
Emmanuel Macron francia elnök belső köreiben felmerült a parlament feloszlatásának és előrehozott választások kiírásának lehetősége az elmúlt hetekben.
Az idő előtti nemzetgyűlési választásokra akár már az idei ősszel sor kerülhetne.
Bár döntés még nem született, a kiszivárgott információk szerint a konzultációk már zajlanak, és több forgatókönyv is terítéken van. Az egyik lehetőség szerint Macron akár 2026-ig is várhatna, hogy a parlamenti választásokat a tervezett önkormányzati voksolással egy időben tartsa meg, ezt azonban egyes tanácsadói kockázatosnak tartják.
Macron hivatalosan még mindig kitart azon álláspontja mellett, hogy mandátuma lejárta előtt, 2027-ig nem akar előrehozott választásokat.
A választások időzítése különösen érzékeny politikai kérdés, mivel a jelenlegi stabilitást megbontaná egy hirtelen szavazás. A tavaly nyári nemzetgyűlési választáson Macron súlyos vereséget szenvedett, koalíciója elvesztette képviselőinek harmadát, és egyik párt sem szerzett többséget a parlamentben. Az ezt követő hónapok politikai káoszt hoztak, amit csak 2023 decemberében sikerült részben rendezni azzal, hogy Macron először Michel Barnier korábbi brexit-ügyi főtárgyalót bízta meg a kormányalakítással, de kérészéletű lett kabinetje a költségvetési viták miatt.Ezután Francois Bayrout nevezte ki miniszterelnöknek.
Egy újabb választás azonban ismét megingathatná ezt a törékeny egyensúlyt.
A potenciális előrehozott választások a Marine Le Pen vezette szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülésnek (RN) is új lehetőséget nyújthatnának. Az RN jelenleg a parlament legnagyobb frakciója, és a tavalyi sikerük újabb lendületet adhat nekik, hogy akár a kormányzás közelébe is kerüljenek.
Bár Le Pent márciusban bűnösnek találták sikkasztás miatt, és öt évre eltiltották a közhivatalok vállalásától, fellebbezése nyomán a bíróság már 2026 közepére dönthet az ügyben – ez akár lehetővé is teheti számára, hogy mégis elinduljon a 2027-es elnökválasztáson.
Macron nemcsak belföldi, hanem nemzetközi fronton is aktívabb lett az utóbbi időszakban, különösen Donald Trump amerikai elnök kiszámíthatatlan geopolitikai lépéseire reagálva. A francia elnök európai partnerekkel próbálja összehangolni a Kijev melletti kiállást és az európai szuverenitás megerősítését. Ez a külpolitikai aktivitás hozzájárult ahhoz, hogy Macron népszerűsége ismét emelkedni kezdjen:
a legfrissebb Ifop-felmérés szerint márciusra 31%-ra nőtt a támogatottsága, ami jelentős, 7 százalékpontos növekedést jelent az előző hónaphoz képest.
Ugyanakkor – a Bloomberg szerint – a kormánypárti politikusok között is akadnak, akik aggódnak az előrehozott választások kockázatai miatt. A jelenlegi törékeny többség könnyen tovább gyengülhetne, ha Macron a következő hónapokban urnák elé vinné az országot. Le Pen visszalépése esetén a párt második embere, Jordan Bardella lehet az ellenzék élharcosa: a felmérések szerint jelenleg ő a legesélyesebb jelölt a 2027-es elnökválasztás első fordulújának megnyerésére, ha a jelenlegi trendek folytatódnak. Az pedig egyelőre kérdéses, hogy ki lenne az ellene labdába rúgni képes mérsékelt jelölt.
Címlapkép forrása: EU
Kemény üzenetet küldött Trump, váratlan bejelentést tett Putyin - Háborús híreink vasárnap
Cikkünk folyamatosan frissül.
Egyértelmű Amerika üzenete Moszkvának és Kijevnek: nem akarnak több időt áldozni a tárgyalásra
Ha nem fognak megoldásra jutni.
Rossz helyre mennek a fejlesztési pénzek, de nem feltétlen az állam a rossz gazda
Új, keresletszemléletű beruházások kellenek a pénzosztogatás helyett.
Pusztító hatása lehet Trump vámjainak az amerikai napenergia-iparra
Van, amit ő sem tud megállítani.
Kiverte a biztosítékot Donald Trump legújabb lépése: de akad olyan is, aki ünnepel
Letartóztattak egy bírót.
Fontos bejelentést tett Donald Trump kormánya: segíthetnek a vámháború kárvallottjain
Több tízmilliárd dollárra rúghat a bevételkiesés.
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató- díjmentes, interaktív előadás
Hasznos, gyakorlati, érthető.
Elmondta az ukrán politikus, Trump hogyan válhatna még Kennedynél is ikonikusabb elnökké
Egy dolgot kellene csak tennie.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.