
Egyre több jel mutat arra, hogy az Egyesült Államok közvetítő szerepet vállalhat az orosz földgáz újbóli európai exportjának előmozdításában. A Reuters beszámolója alapján Washington és Moszkva képviselői továbbra is titkos egyeztetéseket folytatnak arról, miként térhetne vissza Oroszország az európai gázpiacra – akár amerikai vállalatok bevonásával.
Az nem újdonság és már többször is előkerült, hogy az alku részeként amerikai befektetők részesedést szerezhetnének az Északi Áramlat vezetékben vagy az Ukrajnán áthaladó gázvezeték-infrastruktúrában:
Most azonban újabb, eddig nem részletezett forgatókönyvek is felmerültek:
az amerikai vállalatok közvetlenül vásárolnának földgázt a Gazpromtól, amit az európai vevőknek értékesítenék tovább, vagy akár közvetlen tulajdonrészt is szerezhetnének magában a gazpromban.
A cél egyértelműnek látszik: a befektetésekkel Amerika nem csak pénzügyi előnyhöz jutna, hanem kontrollálhatná is, hogy milyen mértékben tér vissza az orosz gáz az európai energiapiacra. Ezenfelül minél nagyobb a piaci részesedése az LNG piacon az amerikai cégeknek, annál jelentősebb befolyással bírhatnak a kínálati oldalra is - amivel a saját, hazai LNG piacát is védhetné.
A hírügynökség úgy tudja, hogy a Gazprom is nagyon szeretne visszatérni az európai piacra és ezért akár rövid lejáratú, két évre szóló kedvezményes árazású szerződéseket is felajánlana az európai ügyfeleknek, ami éles váltás lenne a cég korábbi, évtizedes távú szerződéses gyakorlatához képest. Ezen nem kell meglepődni, hiszen Oroszország államkasszája nagyon kitett a kőolaj- és földgáz exportjából származó bevételeknek. A földgáz esetében a 2010-es évek közepéhez viszonyítva - amikor csúcsra járt a gázkivitel - jelenleg csak nagyjából a negyedét szállítják az EU-ba. Eközben pedig a világpiaci olajárak a 2022-es csúcs óta lefeleződtek. Ezek kombinációja már komoly nyomást helyez a háborús kiadásokkal nehezített pályán mozgó orosz költségvetésre.
Azonban van egy kis bökkenő: az egyenlethez kell a vevő is. míg Washington és Moszkva a zárt ajtók mögött tárgyalnak, addig az Európai Unió határozottan ellenzi az orosz energiahordozókhoz való visszatérést. Olyannyira, hogy éppen kedden hirdette meg az unió az orosz energiahordozókról való leválási tervét:
A Bizottság szándéka szerint az EU 2027 végére teljesen leválik az orosz földgázról, olajról és nukleáris fűtőanyagról. Az Európai Unió álláspontja már a dokumentum hivatalos kihirdetése előtt is egyértelmű volt, ezért már akkor is úgy fogalmaztunk, hogy egyelőre nincs jele annak, miért változtatna ezen az elköteleződésén - erre most rá is erősített írásos formában.
A mostani fejlemények azonban felvetik a kérdést, hogy mi van akkor, ha Amerika is ott szerepelne az Oroszországgal megkötött szerződésben? Vagy hogyan minősítené azt a gátimportot az EU, amely vélhetően orosz forrásokból származna, de amerikai zászlóval lenne címkézve? Bár az Európai Unió jelenlegi helyzetében valószínűleg meg tudja azt csinálni, hogy pár éven belül lemond teljesen az orosz energiahordozókról, de az amerikaival együtt már túl nagy falat lehet, ami akár ellátásbiztonsági kockázatot is jelenthet - amennyiben Amerika az energiadominanciáját használná politikai nyomásgyakorlási eszközként.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Ez most nagyon összejött: magasan verte a várakozásokat a Mol
Nagyon erős számokat közölt az olajcég.
Pápaválasztás 2025: észak-amerikai pápát választottak – Percről percre híreink a Vatikánból
Cikkünk folyamatosan frissül.
Pápaválasztás 2025: Orbán Viktor is reagált az új pápa megválasztására
A köztársasági elnök is üdvözölte az egyházfőt.
A szén-dioxid-árazás és a zöld iparpolitika
A karbonárazás hatékony eszköz lenne a kibocsátás csökkentésére, bevezetése mégis sok helyen politikai ellenállásba ütközik.
Lakáshitel: több bank is emelt a kamatokon - Itt a friss májusi toplista
2025 elején rakétaként lőtt ki a lakáshitelezés Magyarországon. A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint 137,78 milliárd forint összegben kötöttek lakáshitel szerződést a magyarok id
Okozott csalódást is az idei osztalékszezon
Van, amikor az osztalék hiánya érthető, de van, amikor a vállalat cserben hagyja a kisbefektetőket. Az idei osztalékszezonban akadt példa mindkettőre; volt olyan közgyűlés, ahol...
The post Oko
A leggyengébb láncszem - Az kell Trumpnak, amivel az USA visszafejlődne
Az Iphone több mint 750 közvetlen beszállító közreműködésével készül, összesen 15 országban. Vissza lehet csinálni, és mindent az Egyesült Államokba vinni, de nem éri meg:...
The post A
Cégeladás bizalmi vagyonkezelésből - Mire figyeljen eladó és vevő?
A bizalmi vagyonkezelési (BVK) struktúrák az elmúlt években egyre hangsúlyosabb szereplőivé váltak a vagyontervezésnek - nemcsak családi célú, hanem adózási, befektetési és üzleti tranzak
Pályázati reform 2025: egyedi döntések, egyedi pénzek
2025 tavaszán a magyar kormány gyökeresen átalakította a vissza nem térítendő beruházási támogatások rendszerét.
Ujjlenyomatos feloldás: biztos nagy ötlet?
A múlt héten Isztanbulban voltunk, egyik este el kellett mennem egy messze lévő boltba, vittem a telefonom, hogy visszataláljak majd a szállásra. Bár jó a közbiztonság Isztanbulban, elkezdtem go
Kína és a hidrogénipar fejlődése
Kína újabb energiapiaci áttörésre készül, de a hidrogén esetében egészen más stratégiát alkalmaz, mint korábban a napenergia terén.


- Pápaválasztás 2025: Elhangzott a habemus papam, az új pápa: XIV. Leó, Robert Francis Prevost bíboros
- Bejelentették Brüsszelben: megkerülik Magyarországot, teljesen leválik az orosz olajról és gázról az EU!
- Európa visszavág Trumpnak – nagy bejelentést tett Ursula von der Leyen és Emmanuel Macron
- Omlik a kártyavár Oroszországban: apad az államkassza, dőlnek a hitelek
- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
Ingatlanpiaci elemző
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Jó menedék az agrárrészvény? Ha minden zuhan, ez lehet a megoldás
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Bod Péter Ákos: mik a GDP-csökkenés tanulságai?
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Mi a hasonlóság Warren Buffett és Csányi Sándor között?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen