Az EU teljes átalakítására készülnek a tagállamok, a Bizottság is szó nélkül maradt

Portfolio
Az uniós ügyekért felelős miniszterek kedden összeülnek, hogy megvitassák az Európai Tanács közelgő csúcstalálkozójának napirendjét, és a lehetséges bővítésről szóló megbeszélések mellett beszéljenek az ehhez szükséges EU-s intézményi reformokról. Miközben Ukrajna, Moldova és a nyugat-balkáni országok integrációja már elindult, az unió működési kereteit át kell alakítani, hogy az alkalmas legyen egy 30-32 tagból álló államszövetség kezelésére. A fókuszban van a vétójog kérdése is, amelyet a legtöbb ország már jelentősen korlátozna. Az Európai Bizottságnak egyelőre nincs reformjavaslata.

A bővítésre való felkészülés háttérbe szorult, különösen az európai választások közeledtével, mivel az európai mezőgazdasági termelőknek nyújtott támogatások esetleges csökkentésének megvitatása továbbra is politikailag érzékeny kérdés. Az Európai Bizottság eredetileg februárra tervezett közleménye a bővítést megelőző reformokról késik, és a tartalma felhígult, mivel aggályok merültek fel a pénzügyi támogatási rendszer átalakításával és a jövőbeli intézményi reformokkal kapcsolatban.

Az EU Tanácsának csúcstalálkozója előtt a vezetők a védelmi ipar finanszírozásának "innovatív forrásait" szorgalmazzák, sürgetve az Európai Beruházási Bankot (EBB), hogy alakítsa át politikáját a fegyvergyártás finanszírozására. Az uniós országok többsége – köztük Németország, Franciaország és Olaszország – támogatja ezt a lépést, és arra törekszik, hogy az EBB a kettős felhasználású termékek fogalommeghatározását kibővítse – írja a Politico.

Hét európai ország, köztük Ausztria, Horvátország és Olaszország közös levélben támogatta, hogy a közelgő csúcstalálkozón kezdjék meg a csatlakozási tárgyalásokat Bosznia-Hercegovinával. Érvelésük szerint egy ilyen lépés megszilárdítaná Bosznia uniós útját, és megerősítené az EU szerepét a Nyugat-Balkánon. Egyes uniós országok azonban továbbra is aggályosnak tartják Bosznia csatlakozási készségét.

Karoline Edtstadler osztrák EU-miniszter hangsúlyozta az ígéretek betartásának és a jelenlegi lendület kihasználásának fontosságát Bosznia uniós tagságra való törekvésének előmozdítása érdekében, kiemelve a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről szóló döntés jelentőségét.

Fontos kérdés, hogy egy 30, vagy később 32 tagországgal mi legyen a Magyarország által gyakran használt vétófegyver sorsa. Több tagállam szorgalmazza, hogy a lehető legtöbb kérdésben alkalmazzák a minősített többségi szavazási rendszert az Európai Tanács döntéseinél, de pont a kisebb tagállamok ellenzik ezt a lépést.

Címlapkép forrása: Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF