A szén-dioxid-semleges üzemeltetésű gyárat az Egyesült Államokban, a virginiai Chesterfield megyében kezdik el építeni, várhatóan idén ősztől. A közel 160 ezer négyzetméteres létesítmény energiaszükségletét 100%-ban megújuló energiával fedezik majd, az energiafogyasztását, valamint a nem megújuló erőforrások alkalmazását pedig minimalizálják. A 2025 második új egység lesz a csoport hetedik gyára világszerte és a második Amerikában.
Niels B. Christiansen, a LEGO Csoport vezérigazgatója elmondta, hogy a virginiai helyszínen napelemparkot is létesítenek, ami támogatja a cég fenntarthatósági törekvéseit. A tervek szerint a helyszínen termelt napenergia a gyár teljes energiaszükségletét fedezi. A vállalat célja továbbá, hogy az épület LEED Gold minősítést kapjon.
A cikkben nincs szó róla, hogy az építkezés során felmerülő karbonlábnyomot hogyan csökkentené a cég, illetve, hogy a termeléshez felhasznált anyagok - a megújuló energián túl - milyen újrahasznosított, újrafelhasznált anyagokból készülnek majd. Így talán helyesebb az a megfogalmazás, hogy a gyár fenntartása lesz a tervek szerint karbonsemleges.
2020 végén a LEGO Csoport meghozta a kibocsátáscsökkentési céljait, az akkor felvázolt kezdeményezések között szerepelt például a fenntartható anyagokba való beruházás, az energiahatékonyság növelése és a 100%-ban megújuló energia alkalmazása a gyárakban, irodákban és üzletekben.
Címlapkép: SeongJoon Cho/Bloomberg via Getty Images