Átveheti a NATO feletti irányítást az EU
Uniós források

Átveheti a NATO feletti irányítást az EU

Portfolio
Komolyan fontolgatják, hogy az egyik megoldás az európai védelem kérdésére nem a közös hadsereg, vagy egyéb új együttműködések kiépítése lehet, hanem az, hogy krízishelyzetben az EU "kölcsönvenné" a NATO vezetési struktúráját és logisztikai képességeit, hogy azon keresztül koordinálják az EU-nak fontos katonai műveleteket. Bár erre a manőverre elviekben már most is megvan a lehetőség, az állami érdekek könnyen elkaszálhatnak bármilyen együttműködést, így most arra keresnek megoldást, hogy teljes összhang nélkül is felléphessenek, ha szükség van rá.

Az EU Katonai Bizottságának (EUKB) vezetése egy belső tanácsadói feljegyzésben javasolta a NATO-val kötött kulcsfontosságú megállapodás – az úgynevezett Berlin Plus – esetleges felülvizsgálatát. A módosítás segíthetne egy hatékonyabb és közös európai védelem kiépítésében, különösen az EU és a NATO közötti válsághelyzetekben történő koordináció javításával – írja az Euractiv.

Az EUMC a 27 tagállam magas rangú katonai képviselőiből áll. Jelenleg az osztrák Robert Brieger tábornok vezeti, aki a jövő héten adja át a tanácsadói posztot az ír Seán Clancy altábornagynak.

Az európai országokra erős nyomás nehezedik saját katonai képességeik újjáépítésére, részben a keleti orosz fenyegetés miatt, részben az amerikai katonai fókusz Európától való eltávolodása miatt. Donald Trump amerikai elnök már előző ciklusában is "potyautassággal" vádolta európai szövetségeseit, de a vámháborús fenyegetések és a háborús helyzet miatt

az EU most jóval komolyabban veszi a helyzetet annál, hogy pusztán a védelmi kiadások növelésével próbálja enyhíteni a feszültségeket.

Az EU–NATO együttműködés paramétereit jelenleg a 2003-ban aláírt Berlin Plus megállapodás határozza meg. Lehetővé teszi az EU számára a NATO eszközeinek – például a parancsnoki és irányítási struktúrájának – használatát műveletekhez, de csak NATO-jóváhagyással, így azt gyakorlatilag a szövetség bármelyik tagja vétózhatja.

Ezen hozzáférés nélkül az EU nem rendelkezik kulcsfontosságú infrastruktúrával a válságkezelési missziókhoz, ezért most felülvizsgálják, milyen módon lenne érdemes megújítani a szerződést ahhoz, hogy az unió akkor is tudja használni ezeket a képességeket, ha egyes NATO-tagok kimaradnának egy közös válaszadásból.

Az EU 27 tagállamából mindössze négy nem NATO-tag: Írország, Ausztria, Málta és Ciprus.

A Berlin Plus felülvizsgálatára vonatkozó javaslat egyike a "European Defence Readiness 2030 – EUMC Military-Strategic Cooperation" című hétoldalas dokumentumban felvetett ötleteknek, ami elsősorban az USA Kínára irányuló fókuszát jelöli meg fő oknak, hogy miért lenne erre szükség.

Mivel az EU erői továbbra is erősen függenek a NATO és az USA eszközeitől – különösen a logisztika és a fejlett rendszerek tekintetében – a komolyabb katonai műveletekhez rövid távon biztos szükség lenne a NATO-hoz kapcsolódó képességek kölcsönvételére.

Az unió katonai vezetése most nagyobb egyértelműséget szeretne kialakítani arról, hogyan működne a kölcsönös védelmi együttműködés a blokkon belül – különösen a 42(7). cikk, az EU kölcsönös segítségnyújtási záradék aktiválása esetén, különösen, ha azt egyszerre kéne élesíteni a NATO 5. cikkével.

Ennek az eshetőségnek a kezelésére az EU Katonai Bizottsága javasolta egy "válságprotokoll" létrehozását a NATO és az EU között, "a szerepek, felelősségek és koordináció tisztázására".

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

A piacok bosszúja: késik de nem múlik

Más országok hasonló teljesítménnyel egy gyenge B-besorolásra lennének csak jók, valahol a feltörekvő gazdaságok szintjén - erős kijelentés az USA adósságáról, de igaz lehet. A... The pos

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Az egész világ egyetlen vadászgépről beszél: azt mondják, a legmodernebb európai gépeket győzte le a J-10C
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum 2025
2025. június 4.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes előadás

Divat vagy okosság? ETF-ek és a passzív befektetések világa

Fedezd fel az ETF-ek izgalmas világát, és tudd meg, miért válhatnak a befektetők kedvenceivé!

Ez is érdekelhet