákra. A jogászok túlórázni fognak, a compliance költségek az egekbe szöknek.
- Piaci hozzáférés beszűkülése: Ha a digitális világ elkezd blokkosodni, az amerikai piacra való bejutás nehezebbé válhat, még akkor is, ha te európai vagy. A protekcionizmus ragadós.
- Geopolitikai sakktábla: A céged akaratlanul is a geopolitikai játszmák bábujává válhat. Egyik napról a másikra kerülhetsz szankciós listára, vagy épp a versenytársad kap állami hátszelet.
Szóval, kedves nagyvállalati vezető, itt az ideje a vészforgatókönyveket elővenni. Diverzifikáció, európai alternatívák keresése, saját IP fejlesztése, a digitális függőség csökkentése – ezek már nem csak buzzwordök, hanem a túlélés zálogai. Készen állsz? Vagy várod, hogy a sárkány kopogtasson?
És mi a helyzet velünk, itt Közép-Kelet-Európában?
Oké, a nagyoknak ez para, a startupoknak lehetőség. De mi van velünk, itt a "vadkeleten"? Mi csak a pálya széléről nézzük a nagyok bunyóját, és reménykedünk, hogy nem talál el egy eltévedt pofon?
Fenéket! Nekünk ez egyszerre lehetőség és átok.
- Lehetőség, mert az olcsóbb költségszintünk, a még mindig elérhető (és éhes!) mérnöki tehetség vonzóvá tehet minket az európai tech cégek számára, akik most kétségbeesetten keresik az alternatívákat az amerikai függőségre. Lehetünk a digitális Európa "okos műhelye", a nearshoring paradicsoma.
- Átok, mert ha a nagyok elkezdenek falakat húzni, mi könnyen a rossz oldalon találhatjuk magunkat, vagy épp két tűz közé kerülünk. A mi kis gazdaságaink sérülékenyebbek, a helyi kormányaink pedig... nos, lássuk be, nem mindig a stratégiai gondolkodás és a gyors reagálás bajnokai.
Szóval, CEE régió, itt a sansz, hogy feljebb lépjünk a táplálékláncban, és ne csak az összeszerelő üzem szerep jusson nekünk a digitális korban is. De ehhez nem elég várni a sült galambra (vagy az EU-s pénzekre). Nekünk kell proaktívnak lenni, vonzó környezetet teremteni a tech cégeknek, és kinevelni a saját digitális harcosainkat. Különben marad a pálya széle.
Konklúzió? Pénzt az EU tech-be!
Szóval, míg a legtöbben most csak legyintenek a 100%-os filmvám miatt, a szemfüles befektetők már látják a következő nagy hullámot. A digitális szuverenitásért folytatott harc elkezdődött.
Az EU-nak öntenie kell a pénzt a saját technológiai szektorába, hogy csökkentse a függőségét.
Ez pedig azt jelenti, hogy most kell beszállni az európai tech cégekbe, a digitális infrastruktúrát fejlesztő startupokba, a kiberbiztonsági megoldásokba.
Mert a változás szele most fúj igazán, és aki gyorsan vitorlát bont, az messzire juthat.
Címlapkép forrása: andresr
Fordulat a kereskedelmi háborúban: ma délután nagy bejelentést tesz Donald Trump
Kiszivárgott a sajtóba, miről van szó.
Életbe lépett a tűzszünet Ukrajnában, Kijev kész tárgyalni az oroszokkal - Híreink az ukrajnai konfliktusról csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül a frontvonal és a diplomácia eseményeivel.
Sosem látott robbanás a TBSZ-piacon: ide zúdult a pénz az állampapírokból
67 ezerrel nőtt a TBSZ-ek száma.
Ha ez igaz, megtörtént a modern történelem legnagyobb légicsatája
125 vadászgép csapott össze egy óra alatt - állítólag.
Megérkezett Oroszországba a világ egyik legerősebb vezetője
A legfontosabb dolgokról tárgyalnak majd.
Trump eltörölné Biden egyik örökségét, megrántották a piacokat
Változás az AI-chipek szabályozásában.
Joe Biden energiatakarékossági rendeleteinek visszavonása az Egyesült Államokban
Trump és a Kongresszus visszavonná a Biden-korszak energiahatékonysági előírásait, ezzel új pályára állítva az amerikai energiapolitikát.
A leggyengébb láncszem - Az kell Trumpnak, amivel az USA visszafejlődne
Az Iphone több mint 750 közvetlen beszállító közreműködésével készül, összesen 15 országban. Vissza lehet csinálni, és mindent az Egyesült Államokba vinni, de nem éri meg:...
The post A
Pályázati reform 2025: egyedi döntések, egyedi pénzek
2025 tavaszán a magyar kormány gyökeresen átalakította a vissza nem térítendő beruházási támogatások rendszerét.
Cégeladás bizalmi vagyonkezelésből - Mire figyeljen eladó és vevő?
A bizalmi vagyonkezelési (BVK) struktúrák az elmúlt években egyre hangsúlyosabb szereplőivé váltak a vagyontervezésnek - nemcsak családi célú, hanem adózási, befektetési és üzleti tranzak
Kína és a hidrogénipar fejlődése
Kína újabb energiapiaci áttörésre készül, de a hidrogén esetében egészen más stratégiát alkalmaz, mint korábban a napenergia terén.
Science Under Strain
Historically, the United States has been a central hub in science, attracting significant number of global talents, particularly from China. However, beginning around 2016, this long-standing flow of indiv
Az apakor mindig győz - Levél Warren Buffettől
A világ egyik leggazdagabb embere, akinek nem fontos a pénz. Azt csinálta, amit szeret, és mindig nagyon jó volt benne, így a pénz csak járuléka...
The post Az apakor mindig győz - Levél Warren
Nemzetközi bankolás fájdalmai 2025-ben
Van némi bevételem dollárban, amit szerettem volna KonyhaTündér befektetési számlájára helyezni. A mögöttes termék dollárban lesz, tehát az Európai Unióban dollárból dollárba szerettem v

Bővül az Újház építőanyag értékesítési pontok száma (x)

- Bejelentették Brüsszelben: megkerülik Magyarországot, teljesen leválik az orosz olajról és gázról az EU!
- Európa visszavág Trumpnak – nagy bejelentést tett Ursula von der Leyen és Emmanuel Macron
- Omlik a kártyavár Oroszországban: apad az államkassza, dőlnek a hitelek
- Szó sincs arról, hogy véget ért a tankok aranykora: igazi szintugrás következik
- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
Ingatlanpiaci elemző
Bod Péter Ákos: mik a GDP-csökkenés tanulságai?
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Mi a hasonlóság Warren Buffett és Csányi Sándor között?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Hova mehetnek most a megtakarítások?
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.