A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) rendszeresen tart többoldalú hadgyakorlatokat a délkelet-ázsiai országok részvételével. A mostani alkalom azért különleges, mivel Pekingnek régóta vitája van a Dél-kínai-tenger ellenőrzése miatt Malajziával és Vietnammal, de ennek ellenére ezek az országok is részt vettek a manőverekben.
A jelentés szerint a hat ország célja a városi és tengeri terrorizmus, illetve a kalózkodás elleni képességek javítása, a hadseregek közötti „kölcsönös bizalom és pragmatikus együttműködés” további elmélyítése.
A Kína déli részén tartott gyakorlatokon felderítő drónokat és csúcskategóriás radarokat is bevetetettek. A kínai haderő egyik tisztjének beszámolója szerint a manőverek segítettek Pekingnek más országok kiképzési gyakorlatait megérteni és a tapasztalatokat a PLA fejlesztésére használni a jövőben.
A maritime rescue drill, as part of the ongoing https://t.co/c3pbKS7x8g
— CCTV+ (@CCTV_Plus) November 20, 2023
Collin Koh, a szingapúri S. Rajaratnam School of International Studies vezető munkatársa szerint a gyakorlat a résztvevők közötti feszültség elkerülése miatt kapta elsősorban a terrorizmus elleni küzdelem témáját. Hozzátette, hogy Peking célja emellett, hogy az Egyesült Államokhoz hasonlóan hosszútávú tapasztalatra tegyen szert a többoldalú hadgyakorlatok megtartásával.
Az eseményen a hat ország összesen 3000 katonája vett részt. Először 2014-ben rendezték meg a Kína és Malajzia részvételével a gyakorlatokat, majd fokozatosan bővülve idén először már öt ASEAN ország is megjelent.
Kiemelkedő Vietnam részvétele, ami azt jelezheti, hogy Hanoi egyensúlyozásra törekszik a Peking és Washington között futó globális versenyfutásban.
Címlapkép forrása: Guang Niu/Getty Images