Mit kell tudni a HMPV-ről?
A HMPV egy légúti fertőzéseket okozó vírus, amelyet először 2001-ben azonosítottak, azonban egyes kutatások szerint már legalább 60 éve jelen lehet, így nem egy teljesen új betegségről van szó. A vírus a Paramyxoviridae családon belül a Pneumovirinae alcsaládba tartozik, hasonlóan a az influenzaszezonban sok megbetegedést okozó respiratorikus szincitiális vírushoz (RSV).
bármilyen életkorú embert megfertőzhet, de leginkább a csecsemők, idősek és legyengült immunrendszerrel rendelkezők számára jelent veszélyt.
A betegség lefolyása nagyon hasonló a más, időszakosan terjedő náthavírusokéhoz. Enyhébb fertőzés esetén orrfolyás, torokfájás, köhögés, láz, fáradtság jelentkezhet. A ritkán előforduló, súlyosabb megbetegedéssel járó esetekben - különösen ha bakteriális fertőzés is fennáll - akár a hörghurut, tüdőgyulladás nehézlégzés és különböző szisztémás gyulladások is felléphetnek. Utóbbi tünetek súlyosbodása esetén a beteg akár kórházi ápolásra is szorulhat.
A HMPV nagyon fertőzőképes, hasonlóan az RSV-hez és az influenzához. A vírus R0 értéke (amely azt mutatja meg, hogy egy fertőzött személy átlagosan hány másik embert fertőzhet meg),
a becslések szerint 1,4 és 1,9 között mozog, amely nagyjából megegyezik az szezonális influenza fertőzési rátájával, ami könnyű terjedésre utal.
Ugyanakkor, ez a szám még mindig elmarad a Covid-19 2-2,5 közötti R0 értékétől.
A terjedés tekintetében szintén több hasonlóság mutatható ki a már említett betegségekkel. A betegség terjedhet
-
cseppfertőzéssel (köhögés, tüsszentés során a levegőbe kerülő vírusrészecskék belégzése által),
-
felületeken keresztül (fertőzött felület megérintése után, ha az ember a szeméhez, orrához vagy szájához ér),
-
valamint szoros kontaktussal (például öleléssel, csókkal, vagy zsúfolt helyeken való tartózkodással).
Mivel a HMPV a hatóságok szerint már a korábbi években több országban is felütötte a fejét az évente jelentkező téli influenzaszezonban, nem meglepő, hogy ezúttal sem korlátozódnak a fertőzések Kínára. Hong Kongban és Indiában már jelentettek megbetegedést, valamint számos környező ázsiai országban, többek között Kambodzsában készenlétben állnak a hatóságok. Rusvai Miklós virológus elmondta, hogy
a vírus már Magyarországon is jelen van és szinte minden héten mutatnak ki új fertőzöttet.
A szakember szerint az emberek a koronavírus előtti években rendszeresen voltak kitéve a HMPV vírusnak influenzaszezonban, amelynek köszönhetően sokan immunizálódtak a betegséggel szemben. Azonban a lezárásoknak köszönhetően kimaradt néhány év a fertőződésekkel létrejövő védettségből, ez pedig a vírus okozta megbetegedések megugrásához vezetett. A virológus azt is hozzátette, hogy a betegségen a legtöbb esetben 5-6 nap alatt át lehet esni, amihez a kulcs a megfelelő pihenés és sok folyadék fogyasztása.
A Google-keresések az egekbe szöktek az új megbetegedés hírére
Korábbi írásunkban már részletesen bemutattuk a Google Trends alapjait, a Google Trends használatának főbb tudnivalóit, és összefoglaltuk, pontosan hogyan kell értelmezni a Google Trends grafikonjainak adatait, és a program "Jelenleg felkapott" aloldalát ahhoz, hogy megtudjuk, mik a legnépszerűbb témák, hírek a világban és Magyarországon.
A karácsony előtti időszakban például megnéztük azt is, hogyan alakultak a fehér karácsonyra, a fenyőfélékre, valamint a karácsonyi ajándékok miatti keresések, legutóbb pedig a 2025-ös munkanapok és munkaszüneti napok iránti érdeklődést vizsgáltuk meg.
Mivel a vírussal kapcsolatban a legnagyobb riadalmat talán az okozta, hogy a Covid járványhoz hasonlóan szintén egy Kínából induló vírusról van szó, a "HMPV" mellett a "china virus" keresési kifejezéssel kapcsolatos érdeklődést is megvizsgáltuk világszinten.
A 12 hónapos adatokból egyértelműen látható, hogy a HMPV vírus hírére kilőtt mindkét kifejezésre érkező keresések száma.
Fontos megjegyezni, hogy a fenti grafikonon látható szaggatott vonal azt jelzi, hogy a kifejezést jelenleg is rengetegen használják, így a rendszer csak megbecsülni tudja az érdeklődés arányait.
Ha a "covid" kifejezést is belevesszük az összehasonlításba és tágabb időszakot vizsgálunk, látható, hogy a 2019-ben világjárványt okozó koronavírus jóval nagyobb érdeklődést generált a járvány felfutásakor, mint most a HMPV.
Azonban, mivel az elmúlt években a Covid-19 járványt egyre jobban megismerték az emberek és lecsengett a vírus az oltásnak és a védelmi intézkedéseknek köszönhetően,
mostanra a HMPV vírus nagyobb érdeklődést generál a koronavírusnál.
Globálisan területileg jelentős különbségek figyelhetőek meg a vírusok (HMPV és Covid) iránti internetes érdeklődésben. Míg a HMPV iránt nem meglepő módon leginkább ázsiai országokban magas az érdeklődés, addig az Egyesült Államokban és a legtöbb dél-amerikai országban továbbra is a Covidra érkezett több keresés a HMPV-járvány tavaly december végi kitörése óta.
Az európai térképre pillantva láthatóan a megosztottak a kontinens országai: Nagy-Britanniában, valamint számos dél és kelet-európai országban a HMPV vírus, míg Franciaországban és Spanyolországban a Covid váltott ki nagyobb érdeklődést az interneten.
Áttérve Magyarországra, december végétől nézve hasonló kiugrást láthatunk a vírussal kapcsolatos keresési kifejezésekben, mint a globális adatokban.
Ha a vármegyékre lebontva vizsgáljuk a képet, látható, hogy a nagy médiavisszhangot kapó HMPV, az ország nagy részén (nyolc megyében és Budapesten) nagyobb érdeklődést produkált az általános "vírus", valamint a a "Covid" keresőszavaknál.
zala, somogy és pest vármegyékben azonban az elmúlt időszakban is nagyobb volt a Google-ben a keresési intenzitás a "Covid" keresőszóra, mint a HMPV vírussal kapcsolatos kifejezésekre.
A cikket a Google támogatta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images