ISW: egyre vadabb forgatókönyvek születnek az orosz győzelem esetére, Magyarország is veszélyben lehet

Portfolio
A washingtoni Instutite for the Study of War agytröszt elemzése szerint amerikai katonai segítségnyújtás további késleltetése Ukrajnának drámai orosz térnyerést eredményezhet, ami végül az orosz győzelemhez vezethet. A gyors segítség viszont még stabilizálhatja Ukrajna helyzetét, erősítve ezzel a NATO védelmi képességét és csökkentve a jövőbeli orosz agresszió kockázatát. A tanulmány felvázolt pár lehetséges forgatókönyvet is, amelyben Magyarország is szerepet kap.

A jelentés szerint az amerikai kormányzat jelenlegi vitája az Ukrajnának nyújtott további katonai segítségről részben abból a feltételezésből ered, hogy a konfliktus patthelyzetben van, függetlenül az Egyesült Államok beavatkozásától. Szerinte ez a nézet azonban téves. Az orosz erők előnyre tesznek szert az amerikai segítség késlekedése miatt, amely lehetővé teszi számukra, hogy megtörjék a pozíciós hadviselést és újra manőverezni kezdjenek a csatatéren. Ukrajna képtelen lehet fenntartani jelenlegi védelmi vonalait az amerikai támogatás nélkül, különösen légvédelem és tüzérség hiányosságai miatt.

Az ukrán légvédelmi rendszerek hiánya miatt hatalmas veszélynek vannak kitéve az ukrán egységek az orosz légitámadásokkal szemben.

Moszkva az elmúlt időben a siklóbombákra támaszkodva teljesen átfogalmazta a stratégiáját, esetenként során több ezer robbanóeszközt szórva le a védelmi állásokra. A tüzérség hiánya lehetővé teszi az orosz páncélos oszlopok mozgását anélkül, hogy jelentős veszteségeket szenvednének el. Az orosz előrenyomulás már most is érezhető, több mint 360 négyzetkilométer terület elfoglalásával, ami gyorsulhat az amerikai segítség hiányában.

Az ISW szerint az Egyesült Államoknak két választása van: vagy gyorsan újraindítja a katonai segítségnyújtást Ukrajnának a frontvonalak stabilizálása érdekében, vagy hagyja, hogy Oroszország legyőzze Ukrajnát.

Ez utóbbi akár azt is eredményezhetné az elemzés elmondása alapján, hogy az oroszok a NATO határokig nyomulnának előre.

Az utóbbi esetben jelentős növekedne a NATO elleni orosz támadás kockázata az Északi-tengertől a Fekete-tengerig. Állandó nyomás nehezedne Lengyelországra, Magyarországra és Romániára is egy ilyen forgatókönyv esetén, amely a legrosszabbat jelentené a NATO szempontjából. Gyakorlatilag egy nagyon hosszú védelmi vonalat kellene felállítani, amely mentén a két hatalom katonái folyamatosan farkasszemet néznének egymással.

Az ISW szerint egy megerősített ukrán hadsereg viszont Európa második legerősebbje lenne az oroszok után, és kulcsfontosságú szerepet játszana a jövőbeli moszkvai agresszió elrettentésében. Ha Oroszországnak sikerülne legyőznie Ukrajnát, ez komoly fenyegetést jelentene a NATO védelmére és növelné Oroszországnak arra való képességét, hogy nagyszabású hagyományos hadviselést folytasson a NATO-tagállamok ellen.

Az ukrajnai konfliktus eredménye tehát közvetlen hatással van a NATO jövőbeli biztonságára és képességére az orosz agresszióval szemben.

Címlapkép forrása: Wolfgang Schwan/Anadolu via Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF