Ingyen áram délben, horror árak este: szétszakadt a magyar árampiac
Gazdaság

Ingyen áram délben, horror árak este: szétszakadt a magyar árampiac

Portfolio
A megújuló energiaforrások térnyerésével párhuzamosan a negatív áras órák száma jelentősen megnőtt tavaly Magyarországon és Európa más részein, ami kihívásokat jelent az árampiaci stabilitás szempontjából. Míg az itthoni háztartások a régióban a legalacsonyabb áramárakat élvezhetik, a kis- és nagyfogyasztók kiugróan magas költségekkel szembesülnek. Ez a kettősség rávilágít a magyar energiapiac sajátosságaira és a megújulók integrációjának komplexitására - beszámolónk a REKK eseményéről.

Mezősi András, a REKK kutató főmunkatársa előadásában egyből egy nagyon fontos árampiaci dinamikára hívta fel a figyelmet: a tavalyi évben - hasonlóan a legtöbb európai és régiós országhoz -

Magyarországon is jelentősen megugrott a negatív nagykereskedelmi árú órák száma.

áramár eltérések
Forrás: REKK

Az ábrából az is nagyon jól látszik, hogy ezen időszakok jellemzően nyáron, dél környékén (napos időjárásban) fordulnak elő, amikor a napenergia-termelés bősége miatt a kínálat meghaladja a keresletet. Ezzel ellentétben, amikor lemegy a nap, akkor egy általános "áramhiány" alakul ki a piacon, amelyet csak hagyományos (drágább) erőművekkel és/vagy importtal lehet pótolni - ami szintén drágább, mint a megújulóalapú-termelés. A szakértő kiemelte, hogy hazánkban

a jelenséget felerősíti a megújulókat támogató KÁT-rendszer, hiszen a tőzsdei ár nem jelent ösztönzőt a termelés csökkentésére akkor sem, ha az negatív.

Annak ellenére, hogy a világ egyre gyorsabban elektrifikálódik, az ebben élmezőnyben járó EU villamosenergia-fogyasztása lényegében 20 éves mélyponton volt, míg 2024-ben nem emelkedett kismértékben az előző évhez képest. Hozzá kell tenni, hogy országonként jelentős eltéréseket lehet látni. Hazánkban a tavalyi évben közel 5,5%-os növekedést regisztráltak az áramfogyasztásban - emelte ki Mezősi András.

áramfogyasztás
Forrás: REKK

Ez egyrészt a technológia fejlődésének köszönhető, mivel egyre hatékonyabb eszközöket használunk, amelyek áramfogyasztása kisebb. Azonban a felpattanás jól látszik, ami egy most kezdődő trend első jele lehet: az AI boom, az elektromos-autózás elterjedése, valamint a különböző hűtési-fűtési megoldások elektrifikálása jelentős mértékben fogja növelni az áramigényt minden előrejelzés szerint.

Tehát egy kérdés marad: miből lesz előállítva ez a többlet áram?

Az EU válasza megvan, hiszen a megújuló energiaforrások térnyerése 2024-ben újabb rekordot döntött és hatalmas mennyiségű nap- és szélerőművi kapacitást helyeztek üzembe Európában. Ennek köszönhetően a megújulók termelési részesedése emelkedett, a fosszilis (szén- és gáztüzelésű) áramtermelés visszaszorult. Mezősi András rámutatott, hogy a gáztüzelésű erőművek termelése 2019 óta folyamatosan csökken – a 2023-as nagy zuhanást 2024-ben újabb mérséklődés követte –, és a szénerőművek termelése is rekord alacsony szintre esett.

REKK
Forrás: REKK

Magyarországon a paksi atomerőmű 2024-ben is stabilan magas kihasználtsággal termelt, a gázerőművek termelése viszont összességében trendszerűen csökken (kivéve Gönyüt). Ez különösen érdekes annak fényében, hogy hazánk nemrég két új gázerőmű-projektet - összesen 1520 MW kapacitással - is meghirdetett:

Márpedig egyelőre úgy néz ki, hogy a megújulók térnyerése mellett ezekre az energiaforrásokra többnyire csak kiegyenlítő szerepben lesz szükség, és nem az állandó (base load) áramtermelés biztosítására. Ez azt is jelenti, hogy a most épülő gázerőművek megtérülési ideje elhúzódhat, hiszen csak kisebb kihasználtság mellet tudnak működni - hozzátéve, hogy pont azokban az időpontokban tudnak a legjobban keresni a jelenlegi árampiaci struktúra miatt (merit order).

A merit order rendszer nagyon tömör lényege, hogy az erőműveket a határköltségük alapján rangsorolják és a legolcsóbbak termelnek először a kereslet kielégítésére. A megújulók alacsony vagy nulla határköltségük miatt elől szerepelnek a behívási rangsorban, ami csökkenti a drágább gázerőművek termelési idejét, hiszen csak akkor termelhetnek, ha az olcsóbb erőműveket már "kimerítették".

Főleg a naperőművek elterjedése (és termelési sajátossága) miatt a magyar rendszerirányítónak 2024-ben is rendszeresen be kellett avatkoznia a hálózat egyensúlyának fenntartásába. Pozitívum, hogy a biztonsági tartalékok lekötésének éves költsége tovább csökkent, és már a 2021-es szint alá esett. A legnagyobb tétel az utóbbi években a negatív irányú aFRR kapacitás lekötés költsége, ami 2024-ben a teljes lekötés 52%-át adta. Ráadásul

nem látszik erős összefüggés a PV kapacitások mértéke és a lekötött tartalékkapacitások mértéke között

- bár egy erős szezonalitás még mindig van, mutatott rá Mezősi András.

REKK 3
Forrás: REKK

Eközben a kiskereskedelmi árakat a kettősség jellemzi: miközben a magyar háztartások (köszönhetően a rezsivédett áraknak) régiós összehasonlításban a legalacsonyabb áramárakat fizetik, addig a kis- és nagyfogyasztók (ipari szereplők) elektromos áram-költsége jelentősen kiemelkedik. Tehát amíg a háztartások áramára 2024-ben az EU átlag 28%-a volt, addig kis fogyasztók 47%-kal, a nagyfogyasztók pedig 54%-kal magasabb feláron juthattak energiához az EU átlaghoz képest - erről a jelenségről bővebben a Portfolio is írt:

REKK 6
A kiskereskedelmi árak összetevői 2023-ban - Forrás: REKK

Ami külön érdekes, hogy mi okozza ezeket a nagy eltéréseket:

Magyarországon a háztartási fogyasztók számára rendkívül alacsonyak az energiadíjak, a hálózati díjak pedig az uniós átlagnál mintegy harmadával alacsonyabbak. Ugyanakkor a nem lakossági, kisebb ipari fogyasztók esetében az energiadíj már az uniós élvonalba tartozik – ebben a kategóriában csak Ausztriában magasabb –, míg a hálózati díjak a legmagasabbak közé tartoznak Európában, dupláját is elérhetik az EU-s átlagnak. Az adók és hálózati díjak együttes vizsgálata alapján a nem háztartási szektorban Magyarországon jelentősen drágább az áram, mint az EU-s átlag - emelte ki a szakértő.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Az áram ára Európában

A tegnapi hozzászólásokból az jött le, hogy rengetegen úgy gondolják, hogy mennyire olcsó az áram Magyarországon. A helyzet az, hogy nem kiugróan az. A rezsicsökkentett ár valóban nem magas (

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet