
A közösségi médiában ma kezdtek el terjedni a hóval részben borított járműről készült fotók, amelyeket először valószínűleg a Military Informant Telegram-csatorna tett közzé. A jármű elhagyatottnak tűnik, bár nem láthatók rajta nyilvánvaló sérülések. Nem világos, hogy még mindig ukrán kézben van-e, vagy orosz erők foglalták el.
Rare BMP-55 prototype somewhere in Ukraine. The BMP-55 was an attempt to create a heavy APC on T-55 chassis. The engine was moved to the front and the entire vehicle was uparmored to be RPG-resistant (except for the rear), never mass produced #ArmoredWarfare
— Armored (Warfare) April 22, 2025
A páncéltest hátuljára kék festékkel az "M113" feliratot festették, feltehetően vicces utalásként az amerikai gyártmányú páncélozott szállító járműre, amely szintén szolgálatban áll az ukrán hadseregnél, bár páncélvédettség tekintetében kanyarban sincs a behemóthoz képest.
A BMP-55-öt eredetileg a harkivi páncélozott járműjavító üzem fejlesztette ki 2000 körül, azzal a céllal, hogy hasznosítsák a feleslegessé vált T-55-ös tankokat, amelyeket már nem tartottak alkalmasnak az első vonalbeli szolgálatra. A járművet elsősorban exportra fejlesztették, hogy a T-55-öt üzemeltető számos ország számára költséghatékony megoldást kínáljanak "modern" nehéz gyalogsági harcjárművek beszerzésére.
Az első, és eddig egyetlen prototípust 2009-re fejezték be, de egyetlen megrendelés sem érkezett a járműre, így végül soha nem került sorozatgyártásra.
Azt nem lehet tudni, hogy a fotókon szereplő példány új gyártmány-e, vagy az eredeti prototípus. Utóbbi esetben a jármű még egy múzeumba is beférhetne, hiszen teljesen egyedi eszköz.
A fejlesztés során eltávolították a T-55-ös tornyát, és egy új páncélozott, csapatszállító felépítményt szereltek a tank alvázára. Az új járműben a motor és a sebességváltó a páncéltest elején kapott helyet, egyetlen egységként, amit gyorsan ki lehetett cserélni.
A gyártó hivatalos adatai szerint a BMP-55 súlya körülbelül 28,5 tonna fegyverzet nélkül. A jármű állítólag akár 10 katona szállítására is képes, bár a gyártó szabványos nyolcfős gyalogsági rajt határoz meg. A katonák a hátul elhelyezett rámpán keresztül szállnak ki, ami a sebesültek berakodását is megkönnyíti. A járművet háromfős személyzet működteti.
A nemrég látott páncélozott szállító jármű tetején, a bal oldalon két páncéltörő irányított rakéta indítószerkezete látható, bár maguk a rakéták nem látszanak. Az eredeti kialakításban a jobb oldalon is volt egy távirányítású fegyverállomás 12,7 mm-es nehézgéppuskával, de ezt azóta eltávolították a járműről.
A BMP-55 frontpáncélzata állítólag ellenáll a 25-30 mm-es gépágyú tüzének, míg a hátsó páncélzat a 14,5 mm-es páncéltörő lövedékek ellen nyújt védelmet. A jármű aljára szerelt páncélzatot úgy tervezték, hogy védelmet nyújtson a TM-57 páncéltörő aknák robbanása és hasonló fegyverek hatásai ellen.
Összehasonlításként egy sztenderd, orosz és ukrán erők által is használt BMP-2-est egy 14,5-ös nehézgéppuskával lényegében bármilyen szögből ki lehet lőni.
A harckocsikból átalakított szállítójárművek egyébként ritka, de egyáltalán nem ismeretlen koncepciót képeznek. Legismertebb alkalmazójuk Izrael, ahol a frontszolgálatra alkalmatlannak talált harckocsikból több ilyen járművet is fejlesztettek, igen nagy sikerrel.
A címlapkép illusztráció, egy T-55-ös harckocsi látható rajta. Címlapkép forrása: Getty Images
Megélhetési pánik tört ki Amerikában: az emberek 2008-as stratégiákhoz nyúlnak
A Google szerint sokan keresnek majd a "globális pénzügyi válság" kifejezésre.
Meglepő fordulat: a Hamász kész tárgyalni a hosszú távú tűzszünetről
A fegyverletétel azonban nem opció.
Letaglózó jóslat érkezett: súlyos veszély felé tart az emberiség a mesterséges intelligencia miatt
Óriási mérföldkövek dőlhetnek le, Kína pedig csúnyán bekavarhat az elemzők szerint.
Cáfolja Ukrajna Putyin állítását, történelmi találkozó zajlott Rómában – Háborús híreink szombaton
Fontos tárgyaláson vannak túl.
Az ukránok szerint nem igaz, hogy kiszorították volna csapataikat a kurszki régióból
Továbbra is folytatják műveleteiket az orosz területeken.
Megint olyat húztak Bezosék, ami felkavarta a kedélyeket az interneten
Megnéztük a Google Trends számait.
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.