A versenyképességhez először is mentalitást kellene váltani a hazai kkv-szférában
Gazdaság

A versenyképességhez először is mentalitást kellene váltani a hazai kkv-szférában

A hazai gazdaság gyengélkedése különösen érzékenyen érinti a kkv-kat, mert recessziós környezetben mutatkozik meg igazán az alacsony hatékonyság, a gyenge versenyképesség. A mérethatékonyság vagy inkább méret-hatékonytalanság miatti versenyképtelenség kezelését elősegíthetné a szemléletváltás, a vállalkozói kultúra tudatos fejlesztése, ami a jelenlegi általános helyzettel szemben az azonos piacon működő kis cégek összefogását válthatná ki például közös sales csapat alkalmazásával, közös termék- és szolgáltatásbeszerzésekkel, illetve közös back office szolgáltató megbízásával.
Október 14-én ismét Nyugat-magyarországi Gazdasági Fórum! Nincsenek egyszerű helyzetben a magyar vállalkozások, éppen ezért minden forrásszerzési, beruházási kedvezményes lehetőséget, költségcsökkentési fejlesztést meg kell ragadni! A gazdasági kilátásokról, a vállalkozások lehetőségeiről szól a győri Gazdasági Fórum.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

Recesszióban van a hazai gazdaság, ez már régóta nem kérdés. A beruházások volumenindexe már több mint két éve negatív tartományban van, ami az üzleti szektor számára sokkal beszédesebb adat, mint pár tizedes változás a GDP-ben.

Sok vállalatnál, de különösen a kkv-szektor cégeinél recessziós környezetben mutatkozik meg igazán az alacsony hatékonyság, a gyenge versenyképesség. Az okok között sok tényezőt fel lehet sorolni, ilyenek például az alacsony tőkeellátottság, a digitalizáció nem megfelelősége, a szervezetlen, szabályozatlan folyamatok a működésben, az innováció hiányosságai és így tovább. Külön-külön mindegyiket lehetne elemezni, de én most csak egyet szeretnék kiemelni, a mérethatékonyság vagy inkább méret-hatékonytalanság miatti versenyképtelenséget.

A kis és középvállalatok jelentős részére igaz, hogy a nyugat-európai hasonló cégekhez képest alacsonyabb profitrátával és jövedelmezőségi szinten tevékenykednek, még a relatív alacsonyabb költségek, főként a bérköltségek ellenére is. Ennek két fő oka van:

  • egyrészt alacsonyabb az értékesítési ár, árszint,
  • másrészt méretükhöz, bevételi szerkezetükhöz képest magas a fix költség, ahonnan a fedezet indul.

Nagyon sok „old-school” nézeteket valló vállalkozó gondolja úgy, hogy számára az jelenti a biztonságot, ha saját tulajdonú irodája, üzeme, telehelye van, még ha az nem is korszerű, magas a rezsije, „de akkor is az enyém”. Ugyanez igaz a cég minden részlegére: legyen saját beszerzés, értékesítés, logisztika autókkal és raktárosokkal, meg persze könyvelő, titkárnő és mindenféle adminisztrátor, aki a papírmunkát intézi.

Pedig lehetne mindezt másképp is, kooperációval netán kollaborációval.

Az „együtt működés” különféle szintjei nagyon jól működnek a csapatmunkában, magasan szervezett vállalatokon belül, hát miért ne terjeszthetnénk ki ezt a kkv-k közti kapcsolatokra is. Persze ehhez gondolkodásmódot kell váltani!

Vajon mi az oka annak, hogy azonos piacon működő kis cégek a nagy megrendelő megjelenésekor nemhogy nem fognak össze, és adnak el közösen kapacitást, szolgáltatást, helyette inkább egymás alá ígérve próbálják elnyerni a megrendelő kegyét. Majd csodálkoznak, hogy sem profit, talán még fedezet se marad a megrendelésen, de legalább jó sokat dolgoztak.

  • Sőt, ördögtől valónak gondolják azt is, hogy ugyanaz a sales csapat értékesítse több cég termékeit, akár egymásra építve, akár egymást kiegészítve. Így akár még talán az exportpiacokon is lehetne esélyük jól szerepelni, bár sokan el se jutnak eddig a stratégiában.
  • Továbbá közösen lehetne fellépni akár termék-, akár szolgáltatásbeszerzések terén is, hogy meglegyen a kellő méret, ami már a beszállítókat is valódi versenyre ösztönzi.
  • Vajon mi akadályozza abban egy kisebb régió, vagy szektor cégeit, hogy közös back office szolgáltatóhoz szervezzék ki az embereik és a feladataik egy részét, megtakarítva ezzel jelentős költséget? Szerintem leginkább az a felfogás, hogy „én mindent jobban tudok”, de ha nem, „akkor sem állok össze ezekkel vagy azokkal”. Inkább „dögöljön meg a szomszéd tehene is”, de akkor sem közösködnek, mert a végén még a másik egy picit többet nyer a dealen és az már tényleg elfogadhatatlan!?

A versenyképes kkv-khoz nem csak materiális dolgokra lesz szükség, hanem jelentős edukációra is a vállalkozói kultúra terén.

De az is látszik, hogy a szektor versenyképességét nem jogszabályokkal fogják tudni javítani vagy kikényszeríteni, a változásnak lentről, maguktól a szereplőktől kell indulni. Ehhez pedig nem szégyen tanácsot vagy segítséget kérni, tanulni vagy másoktól kérdezni, tapasztalatot cserélni.

Címlapkép forrása: Portfolio

Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet