Ez a bejegyzés egy percről percre cikk része. Vissza a cikkre
Megosztás

A modern kommunikáció háttere: így lett a füst az egyik legfontosabb szereplő

Szinte az egész világ izgatottan nézi a Sixtus-kápolna kéményét, hogy megtudják, milyen színű füst fog onnan felszállni. A hagyomány közismert: a fekete füst azt jelenti, hogy még nincs új pápa, a fehér füst az új katolikus egyházfő megválasztását jelzi. Kevésbé ismert, hogy ezt mivel érik el, pontosan milyen kémiai folyamatok vannak a háttérben.

A titoktartás érdekében a szavazólapokat már a 15. század óta elégetik, de a Sixtus-kápolnában kémény csak a 18. században jelent meg, hogy védjék a freskókat, ezzel láthatóvá vált a külvilág számára is, hogy mi zajlik odabent. Ezt eleinte egyébként nem tekintették jelzésnek, de idővel sokan egyértelműen úgy értelmezték a kint összegyűltek, hogy ez bizony fontos.

A 19. századra alakult ki az első gyakorlat, akkor a füst azt jelezte, hogy nincs pápa, viszont, ha elmaradt a füst, az azt jelentette, hogy megvan az új pápa.

Ez viszont folyamatosan gondot okozott, mivel nem jelezték egyértelműen, hogy akkor mi a helyzet.

A Vatikán is felismerte, hogy ez nem lesz megfelelő, ezért kidolgozták a fumata nera (fekete füst) és a fumata bianca (fehér füst) gyakorlatát. Kezdetben nedves szalmát és kátrányt adtak az égő szavazólapokhoz, ez fekete füstöt eredményezett. Ez viszont 1939-ben és 1958-ban is kihívást jelentett a külső szemlélődők számára: első alkalommal a fehér füst kezdett feketére váltani, másodjára pedig a szürke szín nem volt értelmezhető pontosan. A bakik hatására felismerték, hogy professzionálisabb megoldásra van szükség.

2013-ban a Vatikán megerősítette, hogy a fumata-receptjeik immár egy tiszta fekete füst receptjéből állnak: kálium-perklorát (KClO₄), egy „oxidáló anyag”, amely oxigént biztosít a reakcióhoz; antracén, egy kőszénkátrányból származó szénhidrogén, amely nehéz füstöt termelő üzemanyagként szolgál; és kén, amelyet az égési sebesség és a hőmérséklet beállításához adnak hozzá. A fehér füstöt sokkal tisztább tüzelőanyag-keverékkel és erősebb oxidálószerrel állítják elő. A perklorátnál is reaktívabb kálium-klorát (KClO₃) biztosítja a forró, erőteljes égést. A laktóz üzemanyagként működik, gyorsan és tisztán vízgőzzé és szén-dioxiddá égve.

A modern eljárások bevetésével mára már elkerülhetőek azok a fiaskók, amelyek korábban zavart okoztak, így a füst egyértelmű jelzéssé vált a világ számára.

(The Conversation)

MNB Intézet

Science Under Strain

Historically, the United States has been a central hub in science, attracting significant number of global talents, particularly from China. However, beginning around 2016, this long-standing flow of indiv

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Bejelentették Brüsszelben: megkerülik Magyarországot, teljesen leválik az orosz olajról és gázról az EU!

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Ez is érdekelhet