
Recesszióban van a hazai gazdaság, ez már régóta nem kérdés. A beruházások volumenindexe már több mint két éve negatív tartományban van, ami az üzleti szektor számára sokkal beszédesebb adat, mint pár tizedes változás a GDP-ben.
Sok vállalatnál, de különösen a kkv-szektor cégeinél recessziós környezetben mutatkozik meg igazán az alacsony hatékonyság, a gyenge versenyképesség. Az okok között sok tényezőt fel lehet sorolni, ilyenek például az alacsony tőkeellátottság, a digitalizáció nem megfelelősége, a szervezetlen, szabályozatlan folyamatok a működésben, az innováció hiányosságai és így tovább. Külön-külön mindegyiket lehetne elemezni, de én most csak egyet szeretnék kiemelni, a mérethatékonyság vagy inkább méret-hatékonytalanság miatti versenyképtelenséget.
A kis és középvállalatok jelentős részére igaz, hogy a nyugat-európai hasonló cégekhez képest alacsonyabb profitrátával és jövedelmezőségi szinten tevékenykednek, még a relatív alacsonyabb költségek, főként a bérköltségek ellenére is. Ennek két fő oka van:
- egyrészt alacsonyabb az értékesítési ár, árszint,
- másrészt méretükhöz, bevételi szerkezetükhöz képest magas a fix költség, ahonnan a fedezet indul.
Nagyon sok „old-school” nézeteket valló vállalkozó gondolja úgy, hogy számára az jelenti a biztonságot, ha saját tulajdonú irodája, üzeme, telehelye van, még ha az nem is korszerű, magas a rezsije, „de akkor is az enyém”. Ugyanez igaz a cég minden részlegére: legyen saját beszerzés, értékesítés, logisztika autókkal és raktárosokkal, meg persze könyvelő, titkárnő és mindenféle adminisztrátor, aki a papírmunkát intézi.
Pedig lehetne mindezt másképp is, kooperációval netán kollaborációval.
Az „együtt működés” különféle szintjei nagyon jól működnek a csapatmunkában, magasan szervezett vállalatokon belül, hát miért ne terjeszthetnénk ki ezt a kkv-k közti kapcsolatokra is. Persze ehhez gondolkodásmódot kell váltani!
Vajon mi az oka annak, hogy azonos piacon működő kis cégek a nagy megrendelő megjelenésekor nemhogy nem fognak össze, és adnak el közösen kapacitást, szolgáltatást, helyette inkább egymás alá ígérve próbálják elnyerni a megrendelő kegyét. Majd csodálkoznak, hogy sem profit, talán még fedezet se marad a megrendelésen, de legalább jó sokat dolgoztak.
- Sőt, ördögtől valónak gondolják azt is, hogy ugyanaz a sales csapat értékesítse több cég termékeit, akár egymásra építve, akár egymást kiegészítve. Így akár még talán az exportpiacokon is lehetne esélyük jól szerepelni, bár sokan el se jutnak eddig a stratégiában.
- Továbbá közösen lehetne fellépni akár termék-, akár szolgáltatásbeszerzések terén is, hogy meglegyen a kellő méret, ami már a beszállítókat is valódi versenyre ösztönzi.
- Vajon mi akadályozza abban egy kisebb régió, vagy szektor cégeit, hogy közös back office szolgáltatóhoz szervezzék ki az embereik és a feladataik egy részét, megtakarítva ezzel jelentős költséget? Szerintem leginkább az a felfogás, hogy „én mindent jobban tudok”, de ha nem, „akkor sem állok össze ezekkel vagy azokkal”. Inkább „dögöljön meg a szomszéd tehene is”, de akkor sem közösködnek, mert a végén még a másik egy picit többet nyer a dealen és az már tényleg elfogadhatatlan!?
A versenyképes kkv-khoz nem csak materiális dolgokra lesz szükség, hanem jelentős edukációra is a vállalkozói kultúra terén.
De az is látszik, hogy a szektor versenyképességét nem jogszabályokkal fogják tudni javítani vagy kikényszeríteni, a változásnak lentről, maguktól a szereplőktől kell indulni. Ehhez pedig nem szégyen tanácsot vagy segítséget kérni, tanulni vagy másoktól kérdezni, tapasztalatot cserélni.
Címlapkép forrása: Portfolio
Győzött Trump és a kriptolobbi: elfogadták Amerikában a stablecoinok új szabályozását
Ez lesz az első ilyen szövetségi szintű törvény.
Arab technológiai óriással kötött stratégiai védelmi ipari együttműködést a 4iG leánycége
Három megállapodás is született a felek között.
"Szuperüzletre" készül Zelenszkij Trumppal, Ukrajnától kaphat drónokat Amerika
Más országokkal is tárgyal az ukrán vezetés.
Az Orbán-kormány gazdaságpolitikáját bírálta, és egy új bankvásárlást is belengetett Csányi Péter
Szerinte öt éven belül be kellene vezetnünk az eurót.
Együttműködési megállapodást kötött a 4iG az Egyesült Arab Emírségek két vezető cégével
Az egyik a Yettel anyacégének a többségi tulajdonosa.
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.
A szegényeket nem, de az adófizetőket az út szélén hagyják
Sokan találkozhattak már olyan, Amerikából származó videókkal, ahol kórházi betegek mutogatják a forintban akár több tíz millióra rúgó számlájukat. Erre a magyar "ingyenes" közegészs
Nulla kamat, nulla önerő - és mégis működhet?
A GINOP Plusz új forgóeszköz hitele lehet a 2025-ös év legpraktikusabb KKV finanszírozása.
Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre Jelentős könnyítést fogadott el az Országgyűlés a laká
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
