
Így fogadták a Szent Péter téren várakozók a fekete füstöt
Egyre többen várják a konklávé eredményeit a Szent Péter téren a Szent Péter-bazilika előtt, ők így fogadták a gomolygó fekete füstöt:
WATCH: See the Vatican crowd react to the black smoke in a Politics Global exclusive video pic.twitter.com/5TIQ0KV0Qs
— Politics (Global) May 8, 2025
Délután folytatódik a konklávé
Újabb két kör szavazás jöhet este. A délelőtti fekete füst azt jelenti, hogy lement a két körös szavazás, mindegyik eredménytelenül. Ez egyben azt is jelzi, hogy legkorábban délután lehet meg legkorábban az új pápa, mivel a délelőtti két fordulóban senki sem szerzett legalább 89 szavazatot a 133 bíboros közül.
A bíborosok most ebédelni fognak, valamint visszatérnek a rezidenciájukra, ahol továbbra sem kommunikálhatnak a külvilággal, valamint egymástól is el lesznek választva.
Pápaválasztás 2025: másodjára is fekete füst szállt fel
Másodjára is eredménytelenül zárult a konklávé szavazása, ezt pedig a Sixtus-kápolna kéményéből gomolygó fekete füst jelezte a nagyvilág számára.

Giovanni Battista Re bíboros: remélhetőleg estére fehér füst fog felszállni
Remélem, hogy ma este, amikor visszatérek Rómába, látni fogom a fehér füstöt
- mondta Giovanni Battista Re bíboros, aki túl idős már ahhoz, hogy részt vegyen a konklávén.
Azt is elmondta, hogy szerinte az új pápa legnagyobb feladata az lesz, hogy megerősítse a hitet a világban. A bíboros Pompejiben tett látogatást, de hamarosan visszaérkezik a Vatikánba.
(Sky News)
Minden szem a kéményre szegeződik
A tegnapi nap után ma ismételten jelentős csúszás tapasztalható. A második kör eredményének már régen jönnie kellett volna, sőt, lassan már a harmadik kör eredményét is (ha szükség lenne rá) ismernie kellene a világnak.
A közvetítésben jelenleg a tetőn mászkáló sirályok jelentik a legnagyobb izgalmat, amelyek folyamatosan a kémény körül repkednek.
Pápaválasztás 2025: vatikáni források szerint ez a hét név került elő a legtöbbször az esélyesek között az első kör után
Szűkül azoknak a neveknek a listája, amelyeket a média potenciálisan esélyesnek tart a Szentszékre.

Jelentősen elcsúszhat a program
Az, hogy a második kör szavazásának eredményei késnek, ez több lehetőséget tartogat:
- Egyrészt később jön ki a második kör eredménye, ezen még kifejezetten kevés az esély arra, hogy fehér füst szálljon fel. Ha mégis így történne, akkor nincs szó további körökről, vége a konklávénak.
- Ha másodjára is fekete füst száll fel, akkor az azt jelenti, hogy jelentősen elcsúszhat a pápaválasztás második napjának programja. A harmadik körnek még a délelőtt be kellett volna eredetileg fejeződnie, de erre egyre kisebb esély mutatkozik.
A második szavazás eredménye is késik
Csütörtökön 10:30 körülre várták az első füst felszállását, de ez továbbra sem következett be közel 11 óráig, ami azt jelenti, hogy ismét elhúzódik a konklávé szavazása. Tegnap közel kettő órát csúsztak.
Itt lehet élőben követni a Sixtus-kápolna kéményét
A The Independent az X csatornáján osztott meg élő közvetítést, amelyen folyamatosan követni lehet a Sixtus-kápolna híres kéményét.
Watch live: Vatican chimney view as conclave begins to elect new pope https://t.co/hwqOB8BHKB
— The (Independent) May 8, 2025
Az olasz lap szerint egy név egyre többször kerül elő a következő pápa fő esélyeseként
Továbbra is a hatalmas kérdést jelent, hogy ki lehet a következő pápa, a fogadóirodáknál továbbra is ugyanazokat a neveket emlegetik. Az olasz Corriere della Sera ma beszámolt arról, hogy
egyre több pletyka kering Pierbattista Pizzaballa jeruzsálemi latin pátriárka esélyeinek növekedéséről.
Itt a magyarázat: ezért késhetett annyit tegnap az első füst
Tegnap jelentősen, közel két órát késett az eredetileg bejelentetthez képest az első füst a Sixtus-kápolna kéményéből. Egyes vélekedések miatt ennek elsődleges oka, hogy a konklávé összetétele minden eddiginél sokszínűbb, és soknyelvű. Korábban a latin volt a konklávé nyelve ez mára lazult és sok bíboros nem tud olaszul, ez pedig jelentősen megnövelhette a kommunikáció idejét.
(AP)
Pápaválasztás 2025: nagy lehet a megosztottság, jó eséllyel hosszú konklávé várható
Stephen Wang atya, a római angol kollégium rektora a Sky Newsnak nyilatkozott, amelyben felhívta a figyelmet, hogy hosszú konklávéra lehet számítani.

Nincs változás a fogadóirodáknál: Erdő Péter továbbra is az esélyesek között
Tegnap óta csak minimális változás történt a legnagyobb fogadóirodáknál a következő pápa személyét illetően, továbbra is az olasz Pietro Parolint tartják a legesélyesebbnek, mögötte pedig a Fülöp-szigeteki Luis Antonio Taglét. Ismét két olasz, Pierbattista Pizzaballa és Matteo Zuppi következik.
Az élmezőnyben van az esztergomi érsek, Erdő Péter neve is, akit kifejezetten a konzervatív tábor támogathat.
Gyűlik a tömeg a Szent Péter téren
Tegnap este 45 ezren követték az eseményeket a Szent Péter téren, amikor este 9 óra körül fekete füst szállt fel a Sixtus-kápolna kéményéből. Csütörtök délelőtt is egyre többen várják a konklávé eredményét, a második szavazásról hamarosan értesülhetnek is a jelenlévők.
Ez lehet az új katolikus egyházfő pápai neve
A fogadóirodáknál arra is lehet tenni téteket, hogy mi lesz az új pápa neve, bár sokkal kevesebb helyen, mint az új Szentatya személyére. A Ladbrokes és a Coral is új gondolja, hogy a következő pápa a legnagyobb eséllyel a Ferenc nevet fogj viselni, majd ez követi a János Pál, János, Benedek, Leó és a Pál. Meglepő egyébként, hogy a Donald-ra meglehetősen kicsi esélyt adnak, mégis a fogadók között ez az egyik legnépszerűbb választás.
Pápaválasztás 2025: lezárták a Sixtus-kápolna ajtaját, kezdődik a második szavazás az új egyházfőről
A bíborosok megkezdték a következő szavazási fordulót az új pápa megválasztására a Sixtus-kápolnában - tudósított a Sky News.

A modern kommunikáció háttere: így lett a füst az egyik legfontosabb szereplő
Szinte az egész világ izgatottan nézi a Sixtus-kápolna kéményét, hogy megtudják, milyen színű füst fog onnan felszállni. A hagyomány közismert: a fekete füst azt jelenti, hogy még nincs új pápa, a fehér füst az új katolikus egyházfő megválasztását jelzi. Kevésbé ismert, hogy ezt mivel érik el, pontosan milyen kémiai folyamatok vannak a háttérben.
A titoktartás érdekében a szavazólapokat már a 15. század óta elégetik, de a Sixtus-kápolnában kémény csak a 18. században jelent meg, hogy védjék a freskókat, ezzel láthatóvá vált a külvilág számára is, hogy mi zajlik odabent. Ezt eleinte egyébként nem tekintették jelzésnek, de idővel sokan egyértelműen úgy értelmezték a kint összegyűltek, hogy ez bizony fontos.
A 19. századra alakult ki az első gyakorlat, akkor a füst azt jelezte, hogy nincs pápa, viszont, ha elmaradt a füst, az azt jelentette, hogy megvan az új pápa.
Ez viszont folyamatosan gondot okozott, mivel nem jelezték egyértelműen, hogy akkor mi a helyzet.
A Vatikán is felismerte, hogy ez nem lesz megfelelő, ezért kidolgozták a fumata nera (fekete füst) és a fumata bianca (fehér füst) gyakorlatát. Kezdetben nedves szalmát és kátrányt adtak az égő szavazólapokhoz, ez fekete füstöt eredményezett. Ez viszont 1939-ben és 1958-ban is kihívást jelentett a külső szemlélődők számára: első alkalommal a fehér füst kezdett feketére váltani, másodjára pedig a szürke szín nem volt értelmezhető pontosan. A bakik hatására felismerték, hogy professzionálisabb megoldásra van szükség.
2013-ban a Vatikán megerősítette, hogy a fumata-receptjeik immár egy tiszta fekete füst receptjéből állnak: kálium-perklorát (KClO₄), egy „oxidáló anyag”, amely oxigént biztosít a reakcióhoz; antracén, egy kőszénkátrányból származó szénhidrogén, amely nehéz füstöt termelő üzemanyagként szolgál; és kén, amelyet az égési sebesség és a hőmérséklet beállításához adnak hozzá. A fehér füstöt sokkal tisztább tüzelőanyag-keverékkel és erősebb oxidálószerrel állítják elő. A perklorátnál is reaktívabb kálium-klorát (KClO₃) biztosítja a forró, erőteljes égést. A laktóz üzemanyagként működik, gyorsan és tisztán vízgőzzé és szén-dioxiddá égve.
A modern eljárások bevetésével mára már elkerülhetőek azok a fiaskók, amelyek korábban zavart okoztak, így a füst egyértelmű jelzéssé vált a világ számára.
A fekete füst, ami fehér
1939-ben konklávét tartottak, amelyen Eugenio Pacelli, a későbbi XII. Piusz pápa már a második körben szűken elérte a megválasztásához szükséges kétharmados szavazatarányt, a 62 bíborosból összesen 42-en szavaztak rá. A korábbi camerlengo kért egy harmadik kört is magára, hogy megerősítsék a döntést. Harmadjára is meggyőző szavazatmennyiséget kapott, ezért ez lett a modern időszak egyik legrövidebb konklávéja.
Az eset azonban mégsem emiatt lett híres igazán, hanem egy baki miatt a füsttel. A harmadik körben ugyanis felszállt a Sixtus-kápolna kéményéből a várt fehér füst, azonban ez később elkezdett egyre feketébbé válni, ez pedig értetlenséget váltott ki a jelen lévők körében. A helyzetet Vincenzo Santoro, a konklávé titkára ezután üzenetet küldött a Vatikáni Rádiónak, hogy megerősítse: a füst fehér, és Pacelli megválasztásra került.
Ismét a Pál-kápolnában a bíborosok
Reggel 7:45-kor a Pál-kápolnába vonultak át a konklávé tagjai, ahol imádsággal indították a napot.
Nagyjából 9:30 körül a bíborosok átvonulnak a Sixtus-kápolnába, ahol rájuk zárják az ajtót és hamarosan megindulhat a második szavazás a következő katolikus egyházfő személyéről.
(Sky)
Továbbra is marad a teljes elzárás a külvilágtól
A bíborosok tegnap este az első kört követően elhagyták a Sixtus-kápolnát és visszatértek a szálláshelyükre pihenni, de ez nem jelenti azt, hogy a korábban meghozott szigorú kommunikációs szabályok megszűnnének. A pápa kiválasztásáig továbbra sincs lehetőségük semmilyen párbeszédre a külvilággal, sem online, sem közvetlen formában.
Ez lesz a mai program
Mivel május 7-én nem sikerült a konklávénak döntésre jutnia a következő pápa személyével kapcsolatban, ezért ma újabb szavazási körök várnak a bíborosokra. A mai napon korán fog indulni a program, összesen négyszer szavazhatnak az új egyházfőről, amennyiben szükség lenne rá:
- 7:45-kor a bíborosok elindulnak a Santa Martából az Apostoli Palotába, és 8:15-kor szentmisét és laudációt celebrálnak a Pálos kápolnában.
- 9:15-kor délelőtti imádsággal kezdenek a Sixtus-kápolnában, majd szavaznak, nagyjából 10:30-ra várható ennek az eredménye.
- A harmadik köre eredményei 12:00 magasságában esedékesek.
- 12:30-tól visszatérnek a Santa Martába ebédelni a bíborosok.
- Délután 15:45-kor visszatérnek az Apostoli Palotába, és 16:30-kor a Sixtus-kápolnában folytatják a szavazást.
- 17:30-kor lesz meg a negyedik kör,
- 19:00-kor az ötödik kör eredménye, ha még mindig nem jutnának döntésre a bíborosok.
Tegnap 7 óra környékére várták az első eredményt, de csak két órával később szállt fel a fekete füst a Sixtus-kápolna kéményéből, szóval egyáltalán nem kizárt, hogy ma is elhúzódó szavazások lehetnek, amelyek a tervezettnél később mutatnak eredményt.
Ma már nem lesz több szavazási kör
Első körben nem sikerült pápát választani a 133 bíborosnak, fekete füst szállt fel a Sixtus-kápolnából.
A bíborosok visszatérnek vatikáni rezidenciáikra, és holnap ülnek össze újra a kápolnában.
Pápaválasztás 2025: Felszállt az első füst a Sixtus-kápolnából
Fekete füst szállt föl szerda este a vatikáni Sixtus-kápolnából, ami azt jelenti, hogy első körben nem sikerült pápát választani az erre jogosult 133 bíborosnak.

Egyelőre nem füstöl a Sixtus-kápolna kéménye
Már több mint két órája elkezdődött a konklávé, de még nincs eredmény. A világ a Sixtus-kápolna kéményét figyeli, de egyelőre csak sirályokat látni a tetőn.
A Sky News tudósítója szerint a Szent Péter téren gyülekező hívek közül már többen türelmetlenek. Korábban arról szóltak hírek, hogy 19 óra körül lezárulhat az első szavazási forduló.
A kéményből fekete füst száll fel, ha nem sikerült pápát választani, és fehér, ha igen.
Pápaválasztás 2025: A fél világ erre várt, elhangzott az extra omnes a Vatikánban
Bezárták a Sixtus-kápolna ajtaját, ezzel elkezdődött a Vatikánban a konklávé, amelyen megválasztják az új pápát.

Mostantól semmi kommunikáció
A pápaválasztási joggal bíró bíborosok letették az esküt, ettől kezdve a titoktartás kötelező őket arra, hogy ne kommunikáljanak a külvilággal. Ez egyben azt is jelenti, hogy a modern mobiltelefonoktól is megfosztják őket, mindenkitől elvették ezeket.
A konklávé belső szavazás bármilyen nemű rögzítése is tilos.
A technikusok előzetesen felmérték az épületet, hogy nincsenek-e titokban elrejtett készülékek a falakban vagy a padsorokban. A bíborosok egészen addig nem kapják vissza a készülékeiket, ameddig az új pápát meg nem választják.
(ABC)
Így kezdődött a szertartás a Sixtus-kápolnában
Az egyik legnagyobb esélyesnek tartott Pietro Parolin kezdte az eskütételt, miután a Bíborosok Kollégiuma elénekelte a Veni Creator Spiritus éneket, melyben a Szentléleket kérik, hogy segítse őket a pápaválasztásban. A szöveg egész pontosan így hangzik:
Veni, Creator Spiritus,
mentes tuorum visita,
imple superna gratia
quae tu creasti pectora.
Volume Up: Cardinal electors chant the Veni Creator Spiritus as they gather in the Sistine Chapel before taking the oath. This ancient hymn calls upon the Holy Spirit to guide their hearts in selecting the new Pope.Veni, Creator Spiritus,mentes tuorum visita,imple superna pic.twitter.com/gH4YcRN4zF
— EWTN (Vatican) May 7, 2025
Gyülekezik a tömeg a Szent Péter téren
Egyre több hívő gyűlik össze a Szent Péter téren, ahol a történelmi döntést várják. A beszámolók szerint sokak kifejezetten nagy elvárásokkal tekintenek a következő órára. Az első szavazás eredménye nagyjából 7 óra körül várható, ám a legtöbb várakozás egyelőre nem jósolja, hogy fehér füst fog felszállni a kéményből.
(AP)
Itt van, mikor lehet meg a döntés a következő személyéről
A fogadóirodáknál arra is lehet téteket tenni, hogy melyik nap lesz meg a következő pápa. A legkevesebbet a május 8-a, vagyis a holnapi nap fizet, ezt 6/5-tel adják (ebben az esetben 50 forintos téttel 60 forintot lehet nyerni), tehát ez tűnik a legvalószínűbb forgatókönyvnek. Ezt követi a május 9-e, vagyis a péntek, erre 7/4 az odds, május 10-re 10/1, valamint a mai napra 11/1. Ezek alapján nagyon kevés az esély arra, hogy még ma fehér füst szállna fel a Sixtus-kápolna kéményéből.
Bevonulnak a bíborosok a Sixtus-kápolnába
A Pál-kápolnából a Sixtus-kápolnába sétál át a 133 bíboros, ahol zárul az ajtó majd megindul a szavazás az új pápa személyéről.
(DW)
Egy rekord, ami szinte biztosan nem fog most megdőlni
A pápaság hosszú történelmében igencsak extrém esetek is előfordultak, így nem volt kivétel nélkül az sem, hogy szinte gyerekeket választottak meg a katolikus egyház vezetésére. A legfiatalabban trónre lépő címét szinte egész biztosan az 1032-ben megválasztott IX. Benedek viseli, ám ezzel van egy probléma: nem tudni pontosan, hogy mikor született, ezért csak becsülni lehet az ő életkorát ekkor. A legtöbb feljegyzés alapján 10 és 14 év közé tippelik az életkorát.
Mivel ezt nem lehet pontosan igazolni, ezért elfogadottnak inkább XII. János 955-ös megválasztása számít, ő ekkor 16 éves volt. Nem volt sokáig Róma püspöke, 963-ban megfosztották trónjától, majd egy évvel később meghalt. Most a bíborosok legfiatalabb tagja is 45 éves.
A legfiatalabb zárja az ajtót a Sixtus-kápolnában
Pontban 16:30-kor a bíborosok elindulnak a Sixtus-kápolna világhírű mennyezeti freskói alá. Az ajtót hagyományosan a Bíborosi Kollégium legfiatalabb tagja zárja le, aki most a 45 éves, ukrán származású Mikola Petrovics Bicsok. Ő a nyugat-ukrajnai Ternopilban született 1980-ban, 2005-ben szentelték pappá. Ezt követően Oroszországban, Ukrajnában és az Egyesült Államokban is teljesített szolgálatot.
Ferenc 2020-ban nevezte ki a melbourne-i Szent Péter és Pál egyházmegyéjének püspökévé, Peter Stasiuk utódjául. 2024. december 7-én bíborossá is kinevezte az egyházfő.
A bíborosok a Pál-kápolnánál gyülekeznek
A bíborosok a Pál-kápolnánál gyűlnek össze, hogy imádkozzanak, majd a Sixtus-kápolnához vonulnak, ahol a Veni Creator Spiritus (Jöjj, Szentlélek) énekét éneklik. Hamarosan megkezdődik az első szavazás.
(Sky)
A nagy kérdés: mekkora korszak jön most a katolikus egyház életében
A konklávét követően több forgatókönyv is lehetséges, hogy hosszabb vagy rövidebb időszak jön-e az egyház életében. A történelem során a leghosszabb pápasággal kapcsolatban nem tökéletes az egyetértés, mivel nem mindenki azonosan közelíti meg a kérdést. Ha a hivatalos adatokat vesszük, akkor egyértelműen
az 1846 és 1878 között 32 éven keresztül egyházfői pozíciót betöltő Boldog IX. Piusz állt a legtovább a Vatikán élén.
Különlegesség, hogy ő volt az utolsó, aki király is volt egyben, ám mivel az olasz csapatok 1870-ben elfoglalták Rómát, ezzel a Pápai Állam megszűnt létezni, ezzel a királyság is véget ért. Második helyen a 2005-ben elhunyt II. János Pál pápa áll.
Van azonban egy körülmény, amely máig vita tárgyát képezi az egyháztudósok szemében, ez pedig nem más, mint az első pápának, Szent Péternek a szerepe. Abban ugyanis nincs egyetértés, hogy pontosan mettől meddig volt ő a katolikusok vezetője, a legtöbb dátum szerint 32 vagy 33 körültől egészen 64-ben vagy 67-ben bekövetkezett haláláig vitte ezt a szerepet. Mindez egyben azt is jelentené, hogy a 35 éves pápaságával valójában ő vezeti a rangsort.
Hamarosan zárul a Sixtus-kápolna ajtaja
A bíborosok rövid pihenője pontosan 15:45-kor ér véget, innentől átvonulnak az Apostoli Palotába, majd innen 16:30-kor a Sixtus-kápolnába, ahol megkezdődik a szavazás. A mai napon csak egy alkalommal fognak szavazni a bíborosok, amennyiben ár ezen eléri valaki az összes leadott voks kétharmadát (vagyis legalább 89 szavazatot), akkor este 7 óra magasságában szállhat fel a fehér füst. Ha ez mégse sikerülne már az első körben – amire egyébként elég jó esély van –, akkor holnap délelőtt lesz újabb kettő, valamint szükség esetén délután is kettő kör.
Mikortól lesz a pápa ténylegesen pápa
Természetesen a konklávé megválasztása után még nem válik azonnal pápává valaki, ezt követően még egy csomó dolgot meg kell tennie. Az első és legfontosabb, hogy egyáltalán vállalja el a Vatikán vezetését. Ezt követően választania kell egy pápai nevet, ahogy ezt követően szólítani fogják. Amennyiben püspök az illető, akkor nincs szükség kinevezésre, de ha nem, akkor még ezt is szükséges gyorsan lebonyolítani.
A pápai szabó már a konklávét megelőzően három különböző méretben elkészíti a fehér ruhát, amelyet felöltve az új pápa kiáll a Szent Péter-bazilika középső erkélyére, miután a protodiakónus bíboros (a diakónusok rendjében az első bíboros) kihirdette a nevét a tömeg előtt. Itt az új egyházfő üdvözli a tömeget, majd Urbi et Orbi áldását adja a tömegnek, Rómának és az egész világnak.
A ceremóniáknak ezzel még nincs vége, ugyanis az új pápára még vár a megkoronázás a tiarával, bár ezt már 1963 óta nem szokták megtenni.
Elmaradhatatlan viszont az ünnepélyes szentmise, ahol felhúzzák az új Szentatya ujjára a pápai gyűrűt és adják rá a palliumot, amelyet a miseruha fölött visel.
Ezt követően még Róma püspökeként is el kell foglalnia a székét a Római Egyházmegye székesegyházában.
Kicsoda Erdő Péter, aki az első magyar pápa lehet?
Erdő Péter esztergom-budapesti érseket, Magyarország prímását a szakértők, a világlapok és a fogadóirodák is a pápai címre legesélyesebb bíborosok között tartják számon. Erdő Péter imponáló teológiai munkássággal rendelkezik, és már nagyon fiatalon az egyházi ranglétra csúcsaira jutott: mindössze 50 évesen lett érsek és prímás, 51 évesen bíboros. Kiterjedt nemzetközi kapcsolati hálóval rendelkezik, több nyelven beszél, és jó diplomatának tartják, aki a különböző ideológiai táborok között képes közvetíteni.

A híveket kérdezi a média a várakozásokról
Több stáb is arról faggatja a Szent Péter téren tartózkodókat, hogy mit várnak a mai konklávétól. Különböző neveket emlegetnek, hogy kit szeretnének következő pápának, a leggyakrabban azonban az a motívum tér vissza, hogy „gyors választást várnak”.
Közösségi médiába posztolgatással tölti az idejét a konklávé előtt több bíboros is
Hamarosan megkezdődik a bíborosok titkos választása a Sixtus-kápolnában, ám előtte még van némi idejük pihenni és átgondolni a választásukat. Néhányan arra használják ki ezeket a szabad perceket, hogy a közösségi médiában tegyék közzé a gondolataikat, hamarosan ugyanis el lesznek vágva a külvilágtól, nem lesz számukra lehetséges a kommunikáció. Változatos témákban nyilvánultak meg:
- Natalio Chomali chilei bíboros például egy videót osztott meg követőivel, amin éppen a fehér ingét mossa, és arról ír, hogy a ruhadarab „kifogástalan állapotban legyen a konklávéra”.
- Pablo Virgilio David filippínó bíboros azt latolgatja, hogy mennyi ideig tarthat pontosan a választás, de ezt gyorsan rövidre is zárja: „Ez az Úrtól függ”.
- Joseph Tobin amerikai bíboros imákat posztolt az X-re, amelyben támogatást kért.
(ABC)
Latinul fog elhangzani először a pápa neve
Az új Szentatya nevét a következő latin mondatokkal fogják majd elmondani, a Szent Péter téren:
Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam! (Nagy örömhírt hozok: van pápánk!).
Ezt követi majd az új pápa keresztelési neve, majd a választott pápai neve, továbbra is latinul. Tehát, ha a Petrus hangzik el, az minden nyelven a Pétert jelenti, de lehet az Pietro Parolin, Peter Turkson vagy akár Erdő Péter is.
(AP)
Nem véletlenül a jelölt életkora az egyik legfontosabb kérdés
Visszatérő motívum, hogy az egyes jelöltek életkorát említik, mint mellette vagy ellene szóló érvet. Ez ugyanis jelentős szerepet játszik abban, hogy milyen pápai ciklus vár a Vatikánra: egy hosszabb vagy egy rövidebb időszakra kell felkészülniük. Persze, önmagában ez nem jelenti azt, hogy bizonyossággal az is fog történni, mint amit vártak.
Emlékezetes például, hogy 1978-ban két konklávét is kellett tartani.
Augusztusban a 65 éves olasz Albino Lucianit választották meg pápának, ekkor úgy tűnt, hogy hosszú időre megoldódott a Szentszék kérdése. Mindössze 33 nap telt el, amikor I. János Pál pápa elhunyt (halálának okairól egyébként máig több összeesküvés-elmélet kering), ezért még azon az éven újra összegyűltek a bíborosok. Ekkor az 58 éves lengyel Karol Józef Wojtyłát választották meg, aki II. János Pál néven 26 és fél éven át vezette a katolikus egyházat.
Bár szinte minden szem Erdő Péterre szegeződik, egy másik magyar származású bíboros is ott lesz a konklávén
Német László belgrádi érsek, a Kelet és Nyugat közötti párbeszéd képviselője is részt vesz a május 7-i konklávén. Bár nem esélyese a pápaválasztásnak, Ferenc pápához hasonló egyházképe és dialógusra való nyitottsága miatt fontos szerepet játszhat - számol be róla a Vreme.

Pápaválasztás 2025: hatalmas az érdeklődés, rájuk kerestek a legtöbben az első füst előtt
Ferenc pápa halálát követően ma összeül a bíborosokból álló konklávé, hogy új pápát válasszon a katolikus egyház élére. A választásra jogosult 133 bíboros a vatikáni Sixtus-kápolnában elvonulva szavazza majd meg az új egyházfőt, aki a sok szempontból is reformernek számító Ferenc utódja lesz majd a pápai székben. Az elmúlt hetekben rengeteg lista látott napvilágot a legesélyesebb pápajelöltekről, ugyanakkor a korábbi évtizedek során zajlott konklávék során is előfordult, hogy végül nem a legesélyesebb jelöltek közül került ki az egyházfő. A Google statisztikái alapján megnéztük, hogy az interneten mely pápajelöltek generálták a legnagyobb érdeklődést.

Sokat sejtető bejegyzést tett közzé az amerikai bíboros
Az X-en tett közzé egy bejegyzést Timothy Dolan bíboros, amely szerint a Pápai Észak-Amerikai Kollégium szándékait viszi magával. Mindez azt jelenti, hogy a konzervatív nézeteiről ismert egyházi vezető vélhetően ezt a vonalat fogja képviselni a konklávé során.
My brother Cardinals from America and I have left the Pontifical North American College where we were staying and are preparing to enter the conclave. I bring your intentions with me! Please keep us in your prayers. Photos: CNS/Kendall McLaren pic.twitter.com/dGaur68V7q
— Cardinal (Dolan) May 7, 2025
Ki lehet pápa?
Visszatérő tévhit, hogy a bíborosok kizárólag a testület tagjai közül választhatják ki a következő pápa személyét, viszont ez egyáltalán nem igaz. Gyakorlatilag
bárkit megválaszthatnak, aki néhány kritériumnak megfelel: férfinak kell lennie és katolikusnak.
Az is előfeltétel, hogyha nincs az illető püspökké szentelve, akkor a megválasztása esetén azonnal fel kell szentelni. Az elmúlt évszázadokban azonban inkább a bíborosok maguk közül választották meg a következő egyházfőt, nemes egyszerűséggel a tapasztalatra és a teológiai ismeretek fontosságára koncentrálva. Várhatóan most sem lesz másképpen.
Véget ért a szentmise a Szent Péter-bazilikában, visszavonulnak a bíborosok
A délutáni konklávé előtt a pápaválasztásra jogosult bíborosok most néhány órára visszatérhetnek a szállásukra, majd kora délután bevonulnak a Sixtus-kápolnába.
A Vatikán közölte, hogy hamarosan megszakítanak minden külvilági kommunikációs kapcsolatot a bíborosok számára, hogy megkezdődhessen a választás.
(AP)
Pápaválasztás 2025: Erdő Péter javította az esélyeit a bíborosok választása előtt
Nőttek az esélyei az esztergomi érseknek a Szentszékhez a legtöbb fogadóiroda szerint a célegyenesben.

Így derülhet majd ki, hogy ki lesz a következő pápa
Azt jóformán mindenki tudja, hogy a Sixtus-kápolna kéményéből felszálló fekete füst (olaszul fumata nera) jelzi a sikertelen, a fehér (fumata bianca) pedig a sikeres választást. A kémény egy 1922-ben telepített kályhához kapcsolódik, amelyben elégetek a bíborosok által leadott papírokat, ezen a választott neve szerepel. Az összegyűjtött cédulákhoz különböző vegyi anyagokat kevernek attól függően, hogy miként határozott a Bíborosok Kollégiuma.
Amennyiben fehér füst jelenik meg a kéményben, akkor megkondulnak a Szent Péter-bazilika harangjai is, hogy az ezzel az „egész világ” tudtára adják, hogy megvan az új pápa. Amennyiben a megválasztott bíboros elfogadja a tisztséget, akkor először kiválasztja a pápai nevét, majd a döntést követő egy órán belül felfedik a személyét nagyközönség előtt. Ilyenkor kilép az erkélyre, majd a várakozóknak elmondja az első áldását.
(ABC)
Életbe léptek a különleges biztonsági intézkedések Rómában és a Vatikánban
A pápaválasztás miatt különleges biztonsági intézkedések léptek életbe a Vatikánvárosban és Rómában is. Mozgósították a Svájci Gárdát és az olasz rendőrséget is egyaránt. Folyamatosan növekszik a Szent Péter térre érkező hívek száma, őket az olasz rendőrök ellenőrzik át a belépést megelőzően. A hatóságok összesen 4000 fővel képviseltetik magukat a téren.
Külön figyelnek a drónokra és az elektronikus jelzavaró berendezésekre, amelyek megzavarhatják a konklávét. Külön berendezéseket állítottak szolgálatba, hogy a bíborosok és a külvilág közötti kommunikációt megakadályozzák.
A bíborosok biztonsága elsődleges fontosságú, de a kinti híveké is
– mondta Fabio Ciciliano, az olasz polgári védelmi ügynökség vezetője.
(AP)
Kik és miért pont ők dönthetnek a következő pápa személyéről
Az 1,4 milliárd hívőt számláló katolikus egyházban egy apró testület, a Bíborosok Kollégiuma határozhatja meg, hogy ki vezesse tovább a jövőben a Vatikánt. Jelenleg 252 bíboros van, ám közülük nem mindenki rendelkezik választójoggal, összesen 135-en adhatják le a voksukat. Ketten viszont hiányozni fognak, mivel betegségre hivatkozva távol maradnak az eseménytől, ezért 133-an lesznek ma a konklávén.
A bíborosoknak a pápai szék üresedésekor kötelességük a Vatikánba utazni, ezt csak nagyon erős indokkal lehet elmulasztani. Kötelességük továbbá, hogy a regnáló pápa segítségére legyenek és a legfontosabb kérdésekben segítsék az egyházfőt.
Az, hogy ki lehet bíboros, kizárólag a pápa döntésén múlik, gyakorlatilag bármely katolikus férfit kinevezhet, aki minimum papi rangban van.
Ez egyben azt is jelenti, hogy ez egyáltalán nem kötődik az egyházban elfoglalt ranglétrához. A Szentatya a nemzetiségi viszonyokat sem feltétlenül szükséges köteles figyelembe venni a kiválasztásnál, de azért erősen ajánlott számára a legfontosabb hagyományokat betartani. A pápa egy ünnepélyes ülésen jelenti be a testület legújabb tagjait és adja fel rájuk a bíborosi kalapot: ettől kezdve számítanak bíborosnak.
Eltérő véleményeket hallani a következő pápa feladataival kapcsolatban
Az AP jelentése szerint az egyik magas rangú bíboros arra kérte a választásra jogosult társait, hogy olyan pápa mellett tegyék le a voksukat, aki
képes megteremteni az egységet a sokszínűségben, és félre tudja tenni a személyes ambícióit.
Giovanni Battista Re bíboros a konklávé előtti utolsó misén emlékeztette a bíborosokat, hogy a konklávé a legmagasabb emberi és egyházi felelősséget képviseli, és hogy félre kell tenniük „minden személyes megfontolást”.
(AP)
Ezért konklávé a konklávé
Sok olvasóban felmerülhet a kérdés, hogy vajon mit jelent pontosan a konklávé szó. Az elnevezés szintén a többszörös maratonira elnyúló 13. századi pápaválasztáshoz fűződik, amikor közel három évig nem jutottak dűlőre az érdekcsoportok. Az akkor 19 tagú testület annyira hosszúra nyúlt, hogy több bíboros elhunyt a megbeszélések közben, így például Báncsa István esztergomi érsek is. Az 1271-ben megválasztott X. Gergely elrendelte, hogy onnantól a választásokat a külvilágtól elzártan (clausi cum clave – kulccsal bezárva, innen a konklávé) tartsák.
Az időjárás nem lesz ma kegyes a hívőkhöz
Miközben egyre több katolikus hívő gyűlik össze a Szent Péter téren, várhatóan esőre kell számítaniuk. Az előrejelzések szerint nagyjából délben esővel kell számolniuk. A hőmérséklet is hűvösebb az ilyenkor megszokottnál, mindössze 15-16 fok várható ma a Vatikánban.
A várakozások szerint legalább 25 ezren lesznek majd a téren, valamint további 4000 biztonsági ember és körülbelül 1000 önkéntes. A médiát összesen 5300 munkatárs képviselheti. Az olasz hatóságok arra számítanak, hogy a környező utcákban is lehetetlenné válik majd a közlekedés.
(ABC)
A Zsidó Világkongresszusnak hiányozni fog Ferenc
Viktor Eichner, aki a Zsidó Világkongresszus vatikáni képviselője adott interjút, amelyben kifejtette, hogy mely tulajdonságokat tartotta nagyra Ferenc pápában. Szerinte Ferenc pápa „soha nem habozott elítélni az antiszemitizmust”, szavai „számtalan zsidó közösség számára jelentettek pajzsot”, és „hiányozni fog bölcsessége, barátsága és rendíthetetlen erkölcsi tisztasága”.
Hiányozni fog bölcsessége, barátsága és rendíthetetlen erkölcsi tisztasága
- mondta.
Nem mindig csak a bíborosok választották meg a pápát
A korai időszakban még elsősorban a római állampolgárok és papok döntöttek arról, hogy ki legyen Róma következő püspöke, aki egyben a pápa is. Ahogy az egyház ereje növekedett, úgy vált egyre fontosabbá az egyházfő személye, ezért a császárok is beleszólást kértek a döntésbe. A 12. században aztán lefektették, hogy erre csak az arra kiválasztott bíborosoknak van lehetőségük.
Egyetlen kivétel volt: egészen 1903-ig néhány kivételezett katolikus uralkodó vétóval élhetett, ha nem felelt meg számára a megválasztás előtt álló pápa személye.
A 20. század elején, az Osztrák-Magyar Monarchia császára, Ferenc József élt a jogával, ezért a konklávé gyakorlatilag kezdődhetett elölről. A mindenki számára elfogadható X. Piusz pápa szinte azonnal eltörölje a kiváltságot, hogy a jövőben a világi uralkodók már ne tudjanak ilyen lépésekkel megváltoztatni mindent.
Elkezdődött a mise a Szent Péter Bazilikában
10:00-kor elkezdődött a mise a Szent Péter Bazilikában, amelyen a bíborosok is részt vesznek. Ez a pápaválasztás hagyományos szentmiséje (Pro Eligendo Romano Pontefice). Nem sokkal később, 10:30-kor a bíborosok azért gyűlnek össze, hogy imádkozzák a Szentek litániáját az Apostoli Palota Pálos-kápolnájában, mielőtt a Sixtus-kápolnába mennek.
Volt, hogy majdnem három éven keresztül nem tudtak dönteni a bíborosok
A konklávé 1978-ban, 2005-ben és 2013-ban is három nap alatt döntést hozott, de ez nem volt mindig így: 1268 és 1271 között összesen majdnem 3 éven keresztül nem jutottak dűlőre a választásra jogosultak. IV. Kelemen halála után a bíborosok a Rómától mintegy 60 kilométerre található Viterbóban gyűltek össze.
A testület két nagy frakcióra szakadt, az olaszokra és a franciákra emiatt pedig összesen 33 hónapon át tartottak a tanácskozások.
Az olasz kisvárosnak kellett eltartania hosszú időn keresztül a bíborosokat, ám ezt az elöljárók 1270-ben megelégelték, ezért elkezdték fokozatosan megvonni az ellátmányt, hogy ezzel is gyorsabb döntéshozatalra sarkallják a bíborosokat. A tanács végén már csak kenyeret és vizet vittek be a tanácskozásokra, de ez sem bizonyult elégnek. A város vezetése ezért egy újabb drasztikus lépést vetett be: egyszerűen elbontotta az épület tetejét kitéve a bíborosokat az időjárás szeszélyeinek. Ez végül meghozta a kívánt eredményt, három napon belül Teobaldo Viscontit, Liége főesperesét választották meg pápává.
Az esetet követően az új egyházfő éppen azt tekintette az egyik legfontosabb feladatának, hogy ne ismétlődhessen ez meg, és elkezdte jobban szabályozni a konklávé eljárását.
Van egy egész csoport a Vatikánban, amely egyértelműen Erdő Péter pápasága mellett teheti le a voksát
George Pell bíboros élete utolsó hónapjaiban egy titkos küldetésen dolgozott: Ferenc pápa utódjának kiválasztásán. A vatikáni falak mellett lévő szerény lakásából a katolikus egyház jövőjét próbálta befolyásolni, mivel úgy vélte, az egyház veszélyes irányba halad Ferenc pápa vezetése alatt - számolt be a The Sydney Morning Herald.

Pápaválasztás 2025: egy sor dologtól függhet, hogy ki lesz az új katolikus egyházfő
Szinte sorban születnek meg az elemzések arról, hogy mi alapján dőlhet el a következő katolikus egyházfő személye. A Sky News összefoglalója szerint a teológiai viták éppen olyan hangsúlyosak lehetnek, mint a kemény politikai racionalitás.

Ez lesz ma a pontos menetrend
A Szentszéki Sajtóiroda igazgatója ismertette még május 6-án este, hogy pontosan hogyan fog kinézni a bíborosok mai napja:
- Délelőtt misén fognak részt venni a Szent Péter Bazilikában. Ezt a hagyomány szerint a megválasztandó pápáért mutatja be a bíborosi testület dékánja, Giovanni Battista Re bíboros.
- 15:45-kor a bíborosokat a Casa Santa Martából az Apostoli Palotába. Ez már közvetlenül megelőzi a konklávé előtti bevonulást, amely 16:30-tól lesz.
- Az első füst este 7 óra előtt valószínűleg nem fog felszállni.
- Ha folytatódik a konklávé csütörtökön is, akkor 7:45-kor a bíborosok elindulnak a Santa Martából az Apostoli Palotába, és 8:15-kor szentmisét és laudációt celebrálnak a Pálos kápolnában.
- 9:15-kor délelőtti imádsággal kezdenek a Sixtus-kápolnában, majd szavaznak, nagyjából 10:30-ra várható ennek az eredménye.
- A harmadik köre eredményei 12:00 magasságában esedékesek.
- 12:30-tól visszatérnek a Santa Martába ebédelni a bíborosok.
- Délután 15:45-kor visszatérnek az Apostoli Palotába, és 16:30-kor a Sixtus-kápolnában folytatják a szavazást.
- 17:30-kor lesz meg a negyedik kör,
- 19:00-kor az ötödik kör eredménye, ha még mindig nem jutnának döntésre a bíborosok.
Lezajlott a 12. Generális Kongregáció
Május 6-án, egy nappal a konklávé előtt tartották Vatikánban a 12. Generális Kongregációt, amelyen összesen 173 bíboros vett részt, közülük 130-an a mai pápaválasztáson is jelen lesznek. A megbeszéléseken a leendő egyházfő azon tulajdonságainak megvitatására koncentráltak, amelyek fontosak lehetnek a leendő vezetőnek. Mateo Bruni, szentszéki szóvivő elmondta, hogy összesen 26 felszólalás érkezett, amelyek széles témaköröket érintettek.
A vita például Ferenc pápa reformjairól szólt, amelyeket tovább kell vinni: a visszaélésekkel kapcsolatos jogszabályok, gazdasági kérdések, a Római Kúria, a szinodalitás, a békéért végzett munka és a teremtés gondozása. Kihangsúlyozták az egyházfő hídépítő szerepét és a szamaritánus egyház arcának fontosságát. Szó esett az egyházjogról és a pápa hatalmáról, a megosztottságról és a bíborosok szerepéről az Egyházban, Krisztus Király ünnepének és a szegények világnapjának közelségéről.
A kongregáció 12:30-kor ért véget, és Bruni megerősítette, hogy további általános kongregációkat nem terveznek.
Ma ül össze a konklávé, de mikor lehet új pápa? – Minden, amit tudni kell a katolikus egyházfő megválasztásáról
Ma kezdődik a konklávé, ahol a katolikus egyház 80 év alatti bíborosai megválasztják az új pápát. A 135 választásra jogosult bíborosból 133-an lesznek ott a vatikáni Sixtus-kápolnában, ahol várhatóan több körben szavaznak a következő egyházfő személyéről, aki közülük fog kikerülni. A külvilág hivatalosan semmit nem fog tudni a folyamatról, csak azt, hogy egy szavazási körben nem sikerült dönteni (fekete füst száll fel), vagy hogy megvan az új pápa (fehér füst száll fel).

Hamarosan felszállhat a fehér füst, Erdő Péter is az esélyesek között – Percről percre híreink a Vatikánból
Akár már ma is felszállhat az új pápa megválasztását jelző fehér füst a Vatikánban, amennyiben az egyik jelölt képes lesz elérni a 133 jelen lévő bíboros szavazatainak kétharmadát, vagyis összesen 89 voksot. A szentszéki szóvivő, Mateo Bruni kijelentése szerint
szerda este 7 óra előtt nem várható semmiféle eredmény.
Amennyiben ma nem sikerül döntésre jutniuk, akkor csütörtökön többször is megismétlik a szavazást, délelőtt és délután is kétszer próbálhatnak meg döntésre jutni, ha szükség lenne erre.
Az esélyesekről itt írtunk korábban:
Címlapkép forrása: Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images
50 százalékkal több állampapírt adott el ma az adósságkezelő, mint amennyit meghirdetett
Az intenzív kereslet láttán jócskán megnyomta az eladott mennyiségeket.
Életbe lépett a tűzszünet Ukrajnában, Kijev kész tárgyalni az oroszokkal - Híreink az ukrajnai konfliktusról csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül a frontvonal és a diplomácia eseményeivel.
Deréktörésre készülnek az ellátási láncok
Rekord után bezuhanást várnak az amerikai importban.
Nem csak szándék, már terv is van: így vágja el az EU az orosz energia köldökzsinórját
Magyarország a kispadra kerül?
Cégeladás bizalmi vagyonkezelésből - Mire figyeljen eladó és vevő?
A bizalmi vagyonkezelési (BVK) struktúrák az elmúlt években egyre hangsúlyosabb szereplőivé váltak a vagyontervezésnek - nemcsak családi célú, hanem adózási, befektetési és üzleti tranzak
Joe Biden energiatakarékossági rendeleteinek visszavonása az Egyesült Államokban
Trump és a Kongresszus visszavonná a Biden-korszak energiahatékonysági előírásait, ezzel új pályára állítva az amerikai energiapolitikát.
A leggyengébb láncszem - Az kell Trumpnak, amivel az USA visszafejlődne
Az Iphone több mint 750 közvetlen beszállító közreműködésével készül, összesen 15 országban. Vissza lehet csinálni, és mindent az Egyesült Államokba vinni, de nem éri meg:...
The post A
Pályázati reform 2025: egyedi döntések, egyedi pénzek
2025 tavaszán a magyar kormány gyökeresen átalakította a vissza nem térítendő beruházási támogatások rendszerét.
Ujjlenyomatos feloldás: biztos nagy ötlet?
A múlt héten Isztanbulban voltunk, egyik este el kellett mennem egy messze lévő boltba, vittem a telefonom, hogy visszataláljak majd a szállásra. Bár jó a közbiztonság Isztanbulban, elkezdtem go
Kína és a hidrogénipar fejlődése
Kína újabb energiapiaci áttörésre készül, de a hidrogén esetében egészen más stratégiát alkalmaz, mint korábban a napenergia terén.
Science Under Strain
Historically, the United States has been a central hub in science, attracting significant number of global talents, particularly from China. However, beginning around 2016, this long-standing flow of indiv
Az apakor mindig győz - Levél Warren Buffettől
A világ egyik leggazdagabb embere, akinek nem fontos a pénz. Azt csinálta, amit szeret, és mindig nagyon jó volt benne, így a pénz csak járuléka...
The post Az apakor mindig győz - Levél Warren


- Bejelentették Brüsszelben: megkerülik Magyarországot, teljesen leválik az orosz olajról és gázról az EU!
- Európa visszavág Trumpnak – nagy bejelentést tett Ursula von der Leyen és Emmanuel Macron
- Omlik a kártyavár Oroszországban: apad az államkassza, dőlnek a hitelek
- Szó sincs arról, hogy véget ért a tankok aranykora: igazi szintugrás következik
- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
Ingatlanpiaci elemző
Bod Péter Ákos: mik a GDP-csökkenés tanulságai?
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Mi a hasonlóság Warren Buffett és Csányi Sándor között?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Hova mehetnek most a megtakarítások?
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.