Fojtogatja a magyar cégeket Európa egyik legmagasabbra ugró áramára
Gazdaság

Fojtogatja a magyar cégeket Európa egyik legmagasabbra ugró áramára

Európa élvonalába, a második-negyedik helyre, ugrottak a nem-lakossági áramárak Magyarországon a tavalyi második félévben a különböző fogyasztási sávokban, így versenyképességi szempontból tovább romlott a magyar cégek helyzete – derült ki a Portfolio vizsgálatából. Az Eurostat friss adatai alapján az is látszik, hogy a nem-lakossági gázárak közül az egyik nagy fogyasztási sávban messze a legmagasabb a magyar ár, de közben jó hír, hogy a kisebb céges fogyasztók gázára Európa középmezőnyébe csúszott vissza.

Mi a nagy kép röviden?

A napokban tette közzé az Eurostat a lakossági és nem-lakossági (céges és intézményi) áram- és gázárak tavalyi második féléves adatbázisát (ebből az európai szinten is legalacsonyabb magyar lakossági árak kérdésével szerdán már foglalkoztunk), amely költségoldali versenyképességi szempontból is nagyon jó összevetést ad arra, hogy a magyar cégek áram- és gázárai mennyire magasak európai viszonylatban.

A kép az áramárak szempontjából lesújtó, mert még inkább Európa élmezőnyébe ugrottak a magyar céges nettó áramárak.

Amint a tavalyi első félévi adatok alapján megírtuk: akkor a harmadik-hetedik legmagasabbak voltak a magyarországi céges áramárak a különböző fogyasztási sávokban, ezek a második-negyedik helyekre jöttek előre a tavalyi második félévre.

A földgáz esetén vegyesen változott a helyzet: a tavalyi első félévben az első, illetve a negyedik-hatodik legmagasabb árakat láttuk európai összevetésben a magyar adatoknál, és a második félévben megmaradt a messze legmagasabb átlagár az egyik nagy fogyasztási sávban, míg örvendetes, hogy a kisebb fogyasztási sávokban Európa középmezőnyébe csúsztunk vissza az átlagárakat tekintve.

Emelkedett a nagykereskedelmi piaci árkörnyezet, de…

Egy áprilisi elemzésünkben röviden már bemutattuk, hogy melyek voltak azok a főbb nemzetközi tényezők, amelyek mind a gáz-, mind a villamosenergia nagykereskedelmi árát feljebb tolták a tavalyi második félévben; és amelyek emelték idehaza is a kiskereskedelmi értékesítési átlagárakat, szűkítve a kereskedők profitját a kissé erősödő piaci verseny mellett.

Ezzel együtt is érdemes ránézni az alábbi grafikonra, amely azt mutatja, hogy

tavaly a második félévben a nagyobb céges magyarországi áramfogyasztók átlagára nőtt meg jobban (17-20%-kal, a kisebbeké 4-6%-kal), de közben a kisebb éves fogyasztású cégek átlagára még mindig sokkal magasabb, kilowattóránként 0,25 euró közeli értéket tett ki.

Mindez arra utal, hogy a nagyobb cégek magasabb arányban alkalmazhattak az árambeszerzésük során indexált alapú szerződéseket, és emiatt szűrődött be intenzívebben az ő áramszámlájukba a második féléves – olykor kiugró mértékű hazai - nagykereskedelmi piaci áremelkedés. Ezzel párhuzamosan viszont a kisebb magyarországi cégek nagyobb arányban támaszkodhattak a fixált, és ezzel együtt átlagosan drágább árambeszerzési szerződésekre.

Lássuk a rangsorokat az áramnál az egyes fogyasztási sávokban!

Bár a nagykereskedelmi gáz- és áramárak piaci összefüggései miatt logikus lenne a kiskereskedelmi nem-lakossági gázárak rangsorának bemutatásával kezdeni, de a több érdekesség miatt megfordítjuk a sorrendet. Így tehát a villamosenergia területén nézünk először körbe, amelynek keretében ötfajta éves fogyasztási sávot vizsgáltunk az Eurostat besorolása alapján (mindenhol a nettó, azaz az áfa és egyéb levonható adók nélküli adatokra koncentráltunk).

Azt látjuk, hogy

a legkisebb éves fogyasztási sávban (20-499 MWh) Írország után Magyarországon fizették a második legtöbbet az áramért a cégek a tavalyi második félévben

Ez átlagosan 0,2443 eurót jelentett kilowattóránként, ami ráadásul 6,4%-os visszaemelkedés volt a tavalyi első félévi adathoz képest (0,2296 euró). A minden adót és áfát is tartalmazó bruttó ár (amely adótartalmat idővel nyilván vissza tudnak igényelni a cégek, de átmenetileg leköti a likviditásukat) esetén szintén Európa második legmagasabb áramárával (0,3248 euró/KWh) szembesültek a magyar cégek az írek után a tavalyi második félév átlagában.

Az eggyel nagyobb éves fogyasztási sávban (500-1999 MWh) a magyar cégek Európa harmadik legmagasabb nettó áramárát (0,2138 euró/KWh) voltak kénytelenek kifizetni a tavalyi második félévben az ír és a horvát cégek után. Ebben a kategóriában a bruttó árat tekintve szintén a harmadik helyen állt a magyar adat (0,2861 euró/KWh), de itt a ciprusiak és a dánok előztek meg minket.

A sok magyar céget érintő éves fogyasztási sávban (2000-20000 MWh) szintén az írek után a magyar cégek szembesültek Európa második legmagasabb átlagos nettó áramárával a tavalyi második félévben (0,1961 euró/KWh), ráadásul itt a többiekhez képest feltűnően intenzív, 16,7%-os volt a magyar áremelkedés az első félévi átlagárhoz képest (0,1680 euró/KWh). Ebben a fogyasztási kategóriában a bruttó árakat tekintve csak a ciprusi és a dán cégek néztek szembe a magyarnál magasabb átlagárakkal a tavalyi második félévben.

aramar netto 2000 20000

Az ipari méretű energiafogyasztókat még inkább érdekli, hogy hogyan alakultak az évi 20000-69999 MWh közötti fogyasztási sávba tartozó nettó árak a tavalyi második félévben. Az Eurostat adatbázisa alapján az látszik, hogy

itt a negyedik legmagasabb volt a magyar átlagár

(0,1725 euró/KWh) az ír, horvát és ciprusi adatok után. Amint az alábbi ábra is érzékelteti, a magyar adat komoly, 20,6%-os emelkedést mutatott a tavalyi első félévi adathoz képest (0,1463 euró), és a magyar cégek legtöbb versenytárs országában 10-30%-kal olcsóbb volt az áramár a tavalyi második félévben. A bruttó, áfát és egyéb levonható adókat is tartalmazó magyar ár ebben az éves fogyasztási sávban a harmadik legmagasabb volt egész Európában Dánia és Ciprus után.

Az igazán nagy, 70000-150000 MWh közötti éves áramfogyasztású vállalati kategóriában is a negyedik legmagasabb volt a magyar nettó áramár

(0,1630 euró/KWh) az ír, holland és ciprusi értékek után, és amint az alábbi ábrán mutatjuk: itt is intenzív emelkedést tapasztaltak a magyar cégek a tavalyi első félévi adathoz képest (0,1352 euró). A bruttó magyar nem-lakossági áramár (0,2216 euró) ebben a kategóriában a harmadik legmagasabb volt a tavalyi második félévben a ciprusi és dán adatok után.

Lássuk a rangsorokat a gáznál az egyes fogyasztási sávokban!

A nem-lakossági magyarországi földgáz kiskereskedelmi árak a tavalyi második félévben mind a négy, általunk vizsgált éves fogyasztási sávban csökkentek 2-12% közötti mértékben, a fent jelzett nagykereskedelmi áremelkedés mellett is.

Ezzel együtt még inkább érdekes az, amit az alábbi negyedik (nagy) fogyasztási sávnál találtunk, miszerint Európában messze a magyar volt a legmagasabb adat az összes elérhető uniós és azon kívüli ország között.

A nem-lakossági földgázfogyasztás esetén az első releváns éves fogyasztási sáv a kisvállalkozásokra jellemző 39-392 köbméter közötti (1000 és 10000 GJ közötti) kategória, amelyben a tavalyi második félév során a magyar nettó átlagár (0,0664 euró/KWh) belesimult a régiós, sőt az összeurópai mezőnybe, tíz ország átlagára is magasabb volt, és így az uniós átlagárnál (0,0681 euró) is alacsonyabb volt a magyar. Ezen a viszonylag kedvező magyar helyzeten az sem változtat, ha az áfával és egyéb adókkal együtt nézett bruttó árat vizsgáljuk: ott is alacsonyabb volt a magyar átlagár az uniósnál.

Az egy kategóriával nagyobb, évi 392-3921 köbméter közötti (10000 és 100000 GJ közötti) éves fogyasztási sávban a magyar nettó átlagár (0,0553 euró/KWh) szintén belesimult az uniós mezőnybe, és megegyezett az uniós átlaggal, és például alacsonyabb volt, mint a régióban a cseh, német és szlovák adat. A bruttó magyar átlagár is megegyezett az uniós átlagárral, és számos olyan tagállamot találtunk, amelyeknél jóval drágább volt a nem-lakossági gázár a tavalyi második félévben.

A még nagyobb,

éves szinten 3921 és 39215 ezer köbméter közötti (100 ezer és 1 millió GJ közötti) gázfogyasztási sávban viszont már változott a helyzet, mert csak hat tagállamban volt drágább az átlagár a tavalyi második félévben,

mint Magyarországon (0,0516 euró/KWh), például a szlovákoknál, svédeknél, finneknél.

Az ipari nagyobb fogyasztók számára igazán releváns éves fogyasztási sávban (39 ezer és 392 ezer köbméter, azaz 1 és 4 millió GJ között) viszont nagyon más a helyzet a fentiekhez képest, mert itt

a tavalyi első félévhez hasonlóan messze a magyar adat volt továbbra is a legmagasabb

(0,0605 euró/KWh) az összes elérhető uniós és azon kívüli ország között. Ezt jól érzékelteti, hogy az uniós átlag is csak 0,0440 euró volt a tavalyi második félévben, azaz 28%-kal kisebb a magyarnál. Ha az áfát és egyéb visszaigényelhető díjakat is figyelembe vevő bruttó gázárat nézzük ebben a fogyasztási kategóriában, akkor a Dánia és Finnország adata megelőzi a magyart.

Címlapkép forrása: Jonathan Raa/NurPhoto via Getty Images

Kiszámoló

Újra szaldó a napelemeknél?

A Magyar Közlönyben jelent meg három napja az Alkotmánybíróság határozata, miszerint alaptörvény-ellenes a napelemes szaldóról megjelent kitétel, hogy csak a 2023 szeptember 7-e előtt beadott

Holdblog

Balásy Zsolt: Leérvelni a populistát

Tegyük fel, hogy egy amerikai cég importál egy láda juharszirupot Kanadából, amiből boldog amerikai nagymamák, szép nagy unokák és Merry Christmas lesz. Trump narratívájában juharszirup,... T

Összkép

A mester és a vállalkozó dilemmája

Feszült a viszony a világot jobbá tevő újítások két főszereplője, a tehetséggel érvényesülő mester és az emberi viszonyok alakításával sikert elérő vállalkozó között. Miért van ez

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megrettent Amerika az üres polcoktól - Hamarosan nagy bejelentések jönnek a vámháborúban

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Ez is érdekelhet