Szorul vissza a Wagner
A június 23-án és 24-án zajló lázadás, majd Jevgenyij Prigozsin és a vezérkar augusztus 23-i halála megpecsételte a Wagner csoport sorsát: bár a zsoldossereg hivatalosan még nem oszlott fel, minden jel arra utal, hogy utolsó, elkeseredett harcait vívja a korábban rettegett fegyveres alakulat.
A Wagner csoport feloszlatása több nehézségbe is ütközik az orosz politikai és katonai vezetés részéről. A zsoldoscsoport 2014-ben alakulhatott meg, és az elmúlt tíz évben Prigozsin vezetésével hatalmas nemzetközi hálózata alakult ki. Bár a Wagner központja az oroszországi Szentpéterváron van, fő tevékenységi területe Szíria és egy sor afrikai ország: Líbia, Mali, Közép-afrikai Köztársaság vagy éppen Szudán.
A Wagner-lázadást követően maga Vlagyimir Putyin is elismerte, hogy az orosz állam jelentős összegekkel támogatta a zsoldoscsoportot, de a pénzáramlás valójában kétoldalú volt: Afrikában Prigozsinék többek között számos arany- és gyémántbányával rendelkeztek, melyek busás haszna részben Oroszországot gazdagította. De természetesen a Wagner csoportot is, amely így fontos alternatív finanszírozáshoz jutott, amitől a zsoldosvezér halálát követően is nehezebb lesz megfosztani a sereget. E jövedelemtermelő vállalkozások segítségével a Wagner még egy ideig „elketyeghet”, habár egyre jobban látszik, hogy hiányzik az a pénzbeli, valamint logisztikai és egyéb támogatás, melyet korábban külföldi műveleteihez az orosz államtól kapott.
Kedves Olvasónk!
Ez az elemzés a Portfolio Signature cikkei közé tartozik. A cikk folytatódik, de csak egyedi előfizetéssel olvasható.
A Signature tartalmakhoz való hozzáférés díja havi előfizetéssel 2 490 forint. Az éves előfizetés díja 29 845 forint. Ha még nincs előfizetésed, az alábbi gombra kattintva könnyedén és gyorsan csatlakozhatsz a Signature előfizetői programunkhoz.
Általános Szerződési Feltételek | Gyakran felmerülő kérdések