A nemzetközi törvényszék azért akarja felelősségre vonni az orosz vezetőt, mert az orosz haderő számos háborús bűncselekményt elkövetett az Ukrajna elleni inváziója során, illetve Oroszország a vád szerint erőszakkal deportált embereket, köztük gyerekeket, Ukrajna területéről.
Vlagyimir Putyin elnök mellett körözést adott ki Hága Marija Lvova-Belova orosz gyermekügyi főbiztos ellen is.
Oroszország már nem tagja a Nemzetközi Büntetőbíróságnak és nem ismeri el a szervezet fennhatóságát sem, így nem túl valószínű, hogy az eljárásnak bármilyen gyakorlati következménye lesz. Dimitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő a napokban megerősítette, hogy a törvényszéknek semmilyen hatásköre nincs Oroszország területén.
Moszkva még 2016-ban vonult ki a hágai törvényszék hatálya alól, 2018-ban pedig az Egyesült Államok is kivonult a szervezetből, a Trump-kormány alatt. A harmadik szuperhatalom, Kína eleve soha nem is csatlakozott a Nemzetközi Büntetőbíróság hatásköre alá, így elmondható, hogy a törvényszék ma már jelentősen redukált jogkörrel működik.
A napokban kiderült az is, hogy az Egyesült Államok aktívan hátráltatja a törvényszék munkáját az orosz háborús bűnösök felkutatásában, tartva attól, hogy az ügy precedenst teremt és amerikai katonák is eljárás alá kerülnek más háborús konfliktusok kapcsán:
Címlapkép: Contributor/Getty Images