A micéliumnak a gombák fonalszerű sejtjeit nevezik, amelyek az emberi agy egymáshoz kapcsolódó neuronjaihoz hasonlóan képesek elektromos impulzusok vezetésére. A kísérletsorozat során a kutatók demonstrálták, hogy a gomba micéliumának elektromos aktivitása felhasználható a környezeti ingerek érzékelésére.
Ezeket az elektromos impulzusokat aztán sikeresen alkalmazták különböző mechanikus eszközök mozgatására.
Rob Shepherd, a Cornell Egyetem anyagtudósa és a projekt vezető kutatója elmondta:
Azáltal, hogy a micéliumot egy robot elektronikájába növesztették, lehetővé tették, hogy a biohibrid gép érzékelje a környezetet és reagáljon rá.
A kutatók a P. eryngii micéliumok elektrofiziológiáján alapuló algoritmusokat fejlesztettek ki. Az így nyert jeleket egy mikrokontroller egységbe táplálták, amely lehetővé tette, hogy az UV-fény által kiváltott stimulust két különböző eszköz; egy puha, polipszerű robot és egy kerekekkel ellátott kocsi mozgására használják.
A kutatók képesek voltak befolyásolni és felülbírálni a gombák által termelt "természetes" impulzusokat, bizonyítva ezzel a rendszer érzékelési képességeinek célirányos hasznosíthatóságát.
Anand Mishra, a Cornell biorobotika professzora elmondta a technológiával kapcsolatban, hogy a biorobotokon túl arra is alkalmazható lehet, hogy többet megtudhassunk a természetes életformák által leadott elektronikus jelekről és arról, hogy azok milyen információkat közvetítenek. Ezeket alapesetben nem láthatjuk, azonban egy robot képes azt "vizualizálni" számunkra.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images