A parlament alsóháza, a Duma által első körben elfogadott törvényjavaslat megtiltja az ügyészség által bezárt médiumok cikkeinek, illetve egyéb anyagainak terjesztését is. A törvénynek még két körön át átmennie, és a parlament felsőházának felül kell vizsgálnia. Ezt követően kerül csak Vlagyimir Putyin elnöknek elé, akinek még alá kell írnia, hogy törvényerőre emelkedjen.
A törvényjavaslat értelmében jogsértőnek minősülő médiaszervezet újságíróitól megvonják a külügyminisztériumi akkreditációt - vagyis nem dolgozhatnak Oroszországban.
"A jelenlegi geopolitikai helyzetben a tömegmédia a társadalom információs állapotát befolyásoló eszközzé vált" - áll a törvényhozók hivatalos indoklásában, amelyet a törvényjavaslathoz csatoltak.
A Reuters által megtekintett javaslat értelmében a külföldi tudósító akkor is búcsút mondhat az akkreditációjának, ha az ország amelyhez kötődik, "barátságtalanul" lépett fel a kitelepült orosz médiaszolgáltatókkal szemben, mondjuk a tevékenységének korlátozásával.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter többször is bírálta a Nyugatot, amiért a műsorszórási engedélyek visszavonásával és szankciókkal akadályozta a Kreml-közeli médiaszolgáltatók, például a Szputnyik hírügynökség az RT televíziós csatorna működését. A politikus szerinte ez a lépés médiaszabadság semmibe vételével egyenlő.
Márciusban Putyin olyan törvényt írt alá, amely akár 15 évig terjedő börtönbüntetést is kiszabhat a hadsereggel kapcsolatos "hamis" hírek terjesztéséért. Ez arra késztetett több nyugati hírügynökséget is, hogy kivonják az újságíróikat Oroszországból.
(Reuters)
Címlapkép forrása: Getty Images